شمارش معکوس بهره برداری رسمی از مدرن ترین پالایشگاه کشور /گوگرد به طور کامل از فرآورده های تولیدی پالایشگاه شازند حذف می شود

شانا _ گروه پالایش و پخش: ظرفیت تولیدی گوگرد پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند با راه اندازی طرح توسعه آن ۱۱ برابر افزایش یافته و این ماده به طور کامل از محصولات تولیدی این پالایشگاه حذف خواهد شد. .

به گزارش خبرنگار شانا، با راه اندازی طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند، ظرفیت گوگرد تولیدی در این پالایشگاه از روزانه ۶۰ تن به روزانه ۶۵۰ تن افزایش می یابد که بهبود کیفیت فرآورده های تولیدی این پالایشگاه را به همراه خواهد داشت.

با بهره برداری کامل از این طرح در بهمن امسال، ظرفیت استحصال گوگرد از فرآورده های تولیدی این پالایشگاه حدود ۱۱ برابر افزایش خواهد یافت که به کاهش آلاینده های فرآورده های استراتژیک بنزین و گازوییل این پالایشگاه منجر شده و کیفیت این محصولات را تا استاندارد یورو ۵ اروپا افزایش خواهد داد.

ساخت اولین واحد تحت لیسانس داخل کشور (لیسانس پژوهشگاه صنعت نفت برای واحد ایزومریزاسیون) تولید روزانه ۱۱.۲ میلیون لیتر بنزین، اولین پالایشگاه دارای واحد پروپیلن، نصب سنگین ترین تجهیز یکپارچه در کل کشور به وزن یک هزار و ۴۷۰ تن، اولین پالایشگاه دارای واحد تصفیه ته مانده برج اتمسفریک و خلا (RCD) و واحد شکننده ته مانده کاتالیستی (RFCC)، اولین پالایشگاه که در طراحی آن مطالعات خطرپذیری انجام شده، از جمله شاخص های طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند است.

همکاری در ساخت ۴۰ کیلومتر جاده اختصاصی در استان فارس برای حمل و نقل اجزای راکتورها و کوتاه تر کردن مسیر بیش از ۵۰۰ کیلومتر در کل مسیر، ساخت ۱۳ عدد راکتور بزرگ از ۶۵۰ تن تا یک هزار و ۳۵۰ تن در محل اجرای طرح، حمل سنگین ترین تجهیز یکپارچه در کشور به وزن ۴۵۰ تن (۶ دستگاه) و نصب سنگین ترین تجهیز یکپارچه در کل کشور به وزن یک هزار و ۴۷۰ تن، از جمله ویژگی های این طرح است.

مساحت محل اجرای این طرح ۳۰۰ هکتار، بیش از ۲.۵ میلیون مترمکعب خاکبرداری و خاکریزی، نزدیک به ۳۱۵ هزار مترمکعب بتن ریزی، آرماتوربندی به میزان ۴۳ هزار تن، لوله کشی به میزان یک هزار و ۶۵۰ کیلومتر، چهار هزار کیلومتر کابل کشی، ۱۳۰ هزار تن تجهیزات و سازه های فلزی، ۶۵۰ کیلومتر جوشکاری لوله، ۲۲۸ کیلومتر جوشکاری مخازن و ساخت و نصب ۶۱ مخزن ذخیره، از دیگر شاخص های طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند به عنوان یکی از ابرپروژه های ملی است.

تمامی کالاها و تجهیزات خرید داخل این طرح از ۱۲۰ سازنده داخلی تامین شده که ۶۰ درصد از این شرکت ها متعلق به استان مرکزی و ۳۸ درصد از این میزان نیز مربوط به شهرستان شازند بوده است.

به گزارش شانا، پروژه بهینه‌سازی و بهبود کیفیت فرآورده‌های نفتی پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند، بزرگ ترین پروژه در دست اجرای شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران است که با بهره برداری کامل از آن، پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند در سال جاری به بزرگ ترین تولیدکننده بنزین پالایشگاهی در کشور تبدیل می شود و بیشترین سهم تولید بنزین کشور را به خود اختصاص می دهد.

با اجرای طرح توسعه در پالایشگاه امام خمینی شازند، این پالایشگاه به عنوان نخستین پالایشگاه کشور در زمینه تبدیل ۹۰ درصد از نفت خام ورودی به مواد با ارزش از جمله گاز مایع، بنزین، گازوییل، پروپیلن و نفت سفید و تنها ۸.۴ درصد از نفت خام این پالایشگاه به نفت کوره و قیر تبدیل می شود.

افزایش ظرفیت پالایشی پالایشگاه اراک از ۱۷۰ هزار بشکه در روز به ۲۵۰ هزار بشکه در روز، تغییر ترکیب خوراک پالایشگاه از ۱۰۰ درصد نفت خام اهواز ـ آسماری به مخلوط ۵۵ درصد نفت اهواز ـ آسماری و ۴۵ درصد نفت خام سنگین از حوزه های دزفول شمالی، کاهش تولید نفت کوره از روزانه ۳۸ هزار بشکه به روزانه ۱۵ هزار بشکه، تولید محصولات با استاندارد یورو ۲۰۰۴ اروپا و کاهش انتشار مواد آلاینده محیط زیست، از دیگر اهداف اجرای طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های نفتی پالایشگاه شازند است.