بهره برداری واحد تصفیه نفت سفید و واحدهای ۱۷ و ۱۸ شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره)شازند روز سه شنبه با حضور معاون محترم وزیر نفت

واحد تصفیه نفت سفید و واحدهای تولید هیدروژن (۱۷) و تصفیه گاز با آمین و جداکننده آب ترش (واحد ۱۸) طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت پالایشگاه امام خمینی (ره) روز سه شنبه ۱۸ ام بهمن ماه با حضور مهندس ضیغمی معاون محترم وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش،حضرت آیت ا… دری نجف آبادی و مهندس شعبا نی فر استاندار استان مرکزی و تعدادی از مقامات استانی افتتاح میگردد. .

به گزارش روابط عمومی شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند واحد ۰۴(KHT) برای افزایش کیفیت نفت سفید تولیدی پالایشگاه در فاز یک و دو و تطبیق مشخصات آن با استاندارد اروپایی ۲۰۰۵ طراحی شده و با افتتاح این واحد، روزانه ۳۱۵۰۰ بشکه نفت سفید معادل ۵ میلیون لیتر نفت سفید در روز تولید و در راستای کاهش آلایندگی زیست محیطی مقدار گوگرد آن از ppm3400به۲۰ppm کاهش خواهد یافت.
همچنین با راه اندازی این واحد روزانه ۱۴۱۵۰۰ لیتر بنزین خام به عنوان محصول جانبی تولید می شود که برای افزایش عدد اکتان به واحد بنزین سازی انتقال می یابد.

افزایش ظرفیت پالایشی از روزانه ۱۷۰ هزار بشکه به ۲۵۰ هزار بشکه هم یکی دیگر از ویژگی‌های این طرح پالایشگاهی کشور است ضمن آنکه در کنار کاهش میزان تولید نفت کوره به ازای افزایش تولید بنزین و گازوئیل از دیگر ویژگی‌های این پروژه پالایشگاهی به شمار می رود.

با راه اندازی واحد تولید هیدروژن (۱۷) طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه امام خمینی روزانه ۱۳۵ میلیون فوت مکعب هیدروژن صد در صد خالص تولید می‌شود.
از آنجاییکه هیدروژن تولیدی این واحد برای راه اندازی واحدهای ۱۳ ، ۱۴ و ۱۵ مورد استفاده قرار خواهد گرفت، این واحد با بودجه ۱۱۴ میلیون و ۵۷۵ هزار یورویی احداث شده است.
احجام اجرایی این پروژه شامل ۱۲ هزار متر مکعب بتن ریزی، ۶۵۲ تن اسکلت فلزی، ۹۳ قلم تجهیزات ثابت و دوار و تعداد ۲ کوره می باشد.

در این واحد ۱۰ هزار و ۵۰۰ اینچ قطر لوله کشی زیرزمینی، ۹۲ هزار و ۵۰۰ اینچ قطر لوله کشی روزمینی و ۱۲۰ هزار اینچ متر تست لوله کشی صورت گرفته است.
در واحد تولید هیدروژن ۴۵ هزار و ۵۸۰ متر کابل کشی برق، ۸۳ هزار و ۵۰۰ متر کابل کشی ابزار دقیق، ۱۰ هزار و ۵۰۰ متر طول عایق کاری لوله و ۲ هزار متر مربع عایق کاری تجهیزات انچام شده است.

دو بویلر واحد تولید بخار با ظرفیت ۲۲۷ تن در روز نیز همزمان با دهه مبارک فجر راه اندازی خواهد شد.

همچنین افتتاح واحد تصفیه گاز با آمین و جداکننده آب ترش (واحد ۱۸) این طرح صورت خواهد پذیرفت که با راه اندازی کامل طرح علاوه بر جداسازی گوگرد از آب ترش و رعایت استاندارهای زیست محیطی، گاز باقیمانده به مصرف سوخت پالایشگاه موجود و واحدهای جدید خواهد رسید و جایگزین گاز طبیعی خواهد شد.
ظرفیت واحد ۱۸، پنج هزار تن آب ترش و ۵۶۰ تن گاز ترش در روز است و واحد تصفیه گاز با آمین و جدا کننده آب ترش طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت پالایشگاه امام خمینی (ره) با بودجه ۳۶ میلیون و ۶۶۶ هزار یورو احداث شده است.
احجام اجرایی این پروژه شامل ۸ هزار و ۸۳۰ متر مکعب بتن ریزی، ۲۸۰ تن اسکلت فلزی و ۹۵ قلم تجهیزات ثابت و دوار می باشد.
در این واحد ۱۳ هزار و ۵۴۰ اینچ قطر لوله کشی زیرزمینی، ۹۱ هزار و ۶۴۴ اینچ قطر لوله کشی روزمینی و ۱۲۲ هزار اینچ متر تست لوله کشی صورت گرفته است.
در واحد تصفیه گاز با آمین و جدا کننده آب ترش ۵۲ هزار متر کابل کشی برق، ۱۵ هزار و ۸۰۰ متر کابل کشی ابزار دقیق، ۱۸۷ متر طول عایق کاری لوله و ۴ هزار ۵۰۰ متر مربع عایق کاری تجهیزات انجام شده است.