۲۵ مهر ۱۳۹۷

اشتراك مطالب

اشتراک rss مطالب

اشتراک توسط ایمیل:

بايگاني موضوعي
بایگانی ماهانه

بروشور طرح توسعه پالايشگاه امام خميني (ره)

rahbariمقام معظم رهبري:

گفتند بنزين را تحريم ميكنيم. يكي از مشكلات كار ما در طول زمان همين بوده است، ما كشور توليد كننده نفت، مبالغ زيادي فرآورده نفت را كه بنزين است، از خارج وارد ميكرديم. اينها گفتند اين نقطه ضعف جمهوري اسلامي است، نميگذاريم بنزين وارد شود. مسئولين كشور ما، قبل از آنكه آنها دست به كار شوند، مشغول تهيه مقدمات شدند، كار به جايي رسيد كه در توليد بنزين، كشور عزيز ما خودكفا شد، اين به بركت تحريم آنها بود.

 

(*نسخه تصويري بروشور در صفحه دريافت فايل قرار دارد)

معرفي طرح
شرکت  پالایش نفت امام خمینی (ره) با ظرفیت پالایشی روزانه ۲۵۰ هزار بشکه نفت خام، مدرن ترین پالایشگاه نفت کشور و ازجمله پالایشگاههای به روز منطقه می باشد، بطوریکه تطابق مشخصات کیفی محصولات تولیدی این پالایشگاه با استانداردهای اروپا   (يورو ۴) اهمیت آن را دو چندان می نماید.
از سال ۱۳۸۵ طرح ارتقاء کیفی محصولات این شرکت با هدف حداکثر سازی تولیدبنزین ، کاهش نفت کوره و ایجاد ارزش افزوده با تشکیل کنسرسیومی متشکل از دو شرکت ایرانی سازه و ODCC و شرکت چینی SEI آغاز گردید و به رغم تمامی کمبودها و به ویژه فشارهای ناشی از تحریمهای بین المللی، به حول و قوه الهی و با همت والای متخصصان متعهد داخلی، این طرح تکمیل وهمزمان با  سی و چهارمین بهار آزادی، ودر سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی، شاهد به ثمر نشستن هزاران ساعت کار مداوم کارکنان تلاشگر و خستگی ناپذیر این شرکت می باشیم که سخت ترین شرایط آب و هوایی و سرمای طاقت فرسا ذره ای خلل در عزم راسخشان ایجاد نکرد. اجرای این طرح عظیم ملی، گامی موثر در جهت حرکت به سوی توسعه پایدار و رسیدن به اهداف مقدس نظام جمهوری اسلامی می باشد که علاوه بر تامین نیاز داخلی بنزین و قطع واردات این فراورده، نیم نگاهی نیز به حضور در عرصه صادرات این محصول دارد.
از مشخصه های بارز این طرح، بالا رفتن حدود ۱۰۰ درصدی ضریب پیچیدگی پالایشگاه بوده که نمایانگر افزایش بهره وری و سوددهی طرح است. همچنین راه اندازی اولین واحد RCD و RFCC در کشور با ظرفیت کم نظیر در دنیا، ویژگی منحصربفرد دیگراین طرح می باشد. شایان ذکر است این ابرپروژه اولین طرح کشور است که موفق به دریافت تندیس زرین جایزه ملی پروژه برتر ایران تحت نظر انجمن بین المللی مدیریت پروژه (IPMA) گردیده و در مسابقات جهانی مدیریت پروژه لوزان سوئیس به رقابت می پردازد.
به طور خلاصه شاخصهای مهم این پروژه که گام بلند وموثري در جهت خودكفائي و قطع وابستگي محسوب می گردد را به شرح زیر می توان برشمرد:
•    افزايش ظرفيت پالايش نفت خام از ۱۷۰۰۰۰ بشكه در روز به ۲۵۰۰۰۰ بشكه در روز
•    تغيير خوراك از نفت خام سبك اهواز آسماري به مخلوطي از نفت خام هاي سنگين
•    كاهش ميزان آلايندگي هاي زيست محيطي
•    افزايش توليد بنزين از ۴.۷ ميليون ليتر در روز به  ۱۶میلیون ليتر در روز
•    توليد پروپيلن پلي گريد براي اولين بار در صنعت پالایش كشور
•    كاهش ميزان كل گوگرد نفت گاز از ۱۰۰۰۰ جزء در ميليون به كمتر از ۵۰ جزء در ميليون (توليد نفت گاز با استانداردهاي روز دنيا)
•    توليد نفت سفيد با مقدار گوگرد كمتر از ۲۰ جزء در ميليون (بر اساس استاندارد يورو۵)
•    توليد بنزين سوپر ۳ ميليون ليتر در روز
•    نصب سنگين ترين راكتور پالايشگاهي با وزن ۱۴۵۰ تن
•    توليد گوگرد گرانول با ظرفيت ۷۰۰ تن در روز
•    تبديل نفت كوره با كل گوگرد ۴ درصد وزني به بنزين با استاندارد روز دنيا بدون آلاينده در واحدهاي RCD و RFCC
•    افزايش ظرفيت گاز مايع به ۴ برابر (از ۵۰۰ تن در روز به ۲۰۰۰ تن در روز)
•    كاهش بنزن  محصول بنزين توليدي به كمتر از ۱ درصد وزني بر اساس استانداردهاي روز دنيا
•    نصب توربين هاي گازي سري جديد  SGT – 700 دو سوخته (گاز مایع) براي اولين بار در كشور با ظرفيت هريك ۲۰ مگاوات
برتری چشمگیر اقدامات موثر شرکت پالایش نفت امام خميني شازند در رعایت موازین زیست محیطی و دریافت چندین گواهینامه کیفیت ايزو  ۱۸۰۰۱,۱۴۰۰۱,۹۰۰۲ و …  و لوح صنعت سبز کشور از سوی سازمان محیط زیست، بیانگر دیدگاه مدیریت در جهت سالم سازی و توسعه پایدار منابع در کنار تولید با کیفیت می باشد.

معرفي واحدها

v1واحدهای تقطیر
نخستین مرحله پالایش نفت خام، تقطیر در فشار جو است كه برشهای اصلی نفت خام را از یكدیگر جدا می‌كند شركت پالایش نفت امام خینی (ره) شازند دارای دو واحد تقطیر یكی با ظرفیت ۱۷۵ هزار بشكه در روز و دیگری با ظرفیت ۸۰ هزار بشكه در روز می‌باشد كه وظیفه تفكیك محصولات اصلی از نفت خام سنگین را كه مخلوطی از نفت خام چند حوزه نفتی می باشد به عهده دارند. محصولات این واحدها عبارتند از: گاز، گاز مایع، بنزین خام، نفتای مخلوط، نفت سفید و نفت گاز البته بخشی از نفت خام ورودی به محصول تبدیل نشده و به عنوان ته مانده برج تقطیر در گذشته تنها به مصرف سوخت می‌رسید که با اجرای طرح توسعه زمینه لازم برای تبدیل این بخش به محصولات باارزشي نظير بنزین فراهم آمده است.

 

v2واحدهای تصفیه نفتا و بنزین
این شركت دارای دو واحد تصفیه نفتا یكی با ظرفیت ۲۲۰۰۰ بشكه در روز و دیگری با ظرفیت ۳۳۰۰۰ بشكه در روز می‌باشد. بنزین خام و نفتای حاصل از واحد تقطیر كه دارای گوگرد بوده ودرجه آرام سوزی پائین دارد، در این واحدها توسط گاز هیدروژن در مجاورت كاتالیزور تصفیه شده و مواد گوگردی آن به صورت گاز سولفید هیدروژن جدا می‌شودو سپس نفتای سنگین جهت افزايش درجه آرام سوزي به قسمت تبديل كاتاليستي ارسال مي گردد و نفتای سبک بدون گوگرد جهت حذف بنزن و افزایش عدد اکتان به واحد ایزومریزاسیون فرستاده میشود.

 

v3دستگاه تبدیل كاتالیستی و افزایش درجه آرام سوزی بنزین
این شرکت دارای دو واحد تبدیل کاتالیستی با سیستم احیای مداوم (CCR) می باشد . بنزین خام تصفیه شده در این واحدها تحت دما و فشار معین در چهار راكتور در مجاورت كاتالیزور پلاتین، براثرفعل و انفعالات شیمیایی تغییر ماهیت داده و به تركیباتی با درجه آرام سوزی بالا با عدد اكتان ۱۰۰ تبدیل می‌شوند در كنار تولید محصول اصلی دو محصول گاز مایع و هیدروژن نیز به عنوان محصولات جانبی تولید می‌شوند. واحدهای تبدیل كاتالیستی در این شركت مجهز به دستگاه احیاء مداو م كاتالیست بوده و با توجه به نوع كاركرد آنها امكان تهیه ۷.۵ میلیون لیتر بنزین بدون سرب را فراهم می‌نمایند به طوریكه علاوه بر تأمین نیازهای منطقه مقدار زیادی از بنزین کلان شهرهای دیگر را تامین میکند.

 

v4واحد تصفیه هیدروژنی نفت سفید
در این واحد حدود ۳۱۵۰۰ بشكه در روز نفت سفید تولیدی در واحدهای تقطیر در مجاورت كاتالیست و حضور گاز هیدروژن تصفیه شده و كلیه ناخالصیهای آن كه عمدتاً گوگرد می‌باشند گرفته می‌شود بطوریكه محصول تولیدی دارای گوگرد كمتر از ۲۰ppm می‌باشد.محصول اين واحد امكان استفاده به عنوان سوخت جت را دارا ميباشد.

v5

 

واحد گاز مایع
گازهای سبكی كه از مجموعه واحدهای پالایشی تولید می‌شود مخلوطی از متان، اتاق، پروپان و بوتان است كه در این واحد در اولین مرحله گازهای متان و اتان از مخلوط گازی جدا شده و به مصرف سوخت در كوره های پالایشگاه می‌رسند و در مرحله دوم گازهای پروپان و بوتان و پنتان از یكدیگر جدا می‌شوند سپس با اختلاط این دوگاز پروپان و بوتان با نسبتهای مناسب گاز مایع مورد نیاز صنایع مختلف تهیه می‌شود.ظرفیت این واحد ۱۱۵۰۰ بشکه در روز است.

 

v6واحدهای تولید كننده گاز هیدروژن
این شركت دارای دو واحد تولید هیدروژن یكی با ظرفیت ۵۰ میلیون فوت مكعب در روزو دیگری با ظرفیت ۱۳۵ میلیون فوق مكعب در روز می‌باشد. در این واحدها با استفاده از گاز طبیعی و بخار آب در دمای حدود ۸۰۰ درجه سانتی‌گراد هیدروژن  مورد نیاز سایر واحدهای پالایشی تولید می‌شود. پس از تولید گاز هیدروژن جهت افزایش درجه خلوص آن از سیستم جذب ناخالصیها تحت فشار (PSA) استفاده می‌شود كه امكان افزایش خلوص گاز هیدروژن تولیدی را تا ۹/۹۹٪ فراهم می‌نماید.

 

v7واحد شكست کاتالیستی باقیمانده سنگین نفت خام  RFCC 
این واحد با ظرفیت ۹۴۰۰۰ بشكه در روز جهت تبدیل مخلوطی از باقیمانده سنگین (نفت كوره تصفیه شده) گازوئیل سنگین و سلاپس به محصولات سبكتر و با ارزش همانند گازوئیل، بنزین، گاز مایع و پروپیلن طراحی و ساخته شده است. این واحد دارای پیچیدگیهای خاص بوده و برای اولین بار در ایران ساخته شده و بزرگترین واحد شکست کاتالیستی ایران می‌باشد. عمده‌ترین محصول این واحد بنزین می‌باشد بطوریكه به تنهایی حدود ۸ میلیون لیتر درروز تولید بنزین  خواهد داشت كه پس از تصفیه به عنوان بنزین یورو۴ به بازار مصرف عرضه خواهد شد این واحد عظیم دارای چهار واحد پائین دستی می‌باشد و وظیفه تصفیه محصولات خروجی آنرا به عهده دارند.

 

v8واحد تصفیه گاز مایع مراکس (LMRX)
این واحد از واحدهای پائین دستی واحد RFCC است که وظیفه تصفیه و جدا سازی سولفید هیدروژن , مرکاپتانها و سایر ترکیبات گوگردی را از محصول گاز مایع بر عهده دارد. در این واحد از محلول کاستیک جهت فرآیند شیرین سازی و کاتالیست مراکس جهت فرآیند اکسیداسیون مرکاپتانها استفاده میشود.

 

 

واحد تولید پروپیلنv9
این واحد با ظرفیت ۲۰۰ هزار تن در سال اولین واحد پروپیلن پالایشگاهی کشور است که محصولی با درجه پلیمری و خلوص بیش از ۹۹.۵ درصد تولید می کند. این واحد دارای بلندترین برج پالایشگاهی کشور با ارتفاع ۱۰۳ متر میباشد.

 

 

 

واحد تصفیه هیدروژنی گازوئیلv10
این واحد با ظرفیت ۵۳۰۰۰ بشكه در روز جهت تصفیه نفت گاز و گرفتن تركیبات گوگردی و نیتروژن دار از محصول گازوئیل تولیدی طراحی و نصب شده است، با بهره برداری از این واحد امكان تولید محصول گازوئیل با استاندارد یورو ۴ و با گوگرد كمتر از ۵۰ppm فراهم شده است. این واحد دارای بزرگترین راكتور تصفیه هیدروژنی با گنجایش حدود ۶۰۰ تن كاتالیست مي باشد كه در آن واكنش‌های مربوط به زدایش گوگرد و نیتروژن از محصول گازئیل در دمای  ۳۵۰ درجه سانتيگراد و فشار ۱۰۰bar انجام می‌شوند.

 

واحد تصفیه هیدروژنی باقیمانده سنگین نفت خام  v11RCD
برای اولین بار در ایران واحد تصفیه هیدروژنی باقیمانده سنگین با ظرفیت ۶۹۰۰۰ بشكه در روز و به منظور كاهش میزان گوگرد موجود در محصول انتهای برجهای تقطیر، طراحی و ساخته شده است و در واقع با ساخت این واحد زمینه لازم برای تبدیل نفت كوره سنگین به بنزین و محصول سبك تر فراهم گردیده است. این واحد دارای دو بخش بوده كه هر بخش می‌تواند بصورت مجزا در سرویس قرار گرفته و وظیفه تصفیه را انجام دهد. هر بخش دارای ۵ راكتور است كه در آنها در دمای ۴۰۰ درجه سانتيگراد و فشار bar200 كه در واقع بالاترین فشاركاركرد در كل واحدهای پالایشی دنیاست، فرآیند حذف گوگرد از باقیمانده سنگین انجام می‌شود. این واحد با مجموع ۱۶۰۰ تن کاتالیست بزرگترین واحد تصفیه هیدروژنی ایران می باشد. محصول اصلی این واحد باقیمانده سنگین تصفیه شده جهت خوراک RFCC می باشد و دیزل و نفتا از محصولات جانبی آن است.

 

واحد تصفیه گاز با آمینv12
گازهای حاصل از كلیه واحدهای پالایشگاه كه حاوی گازهای اسیدی سولفید هیدروژن است ابتدا باید در این دستگاه مورد تصفیه قرار گیرند. بدین ترتیب كه در برجهای جذب كننده این دستگاه كه در فشارهای مختلف در سرویس هستند، گازهای سولفید هیدروژن توسط محلول دی اتانول آمین جذب و گازهای تصفیه شده از بالای برجها خارج می‌شوند. گازهای تصفیه شده با توجه به فشار عملیاتی برج جذب به عنوان سوخت گازی پالایشگاه مورد استفاده قرار میگیرد. در برج احیاء گازهای سولفید هیدروژن كه جذب محلول آمین گردیده در اثر حرارت از آن جدا و جهت تولید گوگرد به واحد گوگرد سازی ارسال می‌گردد.

 

واحد تصفیه آبهای ترشv13
در واحد تصفیه آب ترش توسط دو برج، آمونیاك و سولفید هیدروژن موجود در آبهای فرایندی جدا شده و آب تصفیه شده جهت استفاده در بخش نمك زدای واحد تقطیر ارسال می‌شود. گازهای سولفید هیدروژن و آمونیاك خروجی از واحد، به واحد گوگرد سازی ارسال و باقیمانده ترکیبات تبدیل نشده به گوگرد مایع در كوره آشغال سوز سوزانده می‌شوند.

 

واحد تصفیه بنزین تولیدی واحد RFCC  (CGH)v14
بنزین تولید شده در واحد FRCC دارای مقادیری تركیبات اشباع نشده الفینی و دی الفینی است كه در صورت وجود در بنزین نهایی تشكیل صمغ خواهند داد لذا واحد تصفیه بنزین با ظرفیت ۵۰۰۰۰ بشكه در روز برای اشباع كردن تركیبات الفینی و كاهش میزان گوگرد تا رسیدن به استاندارد یورو ۴ طراحی و ساخته شده است. محصول خروجی این واحد دارای درجه آرام سوزی بالاتر از ۹۰ و میزان گوگرد كمتر از ۸۰ppm می‌باشد. ۵۰ درصد از کل بنزین یورو ۴ پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند در این واحد تولید میشود.

 

واحد ایزومریزاسیونv15
این واحد با ظرفیت ۸۵۰۰ بشكه در روز و برای اولین بار با دانش فنی داخلی كه توسط پژوهشگاه صنعت نفت ارائه شده، طراحی و ساخته شده است. هدف از این واحد تولید بنزین با كیفیت بسیار عالی كه اصطلاحاً به بنزین سبز معروف شده می‌باشد. بنزین تولیدی این واحد فاقد هر نوع ترکیبات بنزن و آروماتیك بوده و عدد اكتان طراحی آن ۸۶ می‌باشد در این واحد به واسطه شاخه دار كردن تركیبات پارافینی عدداكتان محصول بهبود می‌یابد.

 

واحد تامین هوای فشردهv16
اين واحد که شامل کمپرسور های فاز ۱ و ۲  می باشد قابليت توليد هواي فشرده به ميزان ۴۰۲۵۰ مترمكعب نرمال در ساعت دارد. معمولاً در حالت عادي مقدار توليد از مقدار فوق كمتر مي‌باشد. بخشي از هواي توليدي با نقطه شبنم ۴۰- درجه سانتيگراد به مصرف ابزاردقيق و بخشي با نقطه شبنم ۲۵- درجه سانتيگراد به مصرف هواي واحد ميرسد.
اين واحد به يك كمپرسور ديزلي به ظرفيت ۷۹۵ نرمال مترمكعب در ساعت جهت راه‌اندازي و موارد اضطراري مجهز ميباشد.

 

واحد گوگرد سازیv17
این پالایشگاه دارای دو واحد گوگرد سازی می باشد.گاز سولفید هیدروژن كه از واحد تصفیه گاز با آمین بدست می‌آید و گازهای خروجی واحد آب ترش، خوراك این دستگاه است. در این دستگاه به روش كلاوس گوگرد تولید می‌شود. خوراك واحد ابتدا در یك كوره مخصوص در حرارت بالای ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد تحت تبدیل حرارتی قرار گرفته و سپس در مجاورت كاتالیزور در یك راكتور دو مرحله‌ای به گوگرد مذاب آزاد تبدیل شده و پس از جامد سازی به بازار عرضه می‌شود. واحد شماره ۱ با ظرفیت روزانه ۶۰ تن و واحد شماره ۲ با ظرفیت روزانه ۶۴۰ تن گوگرد با خلوص ۹۹.۵ درصد به صورت گرانول و پرک تولید می نماید.

 

واحد آب خنک کنندهv18
اين واحد كه آب مورد نياز براي خنك كردن دستگاههاي دوار و كولرهاي آبي را تأمين ميكند از سه برج بتوني از نوع القائي و در مجموع از ۱۶ سل تشكيل شده است و قادر است ۵۸۰۰۰ مترمكعب در ساعت آب خنك كننده با دماي ۲۹ درجه سانتيگراد تأمين كند.

 

 

واحد تصفیه و بازیافت آبهای آلودهv19
اين واحد عمليات تصفيه ۴۰۰ مترمكعب در ساعت پساب ناشي از فرآيندهاي پالايش را انجام ميدهد. آب تصفيه شده در اين واحد جهت جبران تلفات آب در برجهاي آب خنك‌كننده به واحد آب خنك كننده ارسال ميشود. مواد نفتي جدا شده نيز به مخازن سوخت ارسال ميگردد.

 

 

واحد تولید بخارv20
واحد توليد بخار شامل ۷ دیگ بخار هر یک به ظرفیت ۲۲۶.۵ تن در ساعت و ۳ HRSG هر یک به ظرفیت ۸۰ تن در ساعت می باشد که به طورمتوسط ۱۲۰۰ تن در ساعت بخار فشار بالا (۴۳bar)تولید می کند و بر اساس نیاز بخار آب با فشارهای (۴۳bar) و ( ۲۱bar) و (bar4.5 ) در واحدهای عملیاتی مصرف میشود.

 

واحد هيدروكراكر۲۵۶۰۰ بشکه در روز v21
اين واحد با استفاده از هیدروژن , خوراک سنگین دریافتی از واحد تقطیر در خلاء را در مجاورت کاتالیست تحت فرآیند شکست مولکولی به محصولات با ارزشی نظیر گاز مایع ، بنزین خام سبک ، بنزین خام سنگین، نفت سفید و نفت گاز و آیزوریسایکل تبدیل میکند. واحد هیدروکراکر از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا علاوه بر تهیه محصولات نفتی مورد نیاز ،مقدار زیادی از حجم نفت کوره تولیدی را کاهش میدهد.

 

واحد توليد ازتv22
اين واحد با استفاده از فرآيند تراكم، سرماسازي و توربين انبساطي (Expansion   Turbin) نيتروژن  را از مخلوط هوا جدا ميكند.این واحد ازت مصرفی پالایشگاه بویژه مصرف واحدCCRرا تامین مینماید درجه خلوص ازت تولیدی۹۹۹.۹۹ درصد میباشد.

 

 

واحد توليد قیر ۵۵۰۰ بشکه در روزv23
این واحد با استفاده از محصول پایینی برج خلاء و دمیدن هوا و روزانه ۵۵۰۰ بشکه قیر تولید میکند که تا سقف ۰۰۰/۱۰بشکه در روز قابل افزایش است. این واحد قابلیت تولید قیر ساختمانی و جاده ای را دارد.
شایان ذکر است که این واحد به شرکت نفت پاسارگاد واگذار شده است.

 

 

واحد آب بدون املاحv24
اين واحد شامل ۴ واحد مستقل هر يك به ظرفيت ۱۸۰ مترمكعب در ساعت است كه به صورت خودکار به طور متناوب يا همزمان در سرويس قرار ميگرند تا آب خوراك ديگهاي بخار را تأمين كنند.

 

 

 

برنامه ریزی، اختلاط و انتقال مواد نفتی
کار اصلی این واحد برنامه ریزی تولید فرآورده های مختلف ، اختلاط و انتقال مواد نفتی ، ذخیره سازی خوراک،فرآورده های تولیدی و محصولات میانی است.
امتزاج مواد مختلف برای تهیه بنزین موتور و سایر فرآورده های نفتی،طبق کتابچه مشخصات تایید شزکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران از دیگر فعالیتهایی است که در این واحد انجام میشود مجموع ظرفیت اسمی ذخیره سازی مخازن بیش از ۱۰ میلیون بشکه است.

طرح توسعه شركت پالايش نفت امام خميني (ره) شازند

نام طرح:    طرح توسعه شركت پالايش نفت امام خميني (ره) شازند
كارفرما:    شركت ملي مهندسي و ساختمان نفت ايران
پيمانكار اصلي:    كنسرسيوم شركتهاي ايراني سازه ، طراحي و ساختمان نفت و شركت چيني SEI
گروه راه اندازی:    شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند
مشاور ناظر:    مشاركت شركتهاي مهندسي انرشيمي و مديريت پروژه هاي صنعتي ابدال
مشاور محیط زیست:    دانشگاه قزوین
مشاور حمل و نقل سنگین:    شرکت تدبیر صنعت سبز
طراحي بنيادي:    شركت JGC ژاپن
صاحبان دانش فني واحدهاي فرآيندي:    شركتهاي UOP، AXENS ، TECHNIP BV ، KTI و پژوهشگاه صنعت نفت ايران

اهداف طرح
    افزايش ظرفيت از ۱۷۰ هزار بشكه به ۲۵۰ هزار بشكه در روز با پیش بینی تا ۲۷۰ هزار بشکه در روز
    افزايش توليد بنزين در ازا كاهش نفت كوره
    ارتقا كيفيت محصولات فعلي و آینده به استانداردهاي یورو ۵
    اصلاح فرآيندها جهت دريافت خوراك مخلوط نفت خام سبك و سنگين به جاي نفت خام سبك اهواز
    كاهش مواد آلاينده زيست محيطي

افزايش و كاهش فرآورده ها پس از اجراي طرح توسعه (میلیون لیتر در روز)

 نام محصول  قبل از اجراي طرح
  پس از اجراي طرح  افزايش
 گاز مايع  ۱  ۳.۶  ۲.۶
 پروپيلن  ۰  ۱.۲  ۱.۲
 بنزين سوپر  ۱  ۳.۶  ۲.۶
 بنزين پاک  ۳.۷  ۱۲.۳  ۸.۶
 نفت سفيد (سوخت جت)  ۴.۲  ۶  ۱.۸
 گازوئيل  ۷.۴  ۸.۹  ۱.۴
 نفت كوره  ۶  ۲.۴  -۳.۶
 گوگرد  ۶۰ تن در روز  ۶۵۰ تن در روز  ۵۹۰ تن در روز