بهره برداری از عظیم ترین طرح توسعه ای پالایشگاهی در بهمن ماه ظرفیت تولید بنزین کشور بیش از ۱۱ میلیون لیتر افزایش می یابد

شانا _ گروه پالایش و پخش: طرح ملی افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند به عنوان عظیم ترین طرح توسعه ای پالایشگاهی کشور، اوایل بهمن امسال به همت متخصصان داخلی به بهره برداری می رسد.

117274_orig

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران در گفت و گو با خبرنگار شانا با اعلام این خبر گفت: هم اکنون واحدهای RCD و RFCC این طرح به عنوان آخرین واحدهای عملیاتی در مراحل پیش راه اندازی قرار گرفته که با آماده سازی تجهیزات این واحدها، تولید از آنها به زودی آغاز خواهد شد.

فرهاد احمدی زمان تقریبی بهره برداری کامل از این طرح را بهمن امسال اعلام کرد و افزود: با بهره برداری کامل از این طرح، تمام واحدهای فرآیندی در مدار تولید قرار گرفته و ظرفیت تولید روزانه بنزین کشور ۱۱.۲ میلیون لیتر افزایش خواهد یافت.

وی میزان سرمایه گذاری طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند را ۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: این طرح که عملیات اجرایی آن از اواخر سال ۸۵ آغاز شده است، حدود ۳۰ واحد فرآیندی دارد که اگر چه یک طرح توسعه ای محسوب می شود، ولی به لحاظ حجم و وسعت عملیات اجرایی آن معادل یک پالایشگاه بزرگ محسوب می شود.

احمدی درباره اهداف این پروژه عظیم ملی گفت: افزایش ظرفیت ۸۰ هزار بشکه ای پالایش نفت خام از ۱۷۰ هزار بشکه به ۲۵۰ هزار بشکه، افزایش تولید بنزین پالایشگاه با احداث واحدهای بنزین سازی از روزانه ۴.۸ میلیون لیتر به روزانه ۱۶ میلیون لیتر، ارتقای کیفیت محصولات تولیدی، اصلاح فرآیندهای موجود در پالایشگاه (به دلیل تغییر مشخصات نفت خام ورودی) و کاهش آلاینده های زیست محیطی، از جمله مهم ترین اهداف این پروژه است.

وی تصریح کرد: با راه اندازی این طرح و با استحصال روزانه ۶۴۰ تن گوگرد از فرآورده های تولیدی، ظرفیت تولید گوگرد این پالایشگاه از روزانه ۶۰ تن به روزانه ۷۰۰ تن افزایش خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران افزود: بنزین و گازوییل تولیدی از واحدهای طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند مطابق با استانداردهای یورو ۵ اروپا خواهد بود که با تجمیع محصولات فاز یک این پالایشگاه، محصولات نهایی مطابق با استاندارد یوور ۴ تولید خواهد شد.

فرهاد احمدی گفت: با راه اندازی این طرح، نفت کوره تولیدی این پالایشگاه از روزانه ۶ میلیون لیتر به روزانه ۲ میلیون لیتر کاهش خواهد یافت.

وی ارتقای توان داخلی از نظر دانش فنی و ساخت و تامین تجهیزات و داخلی سازی را از جمله دستاوردهای اجرای این طرح خواند و افزود: طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند یک دانشگاه تجربی برای متخصصان داخلی و سازندگان محسوب می شود که می توان از تجارب ارزنده آن در دیگر طرح های پالایشگاهی بهره برد.

احمدی درباره میزان توان داخلی در اجرای طرح های توسعه ای پالایشگاهی گفت: هم اکنون در اجرای طرح های پالایشگاهی به طور کامل خودکفا شده ایم و با تبدیل محدودیت ها به فرصت، در تمام بخش های مهندسی، تجهیزات و ساخت ارتقا یافته ایم.

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران درباره میزان سرمایه گذاری این طرح در بخش های مختلف گفت: ۲۲ درصد از سرمایه گذاری انجام شده در این طرح مربوط به ارتقای کیفیت محصولات و حدود ۴۵۷ میلیون یورو بوده است.

وی سهم افزایش تولید بنزین این پالایشگاه را ۴۱ درصد اعلام کرد و افزود: در این بخش حدود ۸۶۵ میلیون یورو سرمایه گذاری انجام شده است.

احمدی تصریح کرد: سهم افزایش ظرفیت پالایشی این طرح نیز از کل سرمایه گذاری انجام شده با ۳۷ درصد، حدود ۷۷۸ میلیون یورو بوده است.

وی تاکید کرد: سهم ارزی این پروژه حدود ۲ هزار و ۱۰۰ میلیون یورو بوده که از این میزان معادل حدود یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان آن نیز در بخش های اجرایی، عمرانی، دستمزدها و حقوق گمرکی منظور شده است.

به گزارش شانا، پروژه بهینه‌سازی و بهبود کیفیت فرآورده‌های نفتی پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند، بزرگ ترین پروژه در دست اجرای شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران است که با بهره برداری کامل از آن، پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند در سال جاری به بزرگ ترین تولیدکننده بنزین پالایشگاهی در کشور تبدیل می شود و بیشترین سهم تولید بنزین کشور را به خود اختصاص می دهد.

با اجرای طرح توسعه در پالایشگاه امام خمینی شازند، این پالایشگاه به عنوان نخستین پالایشگاه کشور در زمینه تبدیل ۹۰ درصد از نفت خام ورودی به مواد با ارزش از جمله گاز مایع، بنزین، گازوییل، پروپیلن و نفت سفید و تنها ۸.۴ درصد از نفت خام این پالایشگاه به نفت کوره و قیر تبدیل می شود.

افزایش ظرفیت پالایشی پالایشگاه اراک از ۱۷۰ هزار بشکه در روز به ۲۵۰ هزار بشکه در روز، تغییر ترکیب خوراک پالایشگاه از ۱۰۰ درصد نفت خام اهواز ـ آسماری به مخلوط ۵۵ درصد نفت اهواز ـ آسماری و ۴۵ درصد نفت خام سنگین از حوزه های دزفول شمالی، کاهش تولید نفت کوره از روزانه ۳۸ هزار بشکه به روزانه ۱۵ هزار بشکه، تولید محصولات با استاندارد یورو ۲۰۰۴ اروپا و کاهش انتشار مواد آلاینده محیط زیست، از دیگر اهداف اجرای طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های نفتی پالایشگاه شازند است.