۳۰ مهر ۱۳۹۷

اشتراك مطالب

اشتراک rss مطالب

اشتراک توسط ایمیل:

بايگاني موضوعي
بایگانی ماهانه

مقام معظم رهبري در دومين ديدار با جهادگران صنعت نفت در سال جهاد اقتصادي : بايد درآمدهاي نفتي را به عنوان ذخاير و ميراث كشور و ملت، به سرمايه‌اي ماندگار تبديل كنيم

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح امروز (دوشنبه) با حضور در پژوهشگاه صنعت نفت، با توانمندي‌هاي اين صنعت بسيار مهم و پيچيده از نزديك آشنا شدند. . .

رهبر معظم انقلاب اسلامي در جمع مسئولان، مديران و كاركنان صنعت نفت و گاز، فعاليت‌هاي برجسته و ارزشمند اين مجموعه را جزو افتخارات ملت ايران خواندند و با اشاره به بازديد خود از طرح‌هاي توسعه پارس جنوبي در عسلويه در فروردين سال جاري افزودند: پايان سال جهاد اقتصادي همانند آغاز آن، با حضور در مجموعه‌هاي مرتبط با صنعت نفت و گاز همراه شد و اين، نشان‌دهنده تأثير بسيار حساس و عميق و نقش‌آفريني ممتاز اين مجموعه در حركت و جهش اقتصادي كشور است.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تأكيد بر ضرورت تغيير نگاه كشور و مسئولان به مقوله نفت خاطرنشان كردند: براساس برنامه توسعه، نفت بايد از منبع درآمد و محل تأمين بودجه كشور خارج و به منبعي براي پيشرفت و اقتدار اقتصادي ايران تبديل شود و مسئولان بايد اين سياست صحيح و مدبرانه نظام را، با قوت ادامه دهند.
ايشان خرج كردن درآمدهاي نفتي براي كارهاي روزمره كشور را غير عاقلانه و ضرري حقيقي دانستند و افزودند: بايد درآمدهاي نفتي را به عنوان ذخاير و ميراث كشور و ملت، به سرمايه‌اي ماندگار تبديل كنيم كه در اين صورت منابع و ذخاير نفتي، واقعاً به نقطه قوت كشور تبديل خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامي، تشكيل صندوق توسعه ملي را تدبيري مهم برشمردند و افزودند: براساس قانون برنامه پنجم بايد حداقل ۲۰ درصد درآمد نفتي هر سال به اين صندوق واريز و صرف توليد و صنعت شود كه خوشبختانه اين كار، شروع شده و بايد ادامه يابد.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي درآمدهاي نفتي را در وضع فعلي، نقطه ضعف غالب كشورهاي توليدكننده نفت خواندند و افزودند: كشورهايي كه نفتشان را براساس نياز و سياست‌گذاري كمپاني‌هاي غربي مي‌فروشند و تلاشي براي دستيابي به دانش پيشرفته و صنعت بومي انجام نمي‌دهند شايد جيب حاكمانشان پرشود اما سودي حقيقي بدست نمي‌آورند چرا كه روزي كه نفتشان تمام شود، فقط يك كشور باير و غيرآباد هستند.
رهبر انقلاب اسلامي در تشريح ابعاد نتايج تبديل مقوله نفت به نقطه قوت كشور افزودند: لازم است به گونه‌اي عمل كنيم كه در هر موقعيت، هرگونه تصميم‌گيري درباره ميزان توليد و فروش نفت، به دست خودمان و براساس منافع خودمان انجام شود كه البته در اين مسير تا حد زيادي پيش رفته‌ايم و انشاءالله اين هدف در آينده، بطور كامل محقق خواهد شد و جمهوري اسلامي در اين زمينه نيز به الگويي براي ديگر كشور مبدل خواهد شد.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در بخش ديگري از سخنانشان، با تشكر از فعاليتهاي جهادي و انصافاً تحسين برانگيز دانشمندان، پژوهشگران، مسئولان و كاركنان مجموعه نفت و گاز، خاطرنشان كردند: ايران، از لحاظ مجموعه ذخاير نفت و گاز در جهان اول است و بايد به همت و تلاش بيشتر فعالان اين صنعت، از لحاظ سطح دانش و فناوري نيز به عالي‌ترين حد برسد و در جايگاه اول قرار گيرد.
ايشان با تأكيد بر اهميت پژوهش و تحقيق در پيشرفت علم و فناوري در صنعت نفت و گاز، استفاده مديريت شده از ظرفيت همه مراكز دانشگاهي و تحقيقاتي كشور را مؤثر و مهم خواندند و افزودند: به گونه‌اي عمل كنيم كه هر آنچه صنعت نفت و گاز متكي به آن است در داخل توليد شود.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تكيه بر نوآوري و ابتكار را باعث نوعي جهش در صنعت نفت و گاز و زمينه‌ساز ارتقاي دانش جهاني در اين عرصه دانستند و خاطرنشان كردند: همچنان كه تجربه جوانان كشور در برخي عرصه‌ها نشان داده است، استعداد شكوفنده و فياض جوانان ايراني، تحقق كامل شعار «ما مي‌توانيم» را در هر عرصه‌اي امكان‌پذير مي‌سازد و فعالان صنعت نفت در افق نگاه خود، چنين چشم‌اندازي را ترسيم كنند.
رهبر انقلاب اسلامي همچنين استفاده صحيح و برنامه‌ريزي شده از ظرفيت همه صنايع كشور را، شتاب‌بخش پيشرفت صنعت نفت و گاز خواندند.
تلاش كامل براي استفاده از ظرفيت ميدان‌هاي مشترك نفت و گاز از ديگر نكاتي بود كه حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در جمع مسئولان، مديران و كاركنان اين صنعت مورد تأكيد قرار دادند.
رهبر معظم انقلاب در ابتداي ورود به پژوهشگاه صنعت نفت در بازديد از مجموعه دستاوردهاي اين صنعت، كه بيش از ۳ ساعت به طول انجاميد، از نزديك در جريان پيشرفت‌ها و توان متخصصان داخلي در حوزه نفت و گاز كشور قرار گرفتند.
در اين نمايشگاه، توانمندي‌هاي صنعت نفت در بخش‌هاي شركت ملي نفت ايران، شركت ملي گاز ايران، شركت ملي صنايع پتروشيمي و شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي به نمايش گذاشته شده بود.
در بخش شركت ملي نفت ايران، توانمندي‌هاي متخصصان، محققان و كاركنان اين شركت در زمينه‌هاي حفاري، اكتشاف، توليد، صادرات و جهاد خودكفايي ارائه شده بود.
تهيه و تدوين دانش فني و ساخت سيستم سطحي نمودارگيري چاه‌هاي نفت و گاز، توليد ابزار و تجهيزات بسيار حساس و پيشرفته حفاري، بكارگيري روشهاي نوين افزايش برداشت بخصوص در ميادين مشترك نفت و گاز، توسعه ناوگان دستگاه‌هاي حفاري در خشكي و دريا، ساخت ۷ دستگاه دكل حفاري در داخل با ۵/۷ ميليون دلار صرفه جويي ارزي، تجهيزات سرچاهي و درون‌چاهي از جمله توانمندي‌هايي بود كه در نمايشگاه صنعت نفت مورد بازديد رهبر انقلاب اسلامي قرار گرفت.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي به هنگام بازديد از نمايشگاه، در ارتباط تصويري مستقيم با متخصصان شاغل در ميدان گازي سردار جنگل در درياي خزر، كار و تلاش آنان را بسيار با ارزش دانستند و اظهار اميدواري كردند كه اين فعاليت‌ها زمينه‌ساز رضايت الهي و سرافرازي بيشتر ملت ايران شود.
در بخش توانمندي‌هاي شركت ملي گاز نيز نمايش خطوط انتقال گاز در كشور، ساخت تجهيزات توربين‌هاي گازي، بومي‌سازي و توسعه دانش فني طراحي و ساخت توربين گازي ۲۵ مگاوات، طراحي و ساخت دستگاه كنترل و مانيتورينگ ايستگاه‌هاي گازي ارائه شده بود.
رهبر انقلاب اسلامي هنگام بازديد از توانمندي‌هاي شركت ملي گاز ايران اظهار اميدواري كردند كه هرچه زودتر زمينه طراحي و ساخت پالايشگاه ملي در كشور فراهم شود.
دستاوردهاي شركت ملي صنايع پتروشيمي بخش ديگري از نمايشگاه توانمندي‌هاي صنعت نفت بود.
در اين بخش ضمن ارائه زنجيره‌ي محصولات پتروشيمي، توانايي متخصصان صنعت نفت در خنثي‌سازي پروژه تحريم بنزين تشريح شده بود.
دستيابي به ۲۵ دانش فني در حوزه پتروشيمي و برنامه‌ريزي براي دستيابي به ۵۰ دانش فني و ساخت تجهيزات صنايع پتروشيمي از جمله موارد ارائه شده در نمايشگاه بود.
در بخش شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي نيز شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران، شركت ملي مهندسي و ساختمان نفت ايران، شركت‌هاي پالايش نفت ايران، شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران و مديريت پژوهش و فناوري، توانمندي‌هاي خود را ارائه كرده بودند.
ارائه مراحل ساخت پالايشگاه ستاره خليج فارس و چند پالايشگاه ديگر، عمليات بهينه‌سازي پالايشگاه‌ها، ساخت و نصب بلندترين برج پالايشگاهي به ارتفاع ۱۰۴ متر، احداث اولين واحد توليد پروپلين در صنايع پالايشگاهي و طراحي و ساخت واحد بنزين‌سازي ايزومريزاسيون تحت دانش فني و نيز تلاش‌هاي صورت گرفته براي مقابله با تحريم از جمله دستاوردهاي صنعت نفت بود كه در اين بخش به نمايش گذاشته شده بود.
در بخش ديگري از اين نمايشگاه، پايلوت پالايشگاه گاز با نشان ملي به نمايش درآمده بود. مسئولان شركت ملي گاز به هنگام بازديد رهبر انقلاب اسلامي از طراحي و ساخت نخستين پالايشگاه گاز داخلي در آينده نه چندان دور خبر دادند.
توربوكمپرسورهاي ساخت داخل به عنوان قلب ايستگاه‌هاي گاز يكي ديگر از بخش‌هاي مهم نمايشگاه صنعت نفت بود.
واحدهاي نيمه صنعتي توليد اكسيدهاي فلزي نانوساختار، و توليد نانو لوله‌هاي كربني و همچنين فناوري GTL آخرين بخش از نمايشگاه صنعت نفت بود كه مورد بازديد رهبر انقلاب اسلامي قرار گرفت.
در ابتداي ورود رهبر انقلاب اسلامي به پژوهشگاه صنعت نفت، آقاي قاسمي وزير نفت گزارشي از ذخاير منابع نفت و گاز كشور، وضعيت توليد نفت، ازدياد برداشت و توسعه ميادين مشترك، روند اجراي فازهاي مختلف پارس جنوبي، ساخت پالايشگاه‌هاي جديد و خصوصي‌سازي در بخش نفت بيان كرد.
وزير نفت گفت: تا به امروز ۱۹۱ ميدان نفتي و گازي در كشور كشف شده است كه در اين ميادين بيش از سيصد مخزن وجود دارد.
وزير نفت همچنين با اشاره به روند اجرايي ۲۰ فاز پارس جنوبي گفت: در سال آينده، ۶ فاز پارس جنوبي به بهره‌برداري خواهد رسيد كه ۲۰۰ ميليون مترمكعب گاز به توليد كشور افزوده خواهد شد.
آقاي قاسمي با اشاره به توليد ۵/۵۴ ميليون تن محصولات پتروشيمي در كشور خاطرنشان كرد: اين ظرفيت تا سه سال آينده به ۱۱۷ ميليون تن خواهد رسيد.
رهبر انقلاب اسلامي در پايان بازديد از پژوهشگاه صنعت نفت، با ابراز خرسندي فراوان از نتايج تلاش‌هاي فعالان صنعت نفت و گاز، ابراز اميدواري كردند تلاش و شوق و نشاط روز افزون اين مجموعه، زمينه‌ساز دستيابي به اهداف بزرگ كشور و ملت شود.