با راه اندازی طرح توسعه این پالایشگاه محقق شد: درآمد سالانه پالایشگاه شازند به ۴ میلیارد دلار افزایش می یابد

شانا _ گروه پالایش و پخش: مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند از درآمد سالانه چهار میلیارد دلاری پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند با راه اندازی طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های این پالایشگاه تا یک هفته دیگر خبر داد.

به گزارش خبرنگار شانا، علی اکبر میرقادری در نشست خبری که صبح امروز (شنبه، ۷ بهمن) برگزار شد، با اعلام این خبر افزود: با راه اندازی این طرح علاوه بر درآمد ۴ میلیارد دلاری سالانه این پالایشگاه، این طرح ظرف ۳ سال و نیم بازگشت سرمایه خواهد داشت.

وی تاکید کرد: این طرح به لحاظ سودآوری الگویی در میان صنایع پالایشی داخل کشور و نیز پالایشگاه های پیشرفته کشورهای مترقی محسوب می شود.

میرقادری تصریح کرد: با راه اندازی این طرح میزان نفت کوره تولیدی در این پالایشگاه از ۳۰ درصد به کمتر از هشت درصد کاهش خواهد یافت و درصد سوخت مصرف نسبت به نفت خام ورودی این پالایشگاه نیز از هفت درصد به پنج درصد کاهش یافت.

مدیرعامل پالایشگاه نفت امام خمینی (ره) شازند با اشاره به افزایش دوبرابری ظرفیت تولید بنزین این پالایشگاه تا هفته آینده گفت: ظرفیت بنزین تولیدی این پالایشگاه روزانه ۴.۵ میلیون لیتر بود که با راه اندازی مرحله اول آن به روزانه ۸ میلیون لیتر افزایش یافت و این میزان تا پایان هفته آینده به روزانه ۱۶ میلیون لیتر افزایش خواهد یافت.

علی اکبر میرقادری افزود: همچنین با راه اندازی مرحله ابتدایی این طرح ظرفیت پالایشی این پالایشگاه از روزانه ۱۶۰ هزار بشکه به روزانه ۲۵۰ هزار بشکه افزایش یافت که این میزان به زودی به روزانه ۳۰۰ هزار بشکه خواهد رسید.

وی با تاکید بر رعایت تمامی استانداردهای زیست محیطی در طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند گفت: با راه اندازی این طرح توسعه ای میزان استحصال گوگرد از فرآورده های این پالایشگاه یازده برابر افزایش یافته و از روزانه ۶۰ تن به روزانه ۷۰۰ تن افزایش خواهد یافت.

میرقادری افزود: میزان نفت کوره این پالایشگاه نیز از روزانه یازده میلیون لیتر به روزانه دو میلیون لیتر کاهش یافته است که همین میزان نیز نفت کوره پاک محسوب شده و به مصرف نیروگاه ها و صنایع خواهد رسید.