افزایش ۱.۳۶ میلیون لیتری بنزین با راه اندازی واحد ۳۳ پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند

مجری طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند گفت: با راه اندازی واحد ۳۳ این طرح، تولید روزانه بنزین در این پالایشگاه ۱.۳۶ میلیون لیتر افزایش می یابد.. .

seyedian_7476

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران، “رشید سیدیان” هدف از احداث واحد ۳۳ (ایزومریزاسیون نفتا) را افزایش عدد اکتان نفتای حاصل از واحد ۱۲ (تصفیه هیدروژنی نفتا) ذکر کرد و افزود: این واحد شامل سه بخش راکتور، جداکننده و کمپرسور گاز جبرانی است.
وی ادامه داد: این واحد نخستین واحدی است که با طراحی داخلی و تحت لیسانس پژوهشگاه صنعت نفت راه‌اندازی می شود.
مجری طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه امام خمینی (ره) افزود: مراحل ساخت و نصب این واحد به اتمام رسیده است و پیش بینی می شود تا پایان آبانماه جاری راه اندازی شود.
سیدیان، بودجه ارزی واحد ۳۳ را ۲۶ میلیون و ۷۷۷ هزار یورو و بودجه ریالی واحد را بیش از ۶۶ میلیارد و ۱۱۶ میلیون ریال عنوان کرد و گفت: یک میلیون و ۲۶۵ هزار نفر ساعت نیز در مراحل ساخت و نصب این واحد کار کرده‌اند.
این مقام مسوول حجم بتن ریزی در این واحد را ۵ هزار و ۵۰۰ متر مکعب، اسکلت فلزی را ۱۹۳ هزار تن، تجهیزات ثابت را ۴۶ دستگاه و تجهیزات دوار را ۲۴ دستگاه عنوان کرد و گفت: این واحد دارای یک دستگاه کوره نیز می باشد.
سیدیان، سطح لوله کشی زیر زمینی واحد ۳۳ را ۸ هزار و ۸۰۰ اینچ قطر، لوله کشی رو زمینی را ۵۷ هزار اینچ قطر و تست لوله کشی را ۶۵ هزار اینچ متر عنوان کرد.
به گفته مجری طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه امام خمینی (ره)، در این واحد ۳۶ هزار متر کابل کشی برق، ۲۹ هزار متر کابل کشی ابزار دقیق و بیش از ۶ هزار متر طول عایق کاری لوله انجام شده است.
پروژه بهینه‌سازی و بهبود کیفیت فرآورده‌های نفتی پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند از سوی شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران در این پالایشگاه در حال اجراست که با بهره برداری کامل از آن، پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند در سال جاری به بزرگ ترین تولیدکننده بنزین پالایشگاهی در کشور تبدیل می شود.
تغییر خوراک پالایشگاه و افزایش ظرفیت پالایشی از روزانه ۱۷۰ هزار بشکه نفت خام سبک به روزانه ۲۵۰ هزار بشکه مخلوطی از نفت خام سبک و سنگین، افزایش تولید بنزین و محصولات مطابق با استانداردهای کیفی اروپا و ساخت پالایشگاهی با توجه به الزام های زیست محیطی، از مهم ترین اهداف اجرای طرح توسعه در پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند است.