۲۷ مهر ۱۳۹۷

اشتراك مطالب

اشتراک rss مطالب

اشتراک توسط ایمیل:

بايگاني موضوعي
بایگانی ماهانه

نوزدهمين دوره مسابقات مقدماتي سراسري قرآن كريم و نهج البلاغه در پالايشگاه امام خميني(ره) شازند برگزار شد

شهر مهاجران شاهد رقابت بیش از ۱۲۰۰ نفر از متسابقين قرآن كريم ، نهج البلاغه در بين كاركنان وخانواده هاي آنها بود.

به گزارش روابط عمومي شركت پالايش نفت امام خميني(ره) شازند در اين مسابقات كه از ابتداي صبح طي مراسم افتتاحيه و با استقبال گرم و پرشور همكاران , همسران و فرزندان كاركنان و حضور مهندس میر قادری، مدير عامل پالايشگاه ،حاج آقا نيك زاد امام جمعه مهاجران و تني چند از مسئولين در محل باشگاه خدمات اجتماعی شهر مهاجران برگزار شد، ابتدا مجيدي از قاريان برجسته كشوری و نخبگان قرآنی استان، با تلاوت زيبا و دلنشين قرآن كريم شور و نشاط روحانی به مراسم بخشيد .

در ادامه مهندس سيد علی اكبر ميرقادری مدير عامل پالایشگاه ضمن تقدير از استقبال شركت كنندگان در مرحله مقدماتی نوزدهمين دوره مسابقات قرآن، نهج البلاغه گفت: خرسندم كه امسال شركت كنندگان نسبت به سال گذشته رشد صد درصدي داشته كه اميدارم اين رشد درمسائل كيفي و درك و عمل به دستورات قرآن كريم هم در زندگي اتفاق موثر بيافتد كه قطعا اين چنين است  .

سيد علی‌اكبر ميرقادری گفت: اين شركت به‌واسطه نام امام هرگونه تلاش زائدالوصفی را در راستای تسريع و گسترش علوم قرآنی به ويژه مسابقات قرآنی خواهد داشت و افرادی كه در راستای گسترش فرهنگ اسلام و قرآن فعاليت می‌كنند از هرگونه گزندی در امان هستند و از هرگونه پيشنهاد به‌منظور گسترش اين فرهنگ استقبال می‌كنند. .

مهندس ميرقادری در بخشی از سخنان خود با اشاره به فرموده پيامبر(ص) كه فرمودند؛ بهترين شما كسی است كه قرآن را بياموزد و به ديگران آن را يادآور شود، بيان كرد: تمامي نكات بيان شده در كلام الهی، دستوراتی اجتماعی برای نجات بشريت هستند، و سعادت انسان‌ها در اطاعت از آنها گنجانده شده است.

وی با اشاره به اينكه توصيه به فراگيری كلام وحی باعث روزافزونی بركت خواهد شد، اظهار كرد: بی‌شك انس با قرآن باعث ايجاد انس و اخوت بين مسلمانان خواهد شد و قرآن دستوالعملی است كه برای همه بشريت نازل شده است.

مدير عامل پالايشگاه با بيان اينكه قرآن قانون اساسی كاملی برای همه زندگی‌ها در جغرافيای بشری است، افزود: دوری از قرآن و دين انبيای الهی انسان را به تجاوز كشتار جمعی، ايجاد زندان‌های مخوف و عدم رعايت حقوق انسان‌ها سوق می‌دهد و تمامی اينها حاكی از عقب رفتن بشر از جرگه انسانيت است.

مهندس ميرقادری، اظهار كرد: قرآن دستاور عملی است كه نزول آن بركت به‌منظور نجات بشريت به همراه آورده است؛ لذا فاصله گرفتن انسان از دستوات الهی و قوانين سالم، نتيجه بسيار نامطبوبی دارد كه متأسفاًنه امروز جهان را در برگرفته است و بخش عمده آن گريبان‌گير جهان اسلام شده است.

وی اضافه كرد: اجرای درست قانون و فرهنگ اسلامی امكان‌پذير نيست؛ مگر با دادن تاوان، خسارت و تحمل تحريم‌هايی كه از سوی بيگانگان بر ما تحميل می‌شود؛ بنابراين قدم در اين راه گذاشتن آسان نيست و تنها راه داشتن جامعه‌ای سالم از نظر روحی و جسمی انس با قرآن و كلام الهی است.

مير قادري در پايان سخنانش خاطرنشان كرد: اميد است اين مسابقات مانند گذشته با موفقيت برگزار شود و برای بهتر برگزار شدن آن در سال‌های آينده با پيشنهادات و انتقادات خود ما را ياری كنيد.

سپس امام جمعه مهاجران حجت الاسلام نيكزاد تلاوت قرآن را پيوند خلق با خالق عنوان كرد و افزود: تلاوت‌كننده قرآن خالق تفكری است كه سرشت خويش را با خالق جهان هستی پيوند می‌دهد و ارتباط تنگاتنگی با پرودگار خويش برقرار می‌كند.

حجت الاسلام نيكزاد گفت: حضور در مسابقات قرآنی به‌صورت جمعی انسان را از لحاظ روحی تأمين كرده و به انسان راه و رسم درست زيستن را فرامی‌دهد.

وی با اشاره به آيه ۲۹ از سوره مباركه «فاطر» كه می‌فرمايد؛ «اِنَّ الَّذِينَ یَتْلُونَ كِتَابَ اللَّهِ وَأَقَامُوا الصَّلَاةَ وَأَنفَقُوا مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ سِرًّا وَعَلَانِیَةً یَرْجُونَ تِجَارَةً لَّن تَبُورَ»، خاطرنشان كرد: كسانی كه قرآن را تلاوت و احيا كرده و برپايش می‌دارند و در پنهان و آشكار، انفاق در راه خدا می‌كنند، آنان تجارتی را انجام دادند كه در آن ضرر وجود ندارد؛ بنابراين مؤمنان با پيروی از دستورات كلام وحی، خود را برای داشتن معنویت توأم با سعادت مهيا می كنند.

وی در ادامه عمل به قرآن را لازمه تلاوت قرآن برشمرد و تصريح كرد: تلاوت و قرائت به تنهايی كافی نيست؛ چراكه فرد مؤمن در عين تلاوت كلام الهی بايد عامل به مفاهيم الهی باشد و خود را از معانی آن دور نكند.

حجت‌الاسلام نيكزاد تفكر در مبانی قرآن را سرمايه‌ای بدون خسارت و خسران برای زندگی دنيوی و اخروی انسان عنوان كرد و افزود: فعاليت در عرصه قرآن نوعی جمع آوری توشه و رهاورد اخروی است؛ چراكه مؤانست با قرآن و متمسكان به اهل بيت(ع) هرگز با گمراهی و خسران مواجه نخواهند شد.

وی گسترش فرهنگ اسلامی و قرآنی را بهترين راه سعادت و رستگاری برشمرد و گفت: كسی كه خود را با ائمه(ع) و قرآن آشنا می‌كند گامی مطمئن در راستای تكامل اخلاق و معرفت‌الله می گذارد؛ از اين رو اميد است برگزاری مسابقات قرآن راهی برای رفتن به سمت معنويت ورستگاری فضيلت‌ها و ارزش‌ها باشد.

در ادامه عباس سليمانی، رئيس روابط عمومی شركت پالايش نفت امام خمينی(ره) شازند،  گفت: برگزاری نوزده سال متوالی مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه نشان از ايمان و اعتقاد راسخ اين مجموعه داشته و اين مهم حاكی از آن است كه قرار گرفتن در مسير كلام وحی از مهم‌ترين دغدغه‌های كاركنان اين مجموعه و خانواده‌های آنان به شمار می‌رود.

وی با اشاره به اينكه تمسك به قرآن، نهج‌البلاغه و اهل بيت(ع) قطعاً راه تكامل بشری است، اضافه كرد: اميد است اين دو در گرانبها را سرلوحه فعاليت خود قرار داده و در ادامه راه از بركات و آثار معنوی اين دو اصل در دنيا و آخرت برخوردار باشيم.

سليمانی در ادامه به تشريح برگزاری دوره هجدهم اين دوره از مسابقات كه سال گذشته برگزار شد پرداخت و اظهار كرد: خوشبختانه در سال گذشته مجموعه پالايش نفت امام خمينی(ره) شازند در مسابقات سراسری مراحل مقدماتی، نيمه‌نهايی و نهايی در كسب رتبه‌های برتر بسيار قابل توجه بود.

وی اضافه كرد: مرحله نيمه نهايی اين دوره از مسابقات همواره در يكی سه استان، قم، مركزی و لرستان برگزار می‌شود و مسابقات نهايی در مشهد مقدس بين تمامی متسابقان كشوری برگزار خواهد شد.

سليمانی از كسب رتبه‌های برتر در مرحله نيمه نهايی و نهايی توسط شركت‌كنندگان اين شركت در سال گذشته تقدير كرد و گفت: برگزاری مسابقات تنها بهانه‌ای برای برقراری انس هرچه بيشتر با كلام الهی است؛ لذا خانواده‌ها با تربيت فرزندان ايمانی و مأنوس با قرآن می‌توانند زمينه رشد آبادانی و شكوفايی ايران اسلامی را هرچه بيشتر فراهم سازند.

وی با اشاره به اينكه در اين دوره از مسابقات يك‌هزار و دويست و بيست و هفت نفر شركت دارند، گفت: اميد است امسال با تلاش شركت كنندگان شاهد كسب رتبه‌های برتر نسبت به مشابه سال گذشته باشيم.

سليمانی گفت: اين دوره از مسابقات در قالب رشته‌های حفظ، قرائت در دو رشته تحقيق و ترتيل، مفاهيم، نهج‌البلاغه در دو گروه بانوان و آقايان بدون احتساب شرايط سنی برگزار می‌شود.

رئيس روابط عمومی شركت پالايش نفت امام خمينی(ره) شازند در پايان از حضور خانواده‌ها به‌منظور شركت در مسابقات و تشويق فرزندان خود، تقدير نمود.