با توجه به خودکفایی کشور در صنعت پالایش نفت وزیر نفت: ایران می تواند در سیاست های صادرات نفت خام تجدید نظر کند

وزیر نفت کشورمان گفت: جمهوری اسلامی ایران با دستیابی به دانش فنی ساخت پالایشگاه های نفت و تولید فرآورده های باارزش افزوده بالا می تواند در سیاست صدور نفت خام و میعانات گازی تجدید نظر کند… . .

مهندس رستم قاسمی در گفت و گو با خبرنگار شانا با اشاره به برنامه وزارت نفت برای افزایش ظرفیت پالایش نفت به میزان روزانه سه میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه گفت: این ظرفیت پالایشی از طریق توسعه پالایشگاه های موجود، ساخت پالایشگاه های جدید و همچنین ساخت پالایشگاه های کوچک محقق خواهد شد.

مهندس قاسمی از دستیابی متخصصان صنعت نفت به دانش فنی ساخت کامل پالایشگاه های نفت خبرداد و گفت: جمهوری اسلامی ایران با توجه به این قابلیت می تواند با پالایش نفت خام خود ضمن تامین کامل نیازهای داخلی به یک صادر کننده عمده فرآورده های نفتی تبدیل شود.

وی با اشاره به توانمندی های جدید کشور در ساخت محصولات استراتژیک نفتی اظهار کرد: هم اکنون در واحد الکیلاسیون پالایشگاه آبادان امکان تولید روزانه دو میلیون لیتر بنزین ۱۰۰ LL را داریم که به عنوان سوخت هواپیماو هلیکوپتر قابل مصرف است.

مهندس قاسمی افزود: نیاز کشور به این نوع سوخت در حال حاضر کاملا برطرف شده و با توجه به کیفیت تایید شده این سوخت از سوی آزمایشگاه های مطرح بین المللی، مذاکره برای صادرات این فرآورده آغاز شده است.

وزیر نفت با اشاره به به کارگیری فناوری های کاملا بومی شده در پالایشگاه امام خمینی (ره ) شازند گفت: سهم ساخت داخل در این پالایشگاه ۶۰ درصد بوده که بر اساس آن پیش بینی می کنیم در پروژه های بعدی بتوانیم این سهم را تا مرز ۱۰۰ درصد برسانیم.

وی با تاکید بر اجرای سیاست جلوگیری از خام فروشی نفت از طریق توسعه ظرفیت های پالایشی، افزود: در حال حاضر یک پالایشگاه ۱۰ هزار بشکه ای از سوی بخش خصوصی ساخته شده و آماده بهره برداری است و همچنین ساخت سه پالایشگاه پنج هزار بشکه ای نیز در دستور کار قرار گرفته است.

مهندس قاسمی افزود: یکی از این پالایشگاه های کوچک بر مبنای خوراک نفت کوره در منطقه آبادان و یک پالایشگاه کوچک دیگر نیز با خوراک میعانات گازی در عسلویه و یک پالایشگاه دیگر بر پایه خوراک نفت خام در جنوب کشور ساخته خواهد شد.

وزیر نفت در باره تشکیل زنجیره ارزش در بخش پالایش نفت، افزود: به عنوان مثال پالایشگاهی که خوراک نفت کوره را به محصولات کیفی تبدیل می کند تا ۵۰۰ درصد ارزش افزوده ایجاد خواهد کرد.

مهندس قاسمی در باره ساخت پالایشگاه های کوچک نفت تصریح کرد: این پالایشگاه های کوچک به طور کامل یعنی از مرحله طراحی، مهندسی تا تامین و ساخت کالا و بهره برداری توسط متخصصان داخلی مدیریت و ساخته خواهد شد.