وزیر نفت خبر داد: حفظ قیمت عادلانه نفت، سیاست ایران در اجلاس آتی اوپک

حفظ بازار و قیمت عادلانه نفت، سیاست ایران در یکصد و شصتمین اجلاس اوپک خواهد بود.

مهندس رستم قاسمی امروز (یکشنبه ۲۰ آذر) در نشستی با خبرنگاران ضمن اعلام این خبر در خصوص موضع ایران در اجلاس هفته جاری اوپک گفت: امروز بازار عرضه و تقاضای نفت متعادل و سیاست ایران این است که افزایش تولید از سوی کشورهای اوپک صورت نگیرد و برخی افزایش تولیدها که بعد از خروج نفت لیبی از بازار از سوی برخی کشورها صورت گرفت، متوقف شود.
وزیر نفت با اشاره به اینکه اوپک سازمانی اقتصادی است، اظهار داشت: ایران همچنان به عنوان دومین صادرکننده نفت اوپک در تلاش است این جایگاه را حفظ کند.
مهندس قاسمی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این خبر که در حال حاضر حجم سوآپ روزانه در کشور ۲۵ تا ۳۰ هزار بشکه می باشد، ادامه داد:وزارت نفت از مشارکت بخش خصوصی برای افزایش حجم سواپ نفت تا ظرفیت ۴۰۰ الی ۵۰۰ هزار بشکه استقبال می کند.
وزیر نفت همچنین از کشف یک میدان گازی با ذخیره ۵۰ تریلیون فوت مکعب گاز خبر داد و گفت: این میدان با فعالیت نیروهای صنعت نفت و با فناوری حفاری در آبهای عمیق در عمق ۷۰۰ متری دریای خزر و در انتهای بخش مرزی کشف شده است.
وی با اعلام اینکه در این میدان چند برابر میزان پیش بینی های قبلی گاز کشف شده است، افزود:
این مخزن در عمق بیش از ۷۰۰ متری آب است و تا امروز بیش از ۲۴۰۰ متر توانستیم عملیات حفاری انجام دهیم.
وزیر نفت تصریح کرد: این مخزن مشترک نیست و در انتهای بخش مرزی در آب های ایران قرار گرفته است.
وی درباره ظرفیت ذخایر موجود در این مخزن گفت: ظرفیت این مخزن گازی بیش از پیش بینی های انجام شده است و پیش از این سهم ایران در دریای خزر ۱۱ تریلیون فوت مکعب گاز اعلام شده بود این در حالی است که تنها در همین مخزن چند برابر گاز وجود دارد.
قاسمی با اشاره به اینکه هم اکنون کشورهای معدودی به فناوری اکتشاف و حفاری در آب های عمیق دست یافته اند، اضافه کرد: ایران تنها کشور در خاورمیانه است که دارای فناوری اکتشاف و حفاری در آب های عمیق است.