وزیر نفت:جشن خودکفایی صنعت نفت را به زودی برگزار می کنیم

وزیر نفت بر توانمندی پیمانکاران و سازندگان داخلی تاکید کرد و گفت: امروز در ایران چیزی برای توسعه صنعت نفت کم نداریم و به زودی جشن خودکفایی صنعت نفت را برگزار می کنیم.

مهندس رستم قاسمی صبح امروز (چهارشنبه ٢٨ فروردین) در آیین گشایش هجدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی اظهار داشت: امروز سازندگان و پیمانکاران ایرانی با پیشه کردن شعار “ما می توانیم” گام های بلندی را برای خودکفایی برداشته اند.

وی ادامه داد: اگرچه ما در صنعت نفت از همکاری همه شرکت های صنعتی جهان استقبال می کنیم ولی همواره به تولیدکنندگان و صنعتگران داخلی توجه ویژه داریم و از آن ها حمایت می کنیم.

قاسمی با بیان این که انرژی در دنیای امروز پایه و اساس توسعه اقتصادی است، گفت: در این میان انرژی هیدروکربوری جایگاه ویژه ای دارد که این جایگاه با وجود تلاش برای استفاده بیشتر از انرژی های نو به دلیل ارزان و قابل دسترس بودن همچنان نقش اساسی در بازارهای جهانی ایفا می کند.

وی ایران را یکی از بزرگترین کشورهای دارنده ذخایر هیدروکربوری در جهان دانست و تاکید کرد: ایران می تواند به عنوان یکی از بزرگترین تامین کنندگان مطمئن انرژی در جهان در سالهای آتی نیز نقش مهمی ایفا کند.

وزیر نفت تولید صیانتی را یکی از ضرورت های توسعه صنعت نفت اعلام و اظهار امیداوری کرد که درآمدهای نفتی بیش از پیش برای توسعه زیربناهای کشور هزینه شود.

قاسمی یادآور شد: در گذشته به دلیل دسترسی آسان به منابع هیدروکربوری توجه خاصی به شیوه های تولید از این منابع نمی‌شد اما در سالهای اخیر به ویژه در شرایط تحریم تولید صیانتی از این منابع بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

وی با تأکید براین که در آینده نه چندان دور جشن عدم وابستگی صنعت نفت به خارج را برگزار خواهیم کرد، گفت: امروز صنعت نفت نقش راهبردی در حوزه تولید و توسعه کشور دارد به نحوی که با ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از خام فروشی  در واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی میزان اشتغال زایی و کسب درآمد افزایش پیدا می‌کند.

قاسمی به ساخت ٧٠ واحد پتروشیمی در کشور اشاره کرد و گفت: با بهره‌برداری از این واحدها ظرفیت تولید پتروشیمی در کشور به بیش از ١٣٠ میلیون تن در سال می‌رسد.

وی با بیان این که در حال حاضر روزانه نزدیک به ٧٠٠ میلیون مترمکعب گاز در کشور تولید می‌شود، تأکید کرد: این رقم تا پایان برنامه پنجم به بیش از یک میلیارد و ۴٧٠ میلیون متر مکعب در روز می‌رسد که علاوه بر بهره‌مندی مردم از این نعمت خدادادی، برنامه توسعه صادرات گاز به بسیاری از کشورهای همسایه را نیز در دست بررسی داریم.

وزیر نفت نامگذاری سال حماسه اقتصادی و حماسی سیاسی از سوی مقام معظم رهبری را تدبیری حکیمانه دانست و گفت: امسال با اتکاء به توان داخلی در صنعت نفت حماسه دیگری خلق خواهیم کرد و از روال عادی شرایط توسعه و تولید عبور می کنیم.

قاسمی به حضور گسترده پیمانکاران و صنعت‎گران داخلی در هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت اشاره کرد و افزود: با حضور همه جانبه این تلاشگران است که موفق شدیم سال گذشته میزان وابستگی به خارج را در پارس جنوبی از ٩٠ درصد به ۵٠  درصد کاهش دهیم.

وی رقم سرمایه‌گذاری صنعت نفت در سال گذشته را ٣٠ میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: در سال گذشته موفق شدیم بسیاری از پروژه های شاخص مانند طرح توسعه پالایشگاه شازند را به بهره‌برداری برسانیم.

قاسمی ادامه داد: با بهره‌برداری از این پالایشگاه وابستگی ایران به بسیاری از فراورده‌های نفتی قطع و در برخی موارد کشور به صادرکننده فرآورده‌ها تبدیل شده است.

وزیر نفت در پایان ضمن قدردانی از پیمانکاران و سازندگان داخلی گفت: دست و بازوی کلیه صنعتگران و تلاشگران عرصه تولید داخلی را می بوسم و انتظار دارم با همکاری همه فعالان صنعت نفت پروژه های توسعه را با سرعت بیشتر به بهره برداری برسانیم.

وزیر نفت با تأکید بر توانایی صنعتگران ایرانی در عرصه پاسخگویی به نیازهای صنعت نفت ایران اظهار کرد: زمان زیادی طول نخواهد کشید که صنعت نفت ایران جشن کامل خروج از وابستگی در این صنعت را برگزار کند.

مهندس رستم قاسمی همچنین در حاشیه آئین افتتاحیه هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در جمع خبرنگاران گفت: برپایی نمایشگاه هجدهم نماد بارزی از اقتدار و توانمندی صنعتگران ایرانی است و حاصل آن دستاوردهایی است که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است.

وی تصریح کرد: حضور شرکت‌های داخلی و خارجی در این دوره از نمایشگاه‌ها خوب بوده و حجم گسترده‌ای را به خود اختصاص داده است.

وزیر نفت همچنین تأکید کرد: ما همواره به دنبال ارتباط مثبت و مؤثر با سازندگان و صنعتگران کشورهای جهان هستیم و در این زمینه توفیق های قابل توجهی نیز به دست آمده است.

قاسمی در باره آثار تحریم بر صنعت نفت گفت: حضور فعال صنعتگران ایرانی در عرصه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در نمایشگاه هجدهم در کنار رقبای خارجی خود نماد بارزی از شکست تحریم های بین المللی و رشد قابل توجه صنعت‌گران ایرانی در عرصه صنعت نفت است.

وزیر نفت یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران به دنبال ارتباط مؤثر با کشورهایی است که خواهان تعامل با ایران هستند.