گردهمایی ۱۷۰ نفر از مدیران و کارشناسان پالایشگاه امام خمینی(ره)شازند پیرامون اهمیت رعایت نکات ایمنی درشرکت

جلسه ایمنی با حضور بیش از ۱۷۰ نفر از مدیران و کارشناسان پالایشگاه امام خمینی شازند همزمان با شب ولادت امام حسن مجتبی(ع) و صرف افطاری در باشگاه خدمات اجتماعی شهر مهاجران برگزار شد…. .

به گزارش روابط عمومی پالایشگاه در این جلسه مهندس میر قادری مدیر عامل شرکت ضمن تبریک میلاد امام حسن مجتبی(ع) و با تقدیر از تلاشهای تمامی همکاران در پالایشگاه گفت: با اطمینان عرض می کنم قویترین بخشهای ایمنی و HSE در صنعت پالایش نفت ایران در پالایشگاه امام خمینی شازند قرار دارد و این پالایشگاه به عنوان بزرگترین پروژه صنعتی قبل و بعد از انقلاب در ۲۱ بهمن ۹۱ به شکر خدا بدون حادثه ناتوان کننده ای به بهره برداری رسید. مدیرعامل پالایشگاه ضمن یادآوری اینکه همواره طبیعت صنعت با خطر همراه بوده و تولید، مشکلات زیادی را در کنار خودش داشته است گفت: شما کارکنان این شرکت جلوی انباشته شدن نفت کوره را گرفتید و این پروژه از بحث اقتصادی خارج است و از چند جانب توانست به جنگ تحریمها و فشارهای نا عادلانه کشورهای اسلام ستیز برود .بنابراین اقتضا می کند همواره این کار بزرگ را نزدیک با استانداردهای دنیا و بالاتر از آن نگه داریم. مهندس میرقادری گفت: بنده به عنوان مدیر عامل شرکت اعلام می دارم نمره تمامی نیروهای این شرکت اعم از رسمی و غیر رسمی نسبت به ۱۰۰ از ۵۰ بالاتر می باشد و همواره باید بتوانیم از نیروهای تحت عمل خود به خوبی استفاده کنیم. وی گفت:تمام مانورها و اتفاقات عملیاتی برای این است که نقاط ضعف مجموعه و سازمان را شناسایی و نسبت به رفع آنها اقدام نماییم . گوشه گوشه این شرکت به یمن الهی و برکت خون شهدا ، عظمت انقلاب ، رشادتهای دوران دفاع مقدس و همچنین مدیریت ارشد این مملکت در بهترین شرایط قرار دارد و اینکه با کمترین هزینه ها چنین شرایط مطلوبی را داریم قابل تحسین است و شکر گزار خدای بزرگ هستیم . مهندس میرقادری گفت: بدون شک بزرگترین مدیریت اسلامی مدیریت پیامبر اکرم(ص)بود که هم اکنون در این پالایشگاه با تأسی از ائمه اطهار (ع)،پیشرفتهای بسیار خوبی را در جهت مدیریت صحیح و شکست تحریم ها داشته ایم . وی در پایان یادآور ساخت که همواره می بایست درکنار تخصص و مهارت ایمنی را سرلوحه کار خود قرار دهیم وهمواره دقت را درجزیی ترین کارها داشته باشیم.

در ادامه مهندس شاهوردی مدیر عملیات با ابراز تبریک شب میلاد کریم اهل بیت امام حسن مجتبی(ع) و تقدیر ازاداره های روابط عمومی و امور اداری در برگزاری چنین جلسه ا ی گفت:ایمنی یک وظیفه شرعی ،سازمانی و اخلاقی است . در آیات ۱۲-۱۱ سوره حجرات وآیات ۱۹۵ و۹۸-۹۲ سوره بقره وهمچنین آیه ۳۵ سوره ابراهیم به رعایت ایمنی توصیه شده است.وی بیان داشت که انسان دارای چهار سرمایه جان، مال، ناموس و آبرو می باشد که بایستی در دژ محکم قانون محفوظ و ایمن باشند. مدیرعملیات افزود: توانمندی همکاران در راه اندازی واحدهای این پالایشگاه و تولید فرآورده های با کیفیت یورو ۴ و ۵ اروپا برکسی پوشیده نیست و خدارا شکر تلاش شبانه روزی همکارانم در واحدهای بهره برداری ، تعمیرات وسایربخشها ،بدون حادثه ناتوان کننده ای به ثمر نشست وامروز این شرکت جزء بهترینها می باشد. وی گفت : می بایست توجه داشته باشیم بعد از راه اندازی واحدهای پالایشگاه حفظ و نگهداری کمتر از راه اندازی نیست و از کلیه همکاران خصوصا سرپرستان و کارمندان ارشد انتظار دارم درفرایند عملیات و تعمیرات و صدورپرمیت(مجوزهای انجام کار گرم وسرد و …) برای هر کار جزیی یک دیدگاه جدید همراه با ارزیابی ریسک وخطرات را مدنظر داشته باشند و با اندیشه و تفکر قبل از انجام کار، از هرگونه حادثه جلوگیری کنیم و نبایستی بگذاریم دقت فدای سرعت شود . مدیر عملیات پالایشگاه گفت : بنده ومدیریت محترم مطلع هستیم که ۱۲ ساعت کار خستگی دارد و با این شرایط روزانه بیش از ۲۰۰ پرمیت کار گرم صادر می شود ،اما این تعداد پرمیت و خستگی نباید موجب بی دقتی “حتی در یک مورد ” گردد زیرا که همان یک مورد می تواند زیانهای فراوانی برای خود فرد و یا سیستم به همراه آورد. لذا انتظار ما این است برای انجام هرکاری ارزیابی ریسک خطر دیده شود وصادر کننده پرمیت گرم باید تا پایان کار در کنار کارمورد نظر حضور داشته باشد . وی با واکاوی برخی حوادث صدور پرمیت در سال گذشته ،به دقت و توجه در تکمیل نمودن تمام بندهای مجوز کار تاکید نمود و ضرورت نصب صفحات مسدود کننده(Blank) رابعلت عدم اطمینان به آب بندی کلیه شیرآلات یادآور شدند تا منجر به حادثه نشود . مهندس شاهوردی گفت : امضاءکنندگان پرمیت حق خروج از شرکت یا خروج از محوطه کار را ندارند. وی در پایان گفت بنده به توانمندی تک تک همکاران محترم اطمینان دارم وتنها سفارشی که دارم این است که سعی شود هر کاری حتی جزیی را با دقت عمل و هوشیاری انجام دهند و مدیرمحترم H.S.E می بایست نسبت به برگزاری کلاسهای صدور مجوز پرمیت دراداره H.S.Eیا در محل کار اقدامات لازم را انجام دهد تا انشاا… از خطاهای احتمالی جلوگیری بعمل آید.

در ادامه مهندس نجاتی مدیر اداره H.S.E در خصوص مسائل ایمنی وچگونگی پیشگیری از حوادث صحبت نمود و مطالب خود را اینگونه پایان برد که الف ) پیاده سازی مدیریت ریسک خطر و چگونگی ارزیابی خطرات ناشی از کار به افراد آموزش داده خواهد شد . ب) دستورالعمل های کاری و چگونگی فرایند انجام کار از ابتدا تا انتهای آن با توجه به نوع کار تهیه خواهد شد . ج) نسبت به رفع نواقص صدور و اجرای پرمیت ها اقدام نهایی بعمل خواهد آمد .

در پایان مراسم آقای راد رئیس اداره ایمنی ضمن یادآوری نکات مهم ایمنی همه را به رعایت دستورالعمل های صادره در حوزه ایمنی فرا خواند و گزارش مختصری از اقدامات اداره ذیربط را اعلام نمود و سخن خود را با قرائت شعر ایمنی خاتمه داد . . . . .