۳۰ مهر ۱۳۹۷

اشتراك مطالب

اشتراک rss مطالب

اشتراک توسط ایمیل:

بايگاني موضوعي
بایگانی ماهانه

وزیر نفت خبر داد: حفظ قیمت عادلانه نفت، سیاست ایران در اجلاس آتي اوپک

حفظ بازار و قیمت عادلانه نفت، سیاست ایران در یکصد و شصتمین اجلاس اوپک خواهد بود.

مهندس رستم قاسمی امروز (یکشنبه ۲۰ آذر) در نشستي با خبرنگاران ضمن اعلام اين خبر در خصوص موضع ایران در اجلاس هفته جاری اوپک گفت: امروز بازار عرضه و تقاضای نفت متعادل و سیاست ایران این است که افزایش تولید از سوی کشورهای اوپک صورت نگیرد و برخی افزایش تولیدها که بعد از خروج نفت لیبی از بازار از سوی برخی کشورها صورت گرفت، متوقف شود.
وزیر نفت با اشاره به اينكه اوپک سازمانی اقتصادی است، اظهار داشت: ایران همچنان به عنوان دومین صادرکننده نفت اوپک در تلاش است این جایگاه را حفظ کند.
مهندس قاسمي در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اين خبر كه در حال حاضر حجم سوآپ روزانه در كشور ۲۵ تا ۳۰ هزار بشكه مي باشد، ادامه داد:وزارت نفت از مشارکت بخش خصوصی برای افزایش حجم سواپ نفت تا ظرفيت ۴۰۰ الي ۵۰۰ هزار بشكه استقبال می کند.
وزير نفت همچنين از کشف یک میدان گازی با ذخیره ۵۰ تریلیون فوت مکعب گاز خبر داد و گفت: این میدان با فعالیت نیروهای صنعت نفت و با فناوری حفاری در آبهای عمیق در عمق ۷۰۰ متری دریای خزر و در انتهای بخش مرزی کشف شده است.
وی با اعلام اينكه در این میدان چند برابر میزان پیش بینی های قبلی گاز کشف شده است، افزود:
این مخزن در عمق بیش از ۷۰۰ متري آب است و تا امروز بیش از ۲۴۰۰ متر توانستیم عملیات حفاری انجام دهیم.
وزير نفت تصریح کرد: این مخزن مشترک نیست و در انتهای بخش مرزی در آب های ایران قرار گرفته است.
وی درباره ظرفیت ذخایر موجود در این مخزن گفت: ظرفیت این مخزن گازی بیش از پیش بینی های انجام شده است و پیش از این سهم ایران در دریای خزر ۱۱ تریلیون فوت مکعب گاز اعلام شده بود این در حالی است که تنها در همین مخزن چند برابر گاز وجود دارد.
قاسمي با اشاره به اينكه هم اکنون کشورهای معدودی به فناوری اکتشاف و حفاری در آب های عمیق دست یافته اند، اضافه كرد: ايران تنها كشور در خاورميانه است كه دارای فناوری اکتشاف و حفاری در آب های عمیق است.