با بهره برداری از مرحله دوم طرح توسعه محقق می شود تولید روزانه ۸.۷ میلیون لیتر بنزین در پالایشگاه شازند تا خرداد ۹۰

شانا _ گروه پالایش و پخش: با بهره برداری از مرحله دوم طرح توسعه پالایشگاه شازند تا اوایل خرداد ۹۰، ظرفیت تولید بنزین این پالایشگاه با روزانه ۲.۷ میلیون لیتر افزایش به روزانه ۸.۷ میلیون لیتر و تا نیمه نخست سال آینده با بهره برداری کامل از این طرح، ظرفیت تولید بنزین این پالایشگاه به روزانه ۱۶ میلیون لیتر می رسد. . .

105568_orig

مجری طرح افزایش ظرفیت و ارتقای کیفیت فرآورده های پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند در گفت و گو با خبرنگار شانا با اعلام این خبر تصریح کرد: ظرفیت تولید بنزین پالایشگاه شازند با بهره برداری از فاز نخست این طرح بهمن امسال، با روزانه دو میلیون لیتر افزایش به روزانه ۶ میلیون لیتر رسید.

سیدیان با بیان این که افزایش تولید بنزین پالایشگاه شازند در ازای کاهش تولید نفت کوره و افزایش تولید فرآورده های سبک انجام می شود، تصریح کرد: هم اکنون روزانه ۶ میلیون لیتر نفت کوره در پالایشگاه شازند تولید می شود که با اجرای طرح توسعه، این میزان به روزانه ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار لیتر کاهش می یابد.

بهره برداری کامل از طرح توسعه پالایشگاه شازند در شهریور ۹۰

سیدیان زمان بهره برداری از فاز دوم  این طرح را اواخر اردیبهشت یا اوایل خرداد سال آینده اعلام و تصریح کرد: در مرحله دوم اجرای طرح توسعه پالایشگاه شازند با بهره برداری از واحد سی.سی.آر (واحد احیای مداوم کاتالیست برای تولید بنزین با درجه آرام سوزی بالا) ظرفیت تولید بنزین این پالایشگاه روزانه ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر افزایش خواهد یافت و تا پایان شهریور با وارد مدار شدن همه واحدهای این طرح این میزان، با ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر افزایش به روزانه ۱۶ میلیون لیتر خواهد رسید.

به گفته وی، با اجرای طرح افزایش ظرفیت و ارتقای کیفیت فرآورده های پالایشگاه امام خمینی واحدهای تقطیر اتمسفریک، ایزومریزاسیون، بهسازی اکتان، تصفیه نفت سفید، نفت گاز، نفتا، بنزین، ته مانده برج اتمسفریک و خلا، کاتالیستی شکننده ته مانده، تولید گاز مایع، پروپیلن، تولید هیدوژن، بازیافت گوگرد، تصفیه آمین، جدا کننده آب ترش به پالایشگاه اضافه شده است که این واحدها به ترتیب اولویت در دو فاز راه اندازی خواهد شد.

سیدیان افزود: در مرحله نخست، اجرای طرح توسعه واحد تقطیر در پالایشگاه شازند راه اندازی شد؛ این واحد وظیفه تامین خوراک واحد سی.سی.آر را به عهده دارد.

پیشرفت ۸۰ درصدی طرح توسعه پالایشگاه شازند

مجری طرح افزایش ظرفیت و ارتقای کیفیت فرآورده های پالایشگاه امام خمینی (ره) پیشرفت کلی طرح توسعه پالایشگاه شازند را ۸۰ درصد اعلام و تصریح کرد: این پروژه در بخشی مهندسی تا کنون ۹۵درصد و خرید کالا ۹۸.۲ درصد درصد پیشرفت داشته است.

تامین ۲۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار طرح توسعه پالایشگاه شازند

سیدیان در باره روند تامین منابع مالی این پروژه گفت: بر اساس مصوبه معاونت راهبردی رئیس جمهوری قرار شد سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح توسعه پالایشگاه شازند هزینه شود که تا کنون ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان از این میزان تامین شده است.

وی هزینه باقی مانده برای بهره برداری کامل از طرح توسعه پالایشگاه شازند را ۷۰۰ میلیارد تومان اعلام و تصریح کرد: ۶۰۰ میلیارد تومان از سرمایه مورد نیاز این پروژه قرار است از صندوق ذخیره انرژی فاند تامین شود که بخشی از این اعتبار مربوط به هزینه های قبلی پروژه و برخی مربوط به هزینه آینده آن است.

مجری طرح افزایش ظرفیت و ارتقاء کیفیت فرآورده های پالایشگاه امام خمینی (ره) از فروش ۳۶۷ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای طرح توسعه پالایشگاه شازند در بهمن امسال خبر داد و افزود: هیچ کمبودی در تامین منابع مالی این پروژه وجود ندارد.

به گفته او با اجرای این طرح، ظرفیت تولید بنزین سوپر پالایشگاه شازند از روزانه یک میلیون لیتر به روزانه سه میلیون و ۶۰۰ هزار لیتر، بنزین معمولی از روزانه سه میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر به روزانه ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار لیتر، نفت سفید از روزانه چهار میلیون و ۲۰۰ هزار لیتر به روزانه ۶ میلیون لیتر و گازوییل از روزانه هفت میلیون و ۴۰۰ هزار لیتر به روزانه هشت میلیون و ۹۰۰ هزار لیتر، گازمایع از روزانه یک میلیون لیتر به روزانه سه میلیون و ۶۰۰ هزار لیتر و تولید گوگرد ازروزانه ۵۰ تن به روزانه۶۵۰ تن افزایش می یابد.

به گزارش شانا، هم اکنون ۱۰۰ درصد خوراک ورودی پالایشگاه شازند از  نفت خام سبک اهواز- آسماری تامین می شود که با اجرای طرح توسعه در این پالایشگاه ۵۵ درصد از خوراک پالایشگاه شازند از نفت خام سنگین ۱۰ حوزه دزفول شمالی از جمله دهلران و چشمه خوش تامین خواهد شد.

به گفته مدیران این طرح، تغییرهای لازم در بیش از ۱۰ واحد پالایشگاه موجود، با هدف فراهم کردن امکان تصفیه نفت خام سنگین و تغییر خوراک پالایشگاه نیز ایجاد شده است