بهره برداری از طرح افزایش ظرفیت و ارتقاء کیفیت پالایشگاه امام خمینی شازند

با حضور دکتر میرکاظمی وزیر نفت و مهندس ضیغمی معاون وزیر و مدیر عامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، مراسم بهره برداری از مرحله نخست طرح افزایش ظرفیت و ارتقاء کیفیت پالایشگاه امام خمینی شازند آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، طرح افزایش ظرفیت و ارتقاء کیفیت فرآورده های پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند در دو فاز و با هدف افزایش ظرفیت پالایشی از روزانه ۱۷۰ هزار بشکه به روزانه ۲۵۰ هزار بشکه، افزایش تولید بنزین به روزانه ۱۲ میلیون لیتر در ازای کاهش ۲۳ هزار بشکه ای تولید نفت کوره، ارتقای کیفیت تمام محصولات پالایشگاه به استانداردهای ۲۰۰۴ اروپا و کاهش انتشار مواد آلاینده محیط زیست در پالایشگاه شازند اجرا می شود.
بر پایه این گزارش ظرفیت تولید بنزین پالایشگاه امام خمینی شازند با بهره برداری از فاز نخست طرح افزایش ظرفیت و ارتقا کیفیت فرآورده های پالایشی، با دو میلیون لیتر افزایش به ۶ میلیون لیتر در روز خواهد رسید.
با اجرای این طرح، پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند به عنوان اولین پالایشگاه در ایران بالغ بر ۹۰ درصد از نفت خام ورودی را به مواد با ارزش، شامل گاز مایع، پروپیلن، بنزین، نفت سفید و گازوئیل و فقط ۸.۴ درصد آن به نفت کوره و قیر تبدیل می کند. علاوه بر آن بزرگترین واحد تولیدی منطقه برای تبدیل روزانه ۹۶ هزار بشکه مازوت به بنزین و گاز مایع نیز می باشد .
پس از اجرای طرح مذکور میزان تولید گاز مایع از ۶۰۹۰ بشکه به حدود ۲۲ هزار و ۵۰۰ بشکه در روز، نفت سفید از ۲۶ هزار ۳۰۰ به ۳۷ هزار و ۴۰۰ بشکه در روز، گازوئیل از ۴۷ هزار به بیش از ۵۶ هزار بشکه در روز و گوگرد نیز از ۶۰ تن در روز به ۷۰۰ تن در روز و محصول جدید پروپیلن نیز به تولیدات پالایشگاه اضافه خواهد شد.
بر اساس این گزارش در این طرح بالغ بر ۶۷ درصد از کل کار توسط ایرانی ها انجام می شود و برای اولین بار رهبرکنسرسیوم پیمانکاری یک طرح چند میلیارد دلاری، یک شرکت ایرانی است و شرکتهای خارجی بعنوان یک عضو حضور دارند .
همچنین برای اولین بار پروپیلن پلیمری در پالایشگاه های کشور تولید می شود و نصب بلندترین برج پالایشگاهی کشور در این رابطه انجام شده است (۷۷۰۰ بشکه در روز).
نصب ۱۱ تجهیز یکپارچه که بالای ۱۰۰۰ تن وزن دارند، نصب رآکتور واحد تولید گازوئیل که سنگین ترین تجهیز یکپارچه کشور می باشد و حدود ۱۵۰۰ تن وزن دارد، نصب بالغ بر ۲۰ تجهیز بالای ۵۰۰ تن بصورت یکپارچه از دیگر ویژگی های مهم این طرح می باشد.
از ویژگی های دیگر این طرح ملی و مهم می توان به دارا بودن سیستم HSE با کیفیت بالا اشاره کرد که با انجام بیش از ۵۵ میلیون نفر ساعت کارکرد ، تعداد حادثه ها در حد استانداردهای بالای بین المللی است .