۲۵ مهر ۱۳۹۷

اشتراك مطالب

اشتراک rss مطالب

اشتراک توسط ایمیل:

بايگاني موضوعي
بایگانی ماهانه

سه واحد بزرگ طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی شازند به بهره ‌برداری ‌رسید

واحدهای تولید نفت سفید، هیدروژن و تصفیه گاز آمین و جداكننده آب ترش شركت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند عصر سه شنبه همزمان با هفتمین روز از دهه مبارك فجر طي مراسمی با حضور مهندس ضیغمی معاون محترم وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش،حضرت آیت ا… دری نجف آبادی نماينده ولي فقیه در استان و مهندس شعبانی فر استاندار استان و جمعی از مسوولان استان مركزی به بهره برداری رسید.. .

به گزارش روابط عمومی شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره)شازندعلیرضا ضیغمی در این مراسم از صدور ۱۳ میلیون تن فرآورده های نفتی با وجود تحریم ها به ارزش ۹ میلیارد  دلار از جمله ۶۲۰ هزار تن نفت گاز، ۱۰ میلیون تن مازوت و ۸۶ هزار تن نفت سفید، از ایران به سایر کشور ها خبر داد.

وی افزود: ۱۰ پروژه تولید بنزین و بهینه سازی تولید فرآورده های نفتی در هفت پالایشگاه ایران در حال اجرا ست که عملیات ساخت این پروژه ها از سال ۸۵ با ارزش ۱۵ میلیارد دلار آغاز شده که ۱۳ میلیارد دلار آن برای بهبود کیفیت و افزایش تولید و دو ونیم میلیارد دلار برای طرح بنزین سازی هزینه خواهد شد.

ضیغمی گفت: این طرح ها که افزایش تولید و ارتقای کیفیت تولید بنزین و نفت گاز را به همراه خواهد داشت تاکنون ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند  و به جز پالایشگاه های آبادان و اصفهان تا پایان سال ۹۱ به بهره برداری خواهند رسید.

ضیغمی بااشاره به اینکه افتتاح این طرح ها تولید بنزین کشور را  از ۴۲ میلیون لیتر فعلی  تا پایان سال ۹۱  به ۷۰ میلیون لیتر افزایش خواهد یافت افزود: نیازکشور به بنزین در روز ۶۰ میلیون لیتر است که با تولید روزانه ۷۰ میلیون لیتر از این فرآورده، می توان مابقی را صادر و تحریم های دشمنان را خنثی کرد.

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی کشور گفت:  تحریم نفتی ایران نشانگر تزلزل و ضعف استکبار جهانی و نظام سلطه است  و عملیات احداث پالایشگاه ها با هدف خودکفایی به ویژه در تولید بنزین و نفت گاز معادله تحریم ها علیه ایران را بر هم زد.

وی افزود: تا قبل از پیروزی انقلاب ، تولید روزانه بیش از شش میلیون لیتر نفت خام ایران در اختیار کنسرسیوم های اروپایی و آمریکایی بود که همه آن را غارت و چپاول  می کردند ولی پس از پیروزی انقلاب اسلامی با مدیریت امام خمینی(ره) این صنعت حرکت به سوی خودکفایی و توسعه  را آغاز کرد.

ضیغمی افزود: زمانی که صنعت نفت ایران پس از هشت سال جنگ با موفقیت به کار خود ادامه داد دشمنان سناریوی اجرای تحریم ها را دنبال کردند.

درادامه اين مراسم آیت الله دری نجف آبادی با بيان اينكه راه اندازی این گونه طرح های بزرگ ، به معنای واقعی خواستن – توانستن است افزود صنعت نفت یكی از قطب های اقتصادی ایران است و باید از ظرفیت های آن برای توسعه بیش از پیش كشور بهره مند شد.

امام جمعه اراك خاطر نشان كرد: طبق روایات ائمه (ع) یكی از كارهای اصلی حضرت علی(ع) تلاش در جهت آبادانی و خودكفایی سرزمین های اسلامی بود و مردم ایران نیز پیروان آن حضرت هستندكه  صنعت نفت كشور نيز با تاسي از اين روند باید ضمن صدور فراورده، از خدمات فنی مهندسی نیز برای ایجاد ارزش افزوده در كشور استفاده كند.

‘علی اكبر شعبانی فرد’ استاندار استان مركزی نیز با بيان اينكه پیروزی انقلاب اسلامی موجب آزادی، خوداتكایی و ایجاد روحیه اعتماد به نفس در ایرانیان به ویژه فعالان صنعت نفت شده گفت : القاء اندیشه خودباوری از سوی امام راحل به مردم برگرفته از اسلام ناب محمدی(ع) است و نتیجه اين خودباوری، تولید علم و ثروت است و دشمنان از گسترش این اندیشه در نظام جمهوری اسلامی ایران در هراسند.

مجید رجبی كهریزی مدیرعامل شركت پالایش نفت امام خمینی ( ره ) شازند افزود: واحد تصفیه نفت سفید به منظور افزایش كیفیت نفت سفید تولیدی پالایشگاه در فازهای ۱ و ۲ و تطبیق مشخصات آن با استاندارد اروپایی ۲۰۰۵ طراحی شده و با بهره برداری از این واحد، روزانه ۳۱ هزار و ۵۰۰ بشكه نفت سفید معادل ۵ میلیون لیتر تولید می شود كه مقدار گوگرد آن از ۳ هزار و ۴۰۰ پی پی ام به ۲۰ پی پی ام كاهش می یابد.

وی گفت: با راه اندازی این واحد، روزانه ۱۴۱ هزار و ۵۰۰ لیتر بنزین خام به عنوان محصول جانبی تولید می شود كه برای افزایش عدد اكتان به واحد بنزین سازی انتقال می یابد.

رجبی كهریزی اضافه كرد: با راه اندازی واحد  شماره  ۱۷ تولید  هیدروژن  ،  ۱۵۰.۰۰۰ نرمال متر مکعب در ساعت هیدروژن  صد درصد خالص تولید می شود كه برای راه اندازی واحدهای ۱۳، ۱۴ و ۱۵ مورد استفاده قرار خواهد گرفت و سرمایه گذاری انجام شده در این واحد ۱۱۴ میلیون و ۵۷۵ هزار یورو است.

وی اظهار كرد: واحد تصفیه گاز با آمین و جداكننده آب ترش با ظرفیت ۵ هزار تن آب ترش و ۵۶۰ تن گاز ترش در روز و با بودجه ۳۶ میلیون و ۶۶۶ هزار یورو احداث شده كه با راه اندازی آن علاوه بر جداسازی گوگرد از آب ترش و رعایت استانداردهای زیست محیطی، گاز باقیمانده به مصرف سوخت پالایشگاه و واحدهای جدید خواهد رسید و جایگزین گاز طبیعی خواهد شد.

مهندس رجبي خاطر نشان كرد: طرح بهینه‌سازی و بهبود كیفیت فرآورده‌های نفتی پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند یكی از بزرگ ترین پروژه های نفتی كشور محسوب می شود كه با بهره برداری كامل از آن، پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند به بزرگ ترین تولیدكننده بنزین پالایشگاهی در كشور تبدیل می شود.