نخستین زمین آتش با تجهیزات مدرن در پالایشگاه امام خمینی(ره)شازند افتتاح گردید

همزمان با میلاد کریمه اهل بیت(ع) حضرت معصومه(س) و آغاز دهه کرامت نخستین زمین آتش با تجهیزات مدرن آموزشی با حضور مدیرعامل ، مدیر عملیات ، جمعی از رؤسای و سرپرستان واحدها و کارشناسان ادارهHSE وآتش نشانی در پالایشگاه امام خمینی(ره)شازند به بهره برداری رسید..

به گزارش روابط عمومی پالایشگاه در این مراسم ابتدا مهندس میرقادری مدیر عامل با تاکید بر پیشگیری وآموزش فراگیر کلیه کارکنان نسبت به نکات ایمنی بیان کرد : لزوم آموزش اطفاء حریق و نیاز به زمین آموزش آتش در پالایشگاه از ضروریات است که شکر خدا با پیگیری اداره H.S.E و تلاش همکاران درواحدهای پالایشگاه از جمله ایمنی و آتش نشانی به بار نشست. وی با تشکر از کارهای انجام شده گفت: باید با توجه به وجود زمین آتش و امکانات موجود بیشتر از گذشته برای ایجاد و حفظ آمادگی نیروها و حراست این مجموعه عظیم و سرمایه ملی تلاش مضاعف نمود .

در ادامه مهندس نجاتی رئیس اداره HSE ضمن ارائه گزارش از فعالیتهای انجام شده در طول این مدت به چگونگی ونوع تجهیزات مستقر در زمین آتش پرداخت و بر ضرورت حضور همکاران در کلاسهای آموزش اطفای حریق که طبق برنامه ریزی ابلاغ خواهد شد تاکید نمود .

محمد توسلی رئیس واحد آتش نشانی سخنران بعدی بود که ضمن خیرمقدم به حاضرین و تشکر از دست اندرکاران در امر ساخت و تجهیز زمین آتش ، جزئیاتی را در خصوص ادوات و انواع خاموش کننده ها و همچنین چگونگی استفاده از آن ارائه نمود .

درادامه مهار آتش توسط حاضرین با آموزش عملی اطفاء حریق و اقدامات اولیه در هنگام بروز حریق و نحوه کار با انواع خاموش کننده ها پایان بخش این برنامه بود .

نکته قابل توجه این مراسم آنچنان که از زبان مدیر عامل و مسئولین H.S.E و سایر مسئولین برآن تاکید گردید همان کلمه همیشگی “آموزش” بود که باید گفت آموزش یکی از پایه های اساسی در تمام مباحث علمی و تجربی است . بدون آموزش مناسب، برنامه ریزی شده و هدفمند، نمی توان انتظار داشت انتقال علم و تجربه به درستی صورت پذیرد . با توجه به اهمیت و جایگاه ویژه آموزش HSE در حفظ و نگهداری سرمایه و تجهیزات، سلامت پرسنل و محیط زیست پیرامون و همچنین ضرورت به روز بودن اطلاعات تئوری و عملی کلیه پرسنل در حوزه مباحث آتش و اطفاء حریق، در محیط مخاطره آمیز پالایشگاهی ، ادارهHSE شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند در سالهای گذشته اقدام به احداث زمین آموزش آتش نشانی نمود . زمین مذکور در ابتدا در ابعاد ۱۸× ۱۵ متر مربع و با تجهیزات بسیار مختصر شامل دو عدد تشک شروع به کار نمود که در نهایت در محدوده طرح توسعه پالایشگاه قرار گرفت و تخریب گردید . در سال ۱۳۹۰ زمین آتش با پیگیری های فراوان مجدداً در چرخه احداث قرار گرفت و فضاسازی و تسطیح گردید که در نهایت زمین فوق توسط طرح توسعه در سال ۱۳۹۱ انجام شد . از آنجا که اجرای مراحل Piping توسط پیمانکار هزینه بر بود، با پیشنهاد اداره HSE و موافقت مدیریت محترم این مرحله با پیگیری ادارات خدمات فنی و مهندسی ، تعمیرات و خدمات انجام گرفت و در نهایت با تلاش مداوم مجموعه به ویژه واحد آتش نشانی ، زمین آموزش آتش نشانی با کمترین هزینه و تنها با بهره گیری از ادوات بلا استفاده موجود در کارگاه و … تجهیز گردید . شبیه سازی بخشی از تأسیسات پالایشگاهی در این زمین شامل تشکهای تست فوم ، پمپ جهت تمرین اطفاء، PIPE افقی جهت تمرین استفاده از دستگاه تنفسی ، نمونه مخزن، اتاقک انفجار، حوضچهL جهت مهار آتش با آب ، فلنج هوایی و زمینی، دیوار آتش، اتاقک دود انجام گرفته و امکان آموزش عملی اطفاء حریق برای کلیه پرسنل عملیاتی ، تعمیراتی و ستادی فراهم گردید که خروجی آن شد. .