برنامه های ویژه وزارت نفت برای توسعه ساخت داخل/نشست مشترک ۳ ساعته وزیر نفت با اعضاء کمیسیون صنایع مجلس در شرکت ملی پالایش و پخش

وزیر نفت در نشست مشترک با اعضاء کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در محل شرکت ملی پالایش و پخش از برنامه های ویژه وزارت نفت برای حمایت از ساخت داخل خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش در این نشست که معاونان وزیر نفت نیز حضور داشتند مهندس قاسمی با ارایه توضیحات مفصلی از آخرین اقدامات انجام شده در زمینه توسعه ساخت داخل ،گفت:خوشبختانه با برنامه ریزی ها ی انجام شده در شورای عالی ساخت داخل صنعت نفت و ایجاد سامانه تامین الکترونیکی کالای صنعت نفت، تاکنون بیش از ۱۲۰۰ شرکت سازنده داخلی را شناسایی کرده ایم .
مهندس قاسمی با اشاره به اینکه بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه تجهیزات صنعت نفت شناسایی و ثبت شده است،گفت : تمام قطعات مورد نیاز صنعت نفت با کدهای ملی یکپارچه به طور کامل در این سامانه معرفی خواهد شد و لذا تمام سازندگان به راحتی می توانند به اطلاعات موجود مربوط به هرکالا در این سامانه دسترسی پیدا کنند .
وزیر نفت گفت : راه اندازی این سامانه مراحل نهایی خود را سپری می کند . اطلاعات اقلام مورد نیاز تمام بخش های صنعت نفت به صورت یکپارچه درحال ورود است . این سامانه به عنوان زیر ساخت اصلی بومی سازی تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت پیش بینی شده است و فکر می کنم با روند خوبی که فعالیت ها دارد تاپایان سال حداقل اطلاعات نیمی از اقلام مورد نیاز را وارد این سامانه کنیم و ادامه کار را در سال بعد تکمیل کنیم .

وزیر نفت کیفیت ، زمانبندی و قیمت را سه عامل مهم توسعه ساخت داخل برشمرد و گفت : امیدوارم با اطلاعاتی که از دو طرف تولید کننده و مصرف کننده به دست آورده ایم بتوانیم ضمن استقلال و خودکفایی، وابستگی به خارج را به حداقل برسانیم .
حمایت مجلس از ساخت داخل
در پایان این نشست که بیش از سه ساعت به طول انجامید مهندس هاشمی رئیس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در مصاحبه اختصاصی با خبر نگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش وپخش با ارزیابی مثبت از مذاکرات انجام شده در این نشست گفت :یکی از خواسته های مهم مجلس تقویت ساخت داخل بوده است، با وجود اینکه حرکت های مقطعی خوبی هم انجام شده است اما از نظر ما رضایتبخش نبود . خوشبختانه با ورود مهندس قاسمی به وزارت نفت با توجه به شناختی که از ایشان داریم یقینا تحولات موثری در آینده در زمینه ساخت داخل و بومی سازی آن صورت میگیرد.
مهندس هاشمی افزود : این جلسه اقدامی مثبت برای آقای قاسمی در این زمینه است .امیدواریم در بودجه سال ۹۱ با توجه به تحریم های دشمنان و نیاز شدید صنعت نفت مجلس شورای اسلامی هم به وظیفه خود برای حمایت از ساخت داخل و تامین نیازهای صنعت نفت عمل کند .