مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی خبر داد: صادرات گازوییل و بنزین از ایران به ۳ کشور منطقه

شانا _ گروه پالایش و پخش: علیرضا ضیغمی با تاکید بر آمادگی ایران برای افزایش صادرات گازوییل به عراق گفت: مذاکره هایی با افغانستان برای صادرات بنزین و گازوییل انجام شده و با ساخت خط لوله روزانه حدود ۱.۵ میلیون لیتر بنزین و گازوییل به ارمنستان صادر خواهد شد.. .

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در گفت و گو با خبرنگار شانا درباره صدور مجوز صادرات حدود یک میلیارد لیتری بنزین از کشور افزود: صادرات بنزین مانند گاوزییل به صورت مستمر انجام نمی شود و هم اکنون بنزین مازاد بر نیاز کشور در بورس عرضه یا به صورت تک محموله ای صادر می شود.

وی گفت: امسال به صورت تک محموله ای بنزین به کشور افغانستان صادر و اخیرا نیز یک محموله ۲۰ هزار تنی بنزین نیز در خلیج‌فارس فروخته‌ شد.

ضیغمی تصریح کرد: ما و امور بین الملل وزارت نفت بیشتر علاقه‌مند هستیم محموله‌های بنزین مازاد بر نیاز کشور را در قالب محموله‌های ۲۰ هزار یا ۳۰ هزار تنی با کشتی صادر کنیم.

وی افزود: صادرات بنزین در دریای خزر به صورت محموله‌های پنج هزار تنی و صادرات به کشور افغانستان نیز بوسیله تانکر انجام می‌شود که این میزان روزانه بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار لیتر متفاوت است.

ضیغمی با بیان این که کشور افغانستان بیشتر تمایل به واردات گازوییل از طریق ایران دارد، افزود: آمادگی داریم روزانه به صورت میانگین دو تا پنج میلیون لیتر گازوییل به کشور افغانستان صادر کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در باره صادرات سوخت به ارمنستان نیز گفت: بر اساس مذاکره های انجام شده با کشور ارمنستان در صورت ساخت خط لوله برای انتقال فرآورده روزان یک میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر بنزین و گازوییل (۷۵۰ هزار لیتر بنزین و ۷۵۰ هزار لیتر گازوییل) از طریق این خط لوله هشت اینچی از بندرعباس به این کشور صادر خواهد شد که این میزان تا روزانه سه تا چهار میلیون لیتر قابل افزایش است.

ضیغمی در باره روند صادرات فرآورده به عراق تصریح کرد: هم اکنون عملیات صادرات گازوییل به این کشور با ارسال محموله های ۱.۵ میلیون لیتری آغاز شده و می توانیم روزانه به صورت میانگین سه میلیون لیتر گازوییل به عراق صادر کنیم.

به گزارش شانا، بهمن سال گدشته مجوز صادرات یک میلیارد لیتری بنزین و دیگر فرآورده ها به وزارت نفت داده شد؛ این در حالی است که قرار بود صادرات بنزین از خرداد سال ۹۰ آغاز شود، اما بر اساس سیاست گذاری جدید تلاش شد تا این کار مهم با شتاب بالاتری به مرحله اجرا در آید.

شرکت ملی پالایش و پخش همزمان با صدور مجوز صادرات بنزین، مذاکراتی برای صادرات فرآورده های نفتی به دیگر کشورهای همسایه از جمله افغانستان و ارمنستان انجام داد. پیش تر بنزین و دیگر فرآورده های نفتی به عراق صادر می شد.