بنزین یورو ۴ ایران با استاندارد اروپا تولید می‌شود/ اعلام ترکیبات بنزین اروپایی

یک مقام مسئول در شرکت پالایش و پخش گفت: بنزین یورو ۴ تولید ایران دارای آروماتیک کمتر از ۳۰ درصد، عدد اکتان بالای ۹۰، الفین کمتر از ۱۷ درصد، بنزن ۱ درصد و فشارات بخار حدود ۶۰ تن است که تمام این مشخصات با استانداردهای روز اروپا مطابقت دارد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اخیرا برخی از افراد اظهاراتی در خصوص کیفیت پایین و افزایش بخارات بنزین یورو۴ را مطرح کرده و مدعی شده‌اند بنزین عرضه شده در تهران دارای کیفیت بسیار پایینی است، موجب افزایش آلودگی هوا شده است و از طرفی برخی از جایگاه‌های سطح شهر تهران نیز به دلیل بالابودن بخارات بنزین یورو۴ و زیانده شدن جایگاه، عرضه این بنزین را متوقف کرده اند.

از این رو در این گزارش با اطلاعات کسب شده از سوی یک مقام مسئول در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی مشخصات فنی بنزین یورو۴ که در روزهای آتی نمونه گیری شده است را جهت تنویر افکار عمومی می آوریم.

* ظرفیت تولید روزانه ۲۰ میلیون لیتر بنزین یورو۴ در کشور

هم اکنون در کشور و توسط ۳ پالایشگاه بزرگ شهید تندگویان، امام خمینی (ره) اراک و لاوان بنزین یورو۴ تولید می شود که ظرفیت تولید این نوع بنزین در کشور و در شرایط فعلی روزانه ۲۰ میلیون لیتر است،به طوری که در اکثر جایگاه های تهران این نوع بنزین عرضه می شود و در شهرهای دیگر نیز بنزین یورو۴ با بنزین معمولی ترکیب شده و عرضه می شود.

* آزمایش بنزین تولید در ۳ مرحله

براساس رویه‌ای که توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی انجام می شود بنزین تولیدی کشور در سه مرحله پالایشگاه، در هنگام ذخیره سازی در مخازن و در نهایت هنگام بارگیری در نفتکش ها آزمایش می شود تا همواره کیفیت بنزین ثابت و بدون تغییر باقی بماند و اگر احیانا در هر کدام از مراحل نتیجه آزمایش خلاف استاندارد باشد، بنزین برای عرضه در سطح کشور منتقل نمی شود.

براساس این گزارش در یکی دو روز گذشته از برخی جایگاه های سطح شهر تهران نمونه گیری از بنزین یورو۴ به عمل آمده است که نتیجه این آزمایش نشان می دهد بنزین تولیدی در پالایشگاه با بنزین عرضه شده هیچ گونه تغییری در مشخصات فنی نداشته است.

* مشخصات فنی بنزین یورو۴ تولیدی کشور

براساس استانداردهای بین المللی،بنزین یورو ۴ دارای مشخصات فنی است که هر کشوری که اقدام به تولید این بنزین می کند باید مشخصات فنی آن را رعایت کند، البته شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی تاکنون با این استانداردها اروپایی اقدام به تولید این نوع بنزین کرده است.

از این رو باید گفت بنزین یورو۴ تولید ایران دارای آروماتیک (ترکیبات حلقوی)کمتر از ۳۰ درصد،عدد اکتان (درجه آرام سوزی) بالای ۹۰،الفین کمتر از ۱۷ درصد، بنزن ۱ درصد و فشارات بخار حدود ۶۰ تن است که تمام این مشخصات با استاندارهای روز اروپا مطابقت دارد.

* نمونه گیری از سوخت جایگاه هایی که شائبه دارند

در ادامه یک مقام مسئول در شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی مدعی شد اگر جایگاه داری مدعی است که بنزین عرضه شده دارای کیفیت پایین است به شرکت ملی پخش گزارش دهد تا تیم نمونه گیری سریعا خود را به محل رسانده و از بنزین جایگاه نمونه گیری کنند تا هیچ شائبه ای در خصوص کیفیت بنزین یورو۴ عرضه شده در تهران نباشد.