مذاکره با عراق و افغانستان برای افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی/ضیغمی: امسال واردات بنزین نخواهیم داشت

علیرضا ضیغمی از مذاکره با کشورهای عراق و افغانستان برای افزایش صادرات فرآورده های نفتی در سال جاری خبر داد و گفت: امسال واردات بنزین نخواهیم داشت. . .

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اعلام این خبر در گفت و گو با خبرنگار شانا، تصریح کرد: چند محموله بنزین امسال به افغانستان ارسال و مذاکراتی با ارمنستان و عراق برای صادرات فرآورده‌های نفتی به این کشورها انجام شد.
علیرضا ضیغمی با بیان این که از سال های گذشته صادرات سوخت به کشورهای عراق و افغانستان انجام می شد، افزود: سال ۸۹ روزانه به صورت میانگین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار لیتر فرآورده گازوییل (نفت گاز) از ایران به عراق به وسیله تانکرهای نفتکش صادر شد و در برخی روزها این میزان تا یک میلیون لیتر افزایش یافت.
معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش در باره روند صادرات فرآورده های نفتی به ارمنستان گفت: بر اساس مذاکرات اولیه با طرف ارمنی در سال ۸۹، روزانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر بنزین و گازوییل به این کشور صادر خواهد شد.
به گفته وی، قرار است روزانه ۷۵۰ هزار لیتر بنزین و ۷۵۰ هزار لیتر گازوییل از تبریز با سرمایه گذاری دوطرف با استفاده از خط لوله ۸ اینچی به ایروان منتقل شود؛ به این ترتیب ارمنستان بخشی از نیازهای خود را در این زمینه به جای مدیترانه از ایران تامین خواهد کرد.
ضیغمی از صدور مجوز صادرات نفتا از اوایل امسال خبر داد و تصریح کرد: نفتای تولیدی پالایشگاه های کشور پس از مخلوط شدن با بنزین به بنزین با اکتان ۸۷ تبدیل می شود، بنابراین به جای صادرات بنزین با اکتان ۸۷ نفتا را صادر می کنیم.
وی تصریح کرد: همزمان با صادرات بنزین، نفتای تولیدی در پالایشگاه های کشور نیز صادر می شود و صادرات نفتا در قیاس با بنزین سوددهی بیشتری به همراه دارد.
ضیغمی یادآور شد: با توجه به نیاز پتروشیمی ها به نفتا، نفتای تولیدی در پالایشگاه های کشور برای تامین نیاز مجتمع های پتروشیمی اختصاص می یابد و مازاد بر نیاز نیز صادر می شود.
معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش پیش تر نیز گفته بود: با توجه به صدور مجوز عرضه بنزین در رینگ صادراتی بورس کالا، صادرات این فرآورده به دستور وزیر نفت به صورت موازی هم از سوی واحد بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران و هم از طریق عرضه در بورس انجام می شود.
به گفته وی، تا کنون چند محموله بنزین از سوی شرکت های بخش خصوصی مورد تایید سفارت ایران و افغانستان به این کشور صادر و مقدمات کار برای صادرات بنزین و گازوییل به کشور ارمنستان نیز فراهم شده است و به زودی صادرات فرآورده به این کشور انجام می شود.

افزایش ۲۸ میلیون لیتری ظرفیت تولید بنزین و بی نیازی از واردات این فرآورده
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: بر اساس برنامه، طرح افزایش ظرفیت و بهینه سازی پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند، بنزین سازی پالایشگاه آبادان، طرح توسعه پالایشگاه تهران و طرح افزایش ظرفیت و بهینه سازی پالایشگاه لاوان تا نیمه نخست امسال و بقیه طرح های از جمله طرح توسعه پالایشگاه تبریز، بندرعباس تا پایان سال به مرور به بهره برداری خواهند رسید و ظرفیت تولید بنزین کشور ۲۸ میلیون لیتر افزایش خواهد یافت.
به گفته وی، با افزایش ظرفیت تولید فرآورده های نفتی، مازاد تولید پالایشگاه های کشور برای صادرات اختصاص خواهد یافت.
ضیغمی با بیان این که هم اکنون واردات بنزین در کشور به صفر رسیده است، افزود: امسال واردات بنزین نخواهیم داشت و در صورت نیاز، از امکانات پتروشیمی برای تامین بنزین مورد نیاز کشور (با هدف بالا بردن عدد اکتان بنزین تولیدی در برخی پالایشگاه ها) استفاده خواهد شد.