مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران: ایران توانایی ساخت پالایشگاه در خارج از مرزها را به دست آورده است

شانا _ گروه پالایش و پخش: مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران با اشاره به تجارب طرح بزرگ افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند اراک گفت: ایران هم اکنون توانایی ساخت پالایشگاه در خارج از مرزهای خود را به دست آورده است. . .

به گزارش خبرنگار شانا، فرهاد احمدی صبح امروز (شنبه، ۷ بهمن) در یک نشست خبری در این باره افزود: طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) ابرپروژه ای ملی محسوب می شود که دستاوردها و تجارب گرانقدر این پروژه در پروژه های برون مرزی ایران به کار گرفته خواهد شد.

وی تاکید کرد: رزومه این طرح برای مجریان پروژه های برون مرزی ارسال شده و با استفاده از تجارب ارزنده آن موفق شده ایم به عنوان یک شرکت برتر برای اجرای پروژه های برون مرزی نامزد شویم.

احمدی با اشاره به این که هم اکنون تقاضاهای زیادی از شرکت های مختلف پالایشی از کشورهای همسایه داریم، افزود: با اجرای این طرح عظیم پالایشی علاوه بر دستیابی به دانش اجرای یک پالایشگاه تمام ایرانی، موفق به دستیابی به توان صدور خدمات فنی و مهندسی پروژه های پالایشی شده ایم.

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران تصریح کرد: این طرح ها از چندین کشور مختلف است که مراحل اولیه مطالعات آن انجام شده و نتایج آن در آینده اعلام خواهد شد.

فرهاد احمدی افزود: با به کارگیری دانش و توان متخصصان ایرانی در اجرای طرح های توسعه پالایشگاهی نظیر طرح توسعه پالایشگاه شهیدتندگویان و امام خمینی (ره) اراک هم اکنون توان کشور در اجرای طرح های پالایشی در بخش مهندسی به ۹۰ درصد، در بخش کالا به حدود ۷۰ درصد و در بخش اجرا به ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره به بومی سازی مدیریت مگاپروژه در کشور با راه اندازی طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند گفت: با اجرای این طرح در استان مرکزی، دانش فنی و تخصصی نیروهای فنی این استان به نحو قابل ملاحظه ای افزایش یافت.

احمدی با تاکید بر احداث و راه اندازی پالایشگاه تمامی ایرانی با دانش و تجهیزات ایرانی در آینده ای نزدیک در کشور گفت: طرح توسعه پالایشگاه شازند بزرگترین طرح مهرماندگار پالایشی کشور محسوب می شود که تا آخر بهمن ماه در مدار بهره برداری قرار خواهد گرفت.

فرهاد احمدی با اشاره به این که هم اکنون ۲۷ پروژه مختلف در شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران در حال اجراست، گفت: از این تعداد پنج طرح پالایشی محسوب می شود و مجموع مبلغ سرمایه گذاری انجام شده در این طرح ها، ۱۷۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال است.

وی تاکید کرد: ۱۳ طرح خطوط لوله، سه طرح اسکله و بنادر، سه طرح ساختمانی و مراکز درمانی و ۷ طرح مقاوم سازی از جمله پروژه های در دست اجرای این شرکت است که در سال جاری ۹ مورد آن به بهره برداری کامل خواهد رسید که میزان هزینه این نه پروزه، بیش از ۵۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است.