نوزدهمین دوره مسابقات مقدماتی سراسری قرآن کریم و نهج البلاغه در پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند برگزار شد

شهر مهاجران شاهد رقابت بیش از ۱۲۰۰ نفر از متسابقین قرآن کریم ، نهج البلاغه در بین کارکنان وخانواده های آنها بود.

به گزارش روابط عمومی شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند در این مسابقات که از ابتدای صبح طی مراسم افتتاحیه و با استقبال گرم و پرشور همکاران , همسران و فرزندان کارکنان و حضور مهندس میر قادری، مدیر عامل پالایشگاه ،حاج آقا نیک زاد امام جمعه مهاجران و تنی چند از مسئولین در محل باشگاه خدمات اجتماعی شهر مهاجران برگزار شد، ابتدا مجیدی از قاریان برجسته کشوری و نخبگان قرآنی استان، با تلاوت زیبا و دلنشین قرآن کریم شور و نشاط روحانی به مراسم بخشید .

در ادامه مهندس سید علی اکبر میرقادری مدیر عامل پالایشگاه ضمن تقدیر از استقبال شرکت کنندگان در مرحله مقدماتی نوزدهمین دوره مسابقات قرآن، نهج البلاغه گفت: خرسندم که امسال شرکت کنندگان نسبت به سال گذشته رشد صد درصدی داشته که امیدارم این رشد درمسائل کیفی و درک و عمل به دستورات قرآن کریم هم در زندگی اتفاق موثر بیافتد که قطعا این چنین است  .

سید علی‌اکبر میرقادری گفت: این شرکت به‌واسطه نام امام هرگونه تلاش زائدالوصفی را در راستای تسریع و گسترش علوم قرآنی به ویژه مسابقات قرآنی خواهد داشت و افرادی که در راستای گسترش فرهنگ اسلام و قرآن فعالیت می‌کنند از هرگونه گزندی در امان هستند و از هرگونه پیشنهاد به‌منظور گسترش این فرهنگ استقبال می‌کنند. .

مهندس میرقادری در بخشی از سخنان خود با اشاره به فرموده پیامبر(ص) که فرمودند؛ بهترین شما کسی است که قرآن را بیاموزد و به دیگران آن را یادآور شود، بیان کرد: تمامی نکات بیان شده در کلام الهی، دستوراتی اجتماعی برای نجات بشریت هستند، و سعادت انسان‌ها در اطاعت از آنها گنجانده شده است.

وی با اشاره به اینکه توصیه به فراگیری کلام وحی باعث روزافزونی برکت خواهد شد، اظهار کرد: بی‌شک انس با قرآن باعث ایجاد انس و اخوت بین مسلمانان خواهد شد و قرآن دستوالعملی است که برای همه بشریت نازل شده است.

مدیر عامل پالایشگاه با بیان اینکه قرآن قانون اساسی کاملی برای همه زندگی‌ها در جغرافیای بشری است، افزود: دوری از قرآن و دین انبیای الهی انسان را به تجاوز کشتار جمعی، ایجاد زندان‌های مخوف و عدم رعایت حقوق انسان‌ها سوق می‌دهد و تمامی اینها حاکی از عقب رفتن بشر از جرگه انسانیت است.

مهندس میرقادری، اظهار کرد: قرآن دستاور عملی است که نزول آن برکت به‌منظور نجات بشریت به همراه آورده است؛ لذا فاصله گرفتن انسان از دستوات الهی و قوانین سالم، نتیجه بسیار نامطبوبی دارد که متأسفاًنه امروز جهان را در برگرفته است و بخش عمده آن گریبان‌گیر جهان اسلام شده است.

وی اضافه کرد: اجرای درست قانون و فرهنگ اسلامی امکان‌پذیر نیست؛ مگر با دادن تاوان، خسارت و تحمل تحریم‌هایی که از سوی بیگانگان بر ما تحمیل می‌شود؛ بنابراین قدم در این راه گذاشتن آسان نیست و تنها راه داشتن جامعه‌ای سالم از نظر روحی و جسمی انس با قرآن و کلام الهی است.

میر قادری در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: امید است این مسابقات مانند گذشته با موفقیت برگزار شود و برای بهتر برگزار شدن آن در سال‌های آینده با پیشنهادات و انتقادات خود ما را یاری کنید.

سپس امام جمعه مهاجران حجت الاسلام نیکزاد تلاوت قرآن را پیوند خلق با خالق عنوان کرد و افزود: تلاوت‌کننده قرآن خالق تفکری است که سرشت خویش را با خالق جهان هستی پیوند می‌دهد و ارتباط تنگاتنگی با پرودگار خویش برقرار می‌کند.

حجت الاسلام نیکزاد گفت: حضور در مسابقات قرآنی به‌صورت جمعی انسان را از لحاظ روحی تأمین کرده و به انسان راه و رسم درست زیستن را فرامی‌دهد.

وی با اشاره به آیه ۲۹ از سوره مبارکه «فاطر» که می‌فرماید؛ «اِنَّ الَّذِینَ یَتْلُونَ کِتَابَ اللَّهِ وَأَقَامُوا الصَّلَاهَ وَأَنفَقُوا مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ سِرًّا وَعَلَانِیَهً یَرْجُونَ تِجَارَهً لَّن تَبُورَ»، خاطرنشان کرد: کسانی که قرآن را تلاوت و احیا کرده و برپایش می‌دارند و در پنهان و آشکار، انفاق در راه خدا می‌کنند، آنان تجارتی را انجام دادند که در آن ضرر وجود ندارد؛ بنابراین مؤمنان با پیروی از دستورات کلام وحی، خود را برای داشتن معنویت توأم با سعادت مهیا می کنند.

وی در ادامه عمل به قرآن را لازمه تلاوت قرآن برشمرد و تصریح کرد: تلاوت و قرائت به تنهایی کافی نیست؛ چراکه فرد مؤمن در عین تلاوت کلام الهی باید عامل به مفاهیم الهی باشد و خود را از معانی آن دور نکند.

حجت‌الاسلام نیکزاد تفکر در مبانی قرآن را سرمایه‌ای بدون خسارت و خسران برای زندگی دنیوی و اخروی انسان عنوان کرد و افزود: فعالیت در عرصه قرآن نوعی جمع آوری توشه و رهاورد اخروی است؛ چراکه مؤانست با قرآن و متمسکان به اهل بیت(ع) هرگز با گمراهی و خسران مواجه نخواهند شد.

وی گسترش فرهنگ اسلامی و قرآنی را بهترین راه سعادت و رستگاری برشمرد و گفت: کسی که خود را با ائمه(ع) و قرآن آشنا می‌کند گامی مطمئن در راستای تکامل اخلاق و معرفت‌الله می گذارد؛ از این رو امید است برگزاری مسابقات قرآن راهی برای رفتن به سمت معنویت ورستگاری فضیلت‌ها و ارزش‌ها باشد.

در ادامه عباس سلیمانی، رئیس روابط عمومی شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند،  گفت: برگزاری نوزده سال متوالی مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه نشان از ایمان و اعتقاد راسخ این مجموعه داشته و این مهم حاکی از آن است که قرار گرفتن در مسیر کلام وحی از مهم‌ترین دغدغه‌های کارکنان این مجموعه و خانواده‌های آنان به شمار می‌رود.

وی با اشاره به اینکه تمسک به قرآن، نهج‌البلاغه و اهل بیت(ع) قطعاً راه تکامل بشری است، اضافه کرد: امید است این دو در گرانبها را سرلوحه فعالیت خود قرار داده و در ادامه راه از برکات و آثار معنوی این دو اصل در دنیا و آخرت برخوردار باشیم.

سلیمانی در ادامه به تشریح برگزاری دوره هجدهم این دوره از مسابقات که سال گذشته برگزار شد پرداخت و اظهار کرد: خوشبختانه در سال گذشته مجموعه پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند در مسابقات سراسری مراحل مقدماتی، نیمه‌نهایی و نهایی در کسب رتبه‌های برتر بسیار قابل توجه بود.

وی اضافه کرد: مرحله نیمه نهایی این دوره از مسابقات همواره در یکی سه استان، قم، مرکزی و لرستان برگزار می‌شود و مسابقات نهایی در مشهد مقدس بین تمامی متسابقان کشوری برگزار خواهد شد.

سلیمانی از کسب رتبه‌های برتر در مرحله نیمه نهایی و نهایی توسط شرکت‌کنندگان این شرکت در سال گذشته تقدیر کرد و گفت: برگزاری مسابقات تنها بهانه‌ای برای برقراری انس هرچه بیشتر با کلام الهی است؛ لذا خانواده‌ها با تربیت فرزندان ایمانی و مأنوس با قرآن می‌توانند زمینه رشد آبادانی و شکوفایی ایران اسلامی را هرچه بیشتر فراهم سازند.

وی با اشاره به اینکه در این دوره از مسابقات یک‌هزار و دویست و بیست و هفت نفر شرکت دارند، گفت: امید است امسال با تلاش شرکت کنندگان شاهد کسب رتبه‌های برتر نسبت به مشابه سال گذشته باشیم.

سلیمانی گفت: این دوره از مسابقات در قالب رشته‌های حفظ، قرائت در دو رشته تحقیق و ترتیل، مفاهیم، نهج‌البلاغه در دو گروه بانوان و آقایان بدون احتساب شرایط سنی برگزار می‌شود.

رئیس روابط عمومی شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند در پایان از حضور خانواده‌ها به‌منظور شرکت در مسابقات و تشویق فرزندان خود، تقدیر نمود.