تولید مرغوبترین گازوییل کشور در پالایشگاه امام خمینی شازند / تولید گازوییل کشور ۱.۵ میلیون لیتر در روز افزایش می یابد

شانا _ گروه پالایش و پخش: مرغوبترین گازوییل تولیدی پالایشگاه های کشور از فروردین ماه ۱۳۹۱ و با بهره برداری از واحد تصفیه گازوییل در پالایشگاه امام خمینی شازند تولید می شود.

مجری طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند در گفت و گو با خبرنگار شانا با اعلام این خبر افزود: واحد تصفیه گازوییل (GHT) اولین واحد آماده راه اندازی پالایشگاه امام خمینی شازند در سال آینده خواهد بود که از اواخر فروردین ماه آماده راه اندازی می شود.

رشید سیدیان تاکید کرد: ظرفیت واحد تصفیه گازوییل ۵۳ هزار بشکه در روز است و گازوییل تولیدی آن استانداردی نزدیک به استاندارد یورو ۵ اروپا را دارا خواهد بود.

وی با تاکید بر نیاز کشور به تولید گازوییل با کیفیت افزود: با راه اندازی این واحد همچنین میزان گوگرد استحصالی از محصولات پالایشگاه افزایش یافته و گوگرد فرآورده تولیدی از این واحد به کمتر از ۲۰ واحد در میلیون (ppm) کاهش می یابد.

مجری طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند با اشاره به افزایش حدود ۱.۵ میلیون لیتری تولید گازوییل پالایشگاه با راه اندازی واحد تصفیه گازوییل تصریح کرد: تولید فعلی گازوییل این پالایشگاه هم اکنون روزانه ۷.۴ میلیون لیتر است که با راه اندازی این واحد به ۸.۹ میلیون لیتر خواهد رسید.

سیدیان با تاکید بر این که در مجموع در طرح توسعه پالایشگاه شازند حدود ۳۰ واحد احداث شده است، گفت: ۱۷ واحد از این تعداد تولیدی بوده و مابقی واحدهای جانبی هستند که واحدهای خدمات دهنده به واحدهای تولید محصول هستند.

مجری طرح توسعه پالایشگاه شازند افزود: هم اکنون حدود ۱۸ واحد از این تعداد به بهره برداری رسیده و ۱۲ واحد دیگر نیز در مرحله پیش راه اندازی و راه اندازی قرار دارد که امیدواریم تا سه ماه نخست سال آینده تمامی واحدها و کل طرح به بهره برداری کامل برسد.

رشید سیدیان تاکید کرد: واحدهای RCD ، RFCC، CGH، پروپیلین و گازمایع از دیگر واحدهای تولیدی هستند که در مرحله پیش راه اندازی قرار دارند و پس از واحد تصفیه گازوییل به بهره برداری خواهند رسید.

به گزارش شانا، پروژه بهینه‌سازی و بهبود کیفیت فرآورده‌های نفتی پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند بزرگ ترین پروژه در دست اجرا از سوی شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران است که با بهره برداری کامل از آن، پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند در سال جاری به بزرگ ترین تولیدکننده بنزین پالایشگاهی در کشور تبدیل می شود و بیشترین سهم تولید بنزین کشور را به خود اختصاص می دهد.

با اجرای طرح توسعه در پالایشگاه امام خمینی شازند این پالایشگاه به عنوان نخستین پالایشگاه کشور در زمینه تبدیل ۹۰ درصد از نفت خام ورودی به مواد با ارزش از جمله گاز مایع، بنزین، گازوییل، پروپیلن و نفت سفید و تنها ۸.۴ درصد از نفت خام این پالایشگاه به نفت کوره و قیر تبدیل می شود.

افزایش ظرفیت پالایشی پالایشگاه اراک از ۱۷۰ هزار بشکه در روز به ۲۵۰ هزار بشکه در روز، تغییر ترکیب خوراک پالایشگاه از ۱۰۰ درصد نفت خام اهواز ـ آسماری به مخلوط ۵۵ درصد نفت اهواز ـ آسماری و ۴۵ درصد نفت خام سنگین از حوزه های دزفول شمالی، کاهش تولید نفت کوره از روزانه ۳۸ هزار بشکه به روزانه ۱۵ هزار بشکه، تولید محصولات با استاندارد یورو ۲۰۰۴ اروپا و کاهش انتشار مواد آلاینده محیط زیست، از دیگر اهداف اجرای طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های نفتی پالایشگاه شازند است.