همزمان با هفته هوای پاک بهره برداری از بزرگترین واحد گوگردسازی پالایشگاه های کشور و ایستگاه سنجش آنلاین واحد تصفیه آبهای آلوده در شرکت پالایشگاه نفت حضرت امام خمینی(ره) شهرستان شازند

بزرگترین واحد گوگرد سازی پالایشگاه های کشور با ظرفیت ۶۵۰ تن تولید و ایستگاه پایش آنلاین پساب خروجی در پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند افتتاح شد….

به گزارش روابط عمومی پالایشگاه امام خمینی(ره)شازند با حضور آقای مقیمی استاندار مرکزی،آقای عالیخانی فرماندار شهرستان شازند،آقای انصاری مدیر کل اداره محیط زیست استان و مهندس شیرازی زاده مدیر عامل پالایشگاه و جمعی از اعضای شورای اداری و اصحاب رسانه بزرگترین واحد گوگرد سازی پالایشگاه های کشور عصر روز چهارشنبه مورخ دوم بهمن ماه به بهره برداری رسید.

علی شیرازی زاده مدیر عامل شرکت پالایشگاه نفت امام خمینی (ره) شازند ضمن تقدیر و تشکر از حضور مسئولین و حمایتهای استاندار محترم استان مرکزی و فرماندار محترم شهرستان شازند بیان کرد: برای راه اندازی واحد گوگردسازی این پالایشگاه ۷۰ میلیون یورو سرمایه گذاری شده و با بهره برداری از آن تولید گوگرد این پالایشگاه از ۶۰ تن به ۷۰۰ تن در روز افزایش یافته است. وی ادامه داد: در این واحد، گوگرد نفت و گاز و بنزین که قبلا قابل استحصال نبود و به عنوان یکی از فاکتورهای آلودگی هوا محسوب می شد تا ۹۶ و هشت دهم درصد جداسازی شده و به جای تهدید و آلودگی به فرصت و ثروت تبدیل می شود. وی اضافه کرد: با راه اندازی این واحد تولیدات بنزین با کیفیت یورو ۴ و یورو ۵ این پالایشگاه به ۱۶ میلیون لیتر در روز رسیده است. مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند بیان کرد: ساخت و راه اندازی این واحد به دست متخصصان داخلی انجام شده و یک سال و نیم به طول انجامیده است. مهندس شیرازی زاده پالایشگاه شازند را یکی از دستاوردهای مهم صنعت نفت کشور و از برکات نظام جمهوری اسلامی دانست و ادامه داد: این پالایشگاه سال ۷۹ با ظرفیت اسمی ۱۵۰ هزار بشکه در روز راه اندازی شد و امروز با شیوه نوین بنزین سازی از مازوت و کیفی سازی محصولات با استانداردهای یورو ۴ و یورو ۵ با ظرفیت اسمی ۲۵۰ بشکه در روز سهم بزرگی را در تامین سوخت داخل دارد. شیرازی زاده بیان کرد: به مناسبت هفته هوای پاک ، ایستگاه سنجش آنلاین واحد تصفیه آبهای آلوده این پالایشگاه نیز به بهره برداری رسیده که سهم بسزایی در بهبود و حفاظت منابع پایه زیستی دارد. وی توضیح داد: از ۱۵ واحد طرح توسعه پالایشگاه شازند هفت واحدبا ماموریتهای کیفی سازی محصول و کاهش آلودگیهای زیست محیطی است که این مهم نشانگر رشد برنامه محور صنعت نفت و احترام به ضوابط قانونی برنامه پنجم است. وی یادآور شد: تجهیزات ایستگاه سنجش آنلاین واحد تصفیه آبهای آلوده این شرکت با سنسورهای قوی و پیشرفته ترین روشها قادر به اندازه گیری ۱۶ فاکتور آلاینده است و در شرایط بحرانی نیز سیستم هشدار دهنده هوشمند دارد.

محمدحسین مقیمی استاندار مرکزی اظهار کرد:در شرایط فعلی کشور، صنعت و تولید مهمترین برنامه دولت است و باید تلاش کنیم تا مسائل و مشکلات پیش روی تولید برطرف شود. وی افزود: نصب واحد گوگرد سازی اقدام بسیار مهمی در کاهش آلایندگی های محیطی ناشی از فعالیت های پالایشگاه و ارتقاء جایگاه تولید به شمار می رود. استاندار مرکزی با اشاره به اهمیت این واحد در کاهش آلودگی گفت: این واحد، گوگرد منتشر شده در هوا را که حاصل از فعالیت پالایشگاه است جمع‌آوری کرده و موجبات کاهش آلودگی گوگردی ناشی از سوخت پالایشگاه را فراهم می‌کند. وی تصریح کرد: این اقدام علاوه بر صرفه اقتصادی ناشی از تولید و صادرات گوگرد، گام مهمی در کاهش آلودگی هوا و حفاظت از محیط زیست است. مقیمی افزود: وسایل نقلیه، کارخانجات صنعتی، دود ناشی از آتش سوزی، گرده های گیاهان، طوفان های شن و ماسه روان و گرد و غبار و فعالیت آتشفشان ها و آتش سوزی جنگل از مهم ترین عوامل آلودگی هوا محسوب می شوند. وی با اشاره به صفر رساندن آلودگی گفت: براساس قانون تمامی طرح ها و پروژه های عمرانی و اقتصادی کشور باید توجیه زیست محیطی داشته و در صورتی که یک پروژه صنعتی دارای آلایندگی باشد باید با اجرای طرح های زیست محیطی، آلایندگی را به صفر برسانیم. استاندار مرکزی افزود: آلودگی هوا سبب تحریک مجاری هوائی و تشدید آسم شده و هرچه میزان ازن هوا بیشتر باشد، تعداد افراد مبتلا به آسم بیشتر شده و آلودگی هوا با گاز رادون که ناشی از سوخت موتورهای دیزلی و صنایع سنگین است زمینه را برای ابتلای افراد به سرطان ریه فراهم می کند، بنابراین هوای پاکیزه و سالم برای ما اهمیت دارد و همه باید برای ایجاد آن تلاش کنیم. وی با اشاره به ویژگی دستگاه پایش زیست محیطی گفت: این دستگاه قابلیت های بسیار مهمی دارد که ارسال وضعیت آلایندگی از طریق سیستم (جی اس ام) و (جی پی ار اس) به صورت لحظه به لحظه به پرتال پالایشگاه و اداره کل حفاظت محیط زیست استان از جمله ویژگی های این دستگاه است. مقیمی تصریح کرد: دولت سعی دارد مشکلات را از سر راه نیاز های مردمی به خصوص نیاز های اصلی کشور مثل فرآورده های نفتی و محصولات پتروشیمی بردارد. استاندار مرکزی با اشاره به پیشرفت های صنعت نفت گفت: خوشبختانه چه در خشکی و چه در آب شرکت نفت کارها و اهدافش را رو به جلو پیش برده و کارهای توسعه ای زیادی شکل گرفته است، همه باید کمک کنیم تا واحدهای نیمه تمام به نتیجه برسند چون همه ما می دانیم که صنایع نفتی و تولیداتش از تولیدات بالا دستی هستند. وی تصریح کرد: باید همگی دست به دسته هم بدیم تا از آلوده شدن بیشتر هوا و محیط زیستمان جلوگیری کنیم که به حمدالله با سعی و تلاش مسئولان، طرح های توسعه ای به منظور کاهش آلودگی انجام گرفته که سرمایه زیادی هم به خود اختصاص داده است.

انصاری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز در این آیین گفت: بهره برداری از واحد گوگردسازی پالایشگاه می تواند ۲۰ درصد آلایندگی ناشی از گاز دی اکسید گوگرد در ترکیبات هوای اراک را بکاهد. امیر انصاری افزود: شعار امسال هفته هوای پاک(۲۹ دی تا پنجم بهمن ماه)انرژی پاک، مسوولیت اجتماعی و آسمان آبی است و پالایشگاه شازند با طرحهای زیست محیطی نشان داد که در عمل به موضوعات مهم و کلان به ویژه تولید انرژی پاک پایبند است. وی عنوان کرد: یکی از برنامه های هفته هوای پاک نیز توزیع سوخت یورو ۴ و یورو ۵ در تمامی جایگاه های سوخت اراک به عنوان یکی از کلانشهرهای آلوده کشور است که تمامی این سوخت از پالایشگاه شازند تامین می شود