با اجرای طرح توسعه در پالایشگاه شازند محقق می شود تبدیل ته مانده‌‌های برج تقطیر به بنزین برای نخستین بار در کشور

99744_orig
شانا _ گروه پالایش و پخش: با بهره برداری از طرح توسعه در پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند برای نخستین بار واحدهای RCD و RFCC در پالایشگاه‌های کشور برای تبدیل ته مانده های برج تقطیر به محصولات باارزش از جمله بنزین، ساخته می شود.

مجری طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های نفتی پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند در گفت و گو با خبرنگار شانا با اعلام این خبر تصریح کرد: RFCC واحد اصلی بنزین سازی در این پالایشگاه است که روزانه ۸ میلیون لیتر بنزین با کیفیت تولید می کند.

رشید سیدیان تصریح کرد: تا پیش از اجرای طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های نفتی پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند همه ته مانده های برج تقطیر به نفت کورهم(محصولی سنگین و کم ارزش) تبدیل می شد.

وی از افزایش ظرفیت تولید بنزین پالایشگاه شازند به روزانه ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار لیتر تا پایان سال خبر داد و گفت: با اجرای کامل این پروژه، روزانه دو میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه بنزین سوپر در واحد OCTANIZER، یک میلیون لیتر بنزین با اکتان بالا در واحد ایزومریزاسیون و هشت میلیون لیتر در واحد RFCC با اکتان ۹۵ برای بنزین سوپر و ۹۰  برای بنزین معمولی تولید خواهد شد.

اجرای پروژه های جانبی در پالایشگاه امام خمینی

مجری طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های نفتی پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند با بیان این که همزمان با اجرای این طرح، چند پروژه جانبی در پالایشگاه شازند اجرا شد، افزود: با توجه به افزایش ظرفیت تولید بنزین پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند از روزانه ۴.۷ میلیون لیتر به روزانه ۱۶ میلیون لیتر و افزایش تولید گاز مایع به چهار برابر میزان کنونی، پمپ، خط لوله و بازوی بارگیری برای انتقال بنزین و گاز مایع به امکانات شرکت پخش در این منطقه افزوده خواهد شد.

وی افزود: سه هزار و ۷۰۰ کیلومتر کابل کشی (دو برابر مسیر زاهدان-مرز بازرگان) بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر جوشکاری و ساخت ۴۰ کیلومتر جاده جدید در استان فارس، از جمله اقدام های انجام شده در طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند است.

سیدیان با بیان این که بخشی از واحدهای یوتیلیتی شامل آب خنک کننده، هوا و سیستم توزیع همه یوتیلینی ها در سرویس قرار دارند، افزود: بر اساس برنامه، با بهره برداری از طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند، این پالایشگاه به روزانه دو هزار متر مکعب آب (۱۲۰۰ مترمکعب آب در واحدهای جدید طرح توسعه و حدود ۷۰۰ هزار متر مکعب در واحدهای قدیمی) نیاز دارد که بر اساس هماهنگی انجام شده، قرار است ۱۲۰۰ متر مکعب از آب مورد نیاز این پالایشگاه از سد “کمال صالح” تهیه شود.

به گفته وی، به تدریج نیز نیروگاه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند برای تامین برق و بخار مورد نیاز این پالایشگاه به بهره برداری خواهد رسید.

آغاز تولید پروپیلن پلیمری برای نخسین بار در پالایشگاه شازند

سیدیان از تولید پروپیلن برای نخستین بار در پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند خبر داد و گفت: با اجرای طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های نفتی پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند برای نخستین بار روزانه حدود ۸ هزار بشکه پروپیلن پلیمری با نصب بلندترین برج پالایشگاهی کشور در پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند تولید می شود.

به گفته وی، پروپیلن هم اکنون تنها در واحدهای پتروشیمی تولید می شود، ولی با اجرای طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند، این فرآورده برای نخستین بار در این پالایشگاه تولید خواهد شد.

مجری طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند نصب ۱۱ تجهیز یکپارچه با بیش از ۱۰۰۰ تن وزن، نصب بیش از ۲۰ تجهیز با بیش از ۵۰۰ تن وزن به صورت یکپارچه، نصب راکتور واحد تولید گازوییل با حدود یک هزار و ۵۰۰ تن وزن (سنگین ترین تجهیز یکپارچه کشور)، تولید محصولات با استاندارد یورو ۴ اروپا برای نخستین بار در پالایشگاه اراک را از دیگر ویژگی های اجرای طرح توسعه در پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند خواند.

افزایش سهم ساخت داخل در اجرای طرح توسعه پالایشگاه شازند

سیدیان سهم ساخت داخل در اجرای طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره)  شازند را بیش از ۴۰ درصد اعلام و تصریح کرد: بر اساس مصوبه شورای اقتصاد، موظف بودیم ۴۰ درصد از سهم ساخت کالاهای مورد نیاز این پروژه را به ساخت داخل و ۶۰ درصد را به ساخت خارج اختصاص دهیم و هم اکنون سهم ساخت داخل در اجرای این پروژه ۴۲ درصد و ساخت خارج ۵۸ درصد است.

وی با اشاره به بی تاثیر بودن تحریم ها در روند اجرای طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند گفت: هم اکنون سازندگان مختلف از کشورهای اروپایی و آسیایی در سایت طرح توسعه پالایشگاه حاضر هستند و مشکلی در روند اجرای پروژه وجود ندارد و هر جا که سازنده های خاصی حاضر به همکاری نبوده اند، با کمک متخصصان ایرانی تجهیزات راه اندازی شد.

به گفته سیدیان، سهم همه کار داخل در مراحل مختلف نصب و اجرا در کل پروژه ۵۰ درصد و سهم کار خارجی ۴۰ درصد بوده است.

سیدیان تصریح کرد: بیش از ۷۰ درصد پروژه توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند اراک در بخش مهندسی، بیش از ۵۰ درصد این پروژه در بخش خرید و بیش از ۹۰ درصد این پروژه در بخش ساخت از سوی شرکت های ایرانی انجام می شود.

به گفته وی، نخستین بار است که در طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند، رهبر کنسرسیوم پیمانکاری یک طرح چند میلیارد دلاری، یک شرکت ایرانی است و شرکت های خارجی به عنوان یک عضو در این طرح حضور دارند.

ثبت رکورد بالاترین ساعت کاری در طرح توسعه پالایشگاه شازند

سیدیان تصریح کرد: از سال ۸۶ تا کنون نزدیک به ۶۲ میلیون نفر ساعت در طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند کار انجام شد که رکوردی قابل توجه در تاریخ پروژه های کشور محسوب می شود.

بر پایه این گزارش، مجری طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند پیش تر از تکمیل نصب همه واحدهای این پروژه تا پاییز امسال خبر داده و گفته بود: بر اساس برنامه قصد داریم همه واحدها را در مدت زمان مشخص به مرور تکمیل کنیم و به بهره بردار تحویل دهیم.

با اجرای طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند و اراک، ظرفیت تولید گاز مایع این پالایشگاه از روزانه ۶ هزار بشکه به روزانه ۲۲ هزار بشکه، بنزین سوپر از روزانه ۵ هزار و ۸۷۵ بشکه به روزانه ۲۲ هزار بشکه، بنزین معمولی از ۲۳ هزار بشکه به ۷۷ هزار بشکه، نفت سفید از ۲۶ هزار بشکه به روزانه ۳۷ هزار بشکه، گازوییل از ۴۷ هزار بشکه به روزانه ۵۶ هزار بشکه، نفت کوره از روزانه ۳۷ هزار بشکه به روزانه ۱۵ هزار بشکه و گوگرد از روزانه ۶۰ تن به روزانه ۷۰۰ تن می رسد.