۱۹ آذر ۱۳۹۷

اشتراك مطالب

اشتراک rss مطالب

اشتراک توسط ایمیل:

بايگاني موضوعي
بایگانی ماهانه

شركت پالايش نفت امام خميني(ره) شازند به مدت دو روز ميزبان ۱۵ نفر از كارشناسان نفتي كشور عراق به همراه ۶ نفر از كارشناسان ستاد پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران بود.

پانزده نفر از كارشناسان نفتي كشور عراق به همراه ۶ نفر از كارشناسان ستاد پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي كشور به مدت دو روزاز تاسيسات پالايشگاه امام خميني (ره)شازند بازديد نمودند .. …..

به گزارش روابط عمومي شركت پالايش نفت امام خميني(ره) شازند در اين بازديد، ابتدا جلسه اي با حضور مهندس شاهوردي جانشين مديرعامل ومدير عمليات وتني چند از كارشناسان واحدهاي عملياتي و ستادي پالايشگاه درسالن كنفرانس تشكيل شد كه پس ازتلاوت قرآن كريم وخير مقدم رئيس روابط عمومي، فيلم كوتاهي از چگونگي روند نصب و راه اندازي واحدهاي جديد پالايشگاه پخش گرديد ، سپس مهندس شاهوردي ضمن خوش آمد گويي در خصوص عمليات اجرايي ، نصب تجهيزات و راه اندازي واحدهاي جديد پالايشگاه صحبت نمود و گفت: ما اخبار كشور عراق را مرتبا پيگيري مي كنيم و خوشحاليم كه امروز كشورعراق توسط خود عراقيها اداره مي گردد و از خداوند منان مي خواهيم كشور عراق در ْآينده اي نزديك از شرايطي پايدار و آرام برخوردار گردد. وي با بيان اينكه پالايشگاه شازند يكي از بزرگترين پالايشگاهها در سطح كشور است گفت:اين پالايشگاه از ۲ قسمت ، پالايشگاه قديمي با قدمت ۲۰ سال و پالايشگاه جديد كه واحدهاي طرح توسعه در آن قرار دارد تشكيل شده است.پالايشگاه قديم در زمستان سال ۱۳۷۱ عمليات پيش راه اندازي آن شروع گرديدو در سال ۱۳۷۲ كليه واحدها در سرويس عملياتي قرار گرفتند. از جمله واحدهاي قديمي مي توان به واحدهاي تقطير با ظرفيت ۱۵۰.۰۰۰ بشكه در روز، واحد تبديل كاتاليستي با توليد بنزين سوپر و واحد كاهش گرانروي كه ته مانده برج تقطير در خلا، در اين واحد براي سوخت نيروگاهها تهيه مي گردد. البته امروزه اين نفت كوره در واحدهاي طرح توسعه به بنزين يورو ۴و ۵ تبديل مي شود. واحد آيزوماكس كه يكي از سودآورترين واحدهاي پالايشگاه با ظرفيت ۲۴.۵۰۰ بشكه در روزمي باشد. در ضمن براي راهبري اين واحدها،واحدهاي جانبي داريم كه توليد آب،برق،بخار ، آب مقطر و هواي فشرده در آنها صورت ميگيرد.همچنين ميزان برق توليدي در پالايشگاه قديم از ۵ ژنراتور ۸ مگاواتي تامين مي شود. در ادامه مدير عمليات گفت: در سال ۱۳۸۲ سياستهاي وزارت نفت براين قرار گرفت كه محصولات توليدي بر اساس استانداردهاي روز دنيا باشد و بدين جهت واحدهاي طرح توسعه پالايشگاه با اهدافي نظير افزايش توليد بنزين از ۵ ميليون ليتر در روز به ۱۶ ميليون ليتر در روز و افزايش ظرفيت پالايشي از ۱۷۰.۰۰۰ بشكه در روز به ۲۵۰.۰۰۰ در روز طراحي شد. همچنين تغيير نفت خام سبك اهواز آسماري به نفت خامهاي سنگين و توليد محصولاتي با استانداردهاي روز دنيا و كاهش آلاينده هاي زيست محيطي از ديگر اهداف اين طرح بود كه براي تحقق بخشيدن به اين اهداف واحدهاي جديد طراحي گرديد . واحد تقطير شماره ۲ با ظرفيت ۸۰.۰۰۰ بشكه در روز و واحد بنزين سازي شماره ۲ با ظرفيت ۳۳.۰۰۰ بشكه در روز و ۳ ميليون ليتر در روز بنزين سوپر،واحد آيزومريزاسيون با توليد بنزيني كاملا زيست محيطي و كاهش بنزن بنزين از ۳ درصد به ۱ درصدحجمي ،واحد تصفيه نفت سفيد كه مقدار كل گوگرد را از ۲۳۰۰ ppm به كمتر از ۴۰ ppm كاهش مي دهد، واحد سنگين و پيچيده RCD: نفت كوره را تصفيه و خوراك واحد بنزين سازي را تامين مي نمايد،واحد مهم و پيچيده RFCC : توليد ۸ ميليون ليتر در روز بنزين كه بنزين توليدي آن در واحد تصفيه بنزين به بنزين يورو۴ و ۵ تبديل مي گردد. وي در پايان گفت كه اين پالايشگاه اولين پالايشگاه توليد كننده پروپيلن پليمر گريد با ارزش افزوده بالا مي باشد.

در ادامه سرپرست تيم عراقي گفت: قلبا مراتب قدر داني خود و همراهانم را از مهمان نوازي شما اعلام مي دارم و خرسندم كه كشور مسلمان و برادر ايران اينقدر در صنعت رشد كرده است و آرزوي بنده و همكارانم توفيق روز افزون شما مي باشد .

در جلسه اختتاميه اين بازديد مهندس مير قادري مدير عامل شركت حضور يافت و ضمن خيرمقدم به ميهمانان طي سخناني گفت: اميد است از تجربيات و تخصص همكارانم در پالايشگاه طي اين دوروز بهره مند شده باشيد. وي گفت اين صنعت بزرگ كه از نزديك مشاهده كرديد به دست توانمند همين عزيزان نصب و راه اندازي شده است. مهندس مير قادري افزود: اين در شرايطي است گه كارشكني كشورهاي غربي نسبت به انجام تعهداتشان در خصوص تامين قطعات و نرم افزارهاي راه اندازي واحد هاي مذكوربر هيچ كس پوشيده نيست و ما توانستيم اين پالايشگاه را به عنوان مدرنترين پالايشگاه ايران و حتي خاور ميانه ، با دانش فني متخصصين ايراني و توانمندي كاركنان همين شركت به ثمر برسانيم و با افتتاح و راه اندازي كليه واحدهاي طرح توسعه غربي ها را شگفت زده كنيم و ظرفيت اين پالايشگاه را از ۱۷۰ هزار بشكه به ۲۵۰ هزار در روز افزايش دهيم كه افتخاري براي ايران و ساير مسلمانان مي باشد .

خاطر نشان ميسازد اين گروه طي برنامه ريزي مركز آموزش شركت ملي پالايش و پخش كشور به مدت دو روز در دوره آموزشهاي HSE (مجموعه ايمني و آتش نشاني و بهداشت شغلي و محيط زيست) پالايشگاه امام خميني(ره)شازند حضور يافتند و درخاتمه، لوح پايان دوره آموزشي ۱۵ نفر از كارشناسان نفتي عراق توسط مهندس مير قادري به ايشان اهدا گرديد . . . . . . .