تا اواسط سال آینده واحد تولید کننده گاز خنثی در پالایشگاه امام خمینی راه اندازی می شود

شانا_ گروه پالایش و پخش: مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی شازند از ساخت یک واحد جدید ازت به منظور تولید گاز خنثی در این پالایشگاه خبر داد.

مهندس میرقادری در گفت و گو با خبرنگار شانا با بیان اینکه واحد ازت تولید کننده گاز خنثی خواهد بود، افزود: این گاز خنثی در حفظ شرایط عملیاتی نقش موثری خواهد داشت.

وی ادامه داد: گاز خنثی در راه اندازی و بسته شدن واحدهای عملیاتی مورد استفاده قرار می گیرد تا واحد ها در وضعیت مطلوب و ایمن به فعالیت خود ادامه دهند.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی شازند با بیان اینکه این پروژه احتمالا تا ٩ ماه آینده به اتمام خواهد رسید، تصریح کرد: طرح مزبور در حال حاضر طبق برنامه زمان بندی پیشرفت داشته که این امر با توجه به شرایط تحریم، مطلوب ارزیابی می شود.

میرقادری با بیان اینکه حدود دو ماه از آغاز این پروژه می گذرد، اظهار کرد: این واحد از سوی شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران در حال ساخت و اجراست.

به گزارش شانا، شرکت پالایش نفت امام خمینی شازند از دو پالایشگاه جدید و قدیم تشکیل شده است.

پالایشگاه قدیم در سال ١٣٧٢ راه اندازی و واحدهای طرح توسعه پالایشگاه با اهدافی نظیر افزایش تولید بنزین از روزانه ۴ میلیون لیتر به ١۶ میلیون لیتر در روز و افزایش ظرفیت پالایشی از ١٧٠ هزار بشکه در روز به ٢۵٠ هزار بشکه در روز در سال ١٣٨٢ طراحی و سال گذشته راه اندازی شد.

محصولات این شرکت بعد از اجرای طرح توسعه، روزانه ١,٢ میلیون لیتر پروپیلن، ٣.۶ میلیون لیتر بنزین سوپر، ٣.۶ میلیون لیتر گاز مایع، ١٢.٣ میلیون لیتر بنزین معمولی، ۵.٧ میلیون لیتر نفت سفید، ٩ میلیون لیتر گازوئیل و ۶۵٠ تن گوگرد است.

به گفته مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی شازند این شرکت توان تولید ١۵ تا ١۶ میلیون لیتر بنزین با اکتان بالا را داراست.