۲۲ آبان ۱۳۹۷

اشتراك مطالب

اشتراک rss مطالب

اشتراک توسط ایمیل:

بايگاني موضوعي
بایگانی ماهانه

بهره برداري از طرح افزايش ظرفيت و ارتقاء كيفيت پالايشگاه امام خميني شازند

با حضور دكتر ميركاظمي وزير نفت و مهندس ضيغمي معاون وزير و مدير عامل شركت پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، مراسم بهره برداري از مرحله نخست طرح افزايش ظرفيت و ارتقاء كيفيت پالايشگاه امام خميني شازند آغاز شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران، طرح افزایش ظرفیت و ارتقاء کیفیت فرآورده های پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند در دو فاز و با هدف افزایش ظرفیت پالایشی از روزانه ۱۷۰ هزار بشکه به روزانه ۲۵۰ هزار بشکه، افزایش تولید بنزین به روزانه ۱۲ میلیون لیتر در ازای کاهش ۲۳ هزار بشكه اي تولید نفت کوره، ارتقای کیفیت تمام محصولات پالایشگاه به استانداردهای ۲۰۰۴ اروپا و کاهش انتشار مواد آلاینده محیط زیست در پالایشگاه شازند اجرا می شود.
بر پايه اين گزارش ظرفیت تولید بنزین پالایشگاه امام خميني شازند با بهره برداری از فاز نخست طرح افزایش ظرفیت و ارتقا کیفیت فرآورده های پالایشی، با دو میلیون لیتر افزایش به ۶ میلیون لیتر در روز خواهد رسيد.
با اجراي اين طرح، پالايشگاه امام خميني (ره) شازند به عنوان اولین پالایشگاه در ایران بالغ بر ۹۰ درصد از نفت خام ورودی را به مواد با ارزش، شامل گاز مایع، پروپیلن، بنزین، نفت سفید و گازوئیل و فقط ۸.۴ درصد آن به نفت کوره و قیر تبدیل می كند. علاوه بر آن بزرگترین واحد تولیدی منطقه برای تبدیل روزانه ۹۶ هزار بشکه مازوت به بنزین و گاز مایع نیز می باشد .
پس از اجراي طرح مذكور ميزان توليد گاز مايع از ۶۰۹۰ بشكه به حدود ۲۲ هزار و ۵۰۰ بشكه در روز، نفت سفيد از ۲۶ هزار ۳۰۰ به ۳۷ هزار و ۴۰۰ بشكه در روز، گازوئيل از ۴۷ هزار به بيش از ۵۶ هزار بشكه در روز و گوگرد نيز از ۶۰ تن در روز به ۷۰۰ تن در روز و محصول جديد پروپيلن نيز به توليدات پالايشگاه اضافه خواهد شد.
بر اساس اين گزارش در این طرح بالغ بر ۶۷ درصد از کل کار توسط ایرانی ها انجام می شود و برای اولین بار رهبرکنسرسیوم پیمانکاری یک طرح چند میلیارد دلاری، یک شرکت ایرانی است و شرکتهای خارجی بعنوان یک عضو حضور دارند .
همچنين برای اولین بار پروپیلن پلیمری در پالایشگاه های کشور تولید می شود و نصب بلندترین برج پالایشگاهی کشور در این رابطه انجام شده است (۷۷۰۰ بشکه در روز).
نصب ۱۱ تجهیز یکپارچه که بالای ۱۰۰۰ تن وزن دارند، نصب رآکتور واحد تولید گازوئیل که سنگین ترین تجهیز یکپارچه کشور می باشد و حدود ۱۵۰۰ تن وزن دارد، نصب بالغ بر ۲۰ تجهیز بالای ۵۰۰ تن بصورت یکپارچه از ديگر ويژگي هاي مهم اين طرح مي باشد.
از ويژگي هاي ديگر اين طرح ملي و مهم مي توان به دارا بودن سیستم HSE با کیفیت بالا اشاره كرد که با انجام بیش از ۵۵ میلیون نفر ساعت کارکرد ، تعداد حادثه ها در حد استانداردهای بالای بین المللی است .