با حضور رئیس جمهور بزرگترین طرح بنزین سازی کشور در پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند افتتاح شد

با حضور رئیس‌جمهور بزرگترین طرح بنزین سازی کشور در پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند از بعداز ظهر چهارشنبه ۲۵/۸/۹۰ رسماً‌به بهره‌برداری رسید . . .

به گزارش روابط عمومی پالایشگاه دکتر محمود احمدی نژاد در مراسم افتتاح واحد ۱۲ و ۳۳ طرح توسعه که با حضور آیت ا… دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه و امام جمعه آراک ، مهندس رستم قاسمی وزیر نفت ، مهندس شعبانی فر استاندار مرکزی ، احمدی نماینده شهرستان شازند و تنی چند از مسئولین استان ، شهرستان شازند و جمع کثیری از متخصصین ، کارشناسان نفتی و زحکمتکشان شرکت در محل پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند برگزار شد، گفت: از همه متخصصانی که در طرح های توسعه ای پالایشگاه های کشور مشارکت و تلاش داشته اند، کمال تشکر را دارم و همانطور که تجربه طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی شازند نشان داد امیدوارم اجرای بقیه پروژه ها نیز سرعت بیشتری یابد.

رئیس جمهور با تبریک خودباوری عظیم در مجموعه متخصصان و فناوران صنعت نفت گفت: یکی از سرمایه های عظیم کشور نفت است که امیدوارم این ثروت مهم ملی به ارزش افزوده بیشتری برسد.

دکتر احمدی نژاد افزود: خوشبختانه با اجرای طرح هدفمندی یارانه ها و با تلاش کارکنان صنعت نفت توانستیم مصرف بنزین را در کشور که در سال ۷۵، ۷۵ میلیون لیتر بود به کمتر از ۶۰ میلیون لیتر در حال حاضر برسانیم؛ در حالی که اگر این طرح اجرا نمی شد میزان مصرف بنزین کشور هم اکنون به روزانه ۱۲۰ میلیون لیتر رسیده بود.

وی تاکید کرد: این کاهش در مصرف فرآورده نفت گاز نیز کاملا مشهود است و این در شرایطی است که ناوگان حمل و نقل کشور بیش از دو برابر افزایش یافته و هم اکنون نزدیک به ۱۴ میلیون خودرو در کشور وجود دارد.

دکتر احمدی نژاد با اشاره به اینکه گام بعدی ما باید جلوگیری از خام فروشی نفت باشد، تاکید کرد: اجرای طرح های توسعه ای نظیر طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی شازند نشان داد که اجرای طرح ها با اتکا به توان داخلی امری امکان پذیر است و گام بعدی کشور باید جلوگیری از خام فروشی نفت و تولید و صادرات فرآورده های نفتی به جای خام فروشی باشد.

وی تاکید کرد: خوشبختانه هم اکنون در طراحی و مهندسی طرح ها تقریبا به خودکفایی رسیده ایم که امیدواریم در آینده نزدیک در ساخت قطعات و تجهیزات موردنیاز صنعت نفت به خودکفایی کامل دست یابیم و این امر باید به عنوان هدف نهایی در صنعت نفت مدنظر قرار گیرد.

احمدی نژاد گفت: امروز فرصت و ظرفیت عظیمی برای متخصصان ایرانی صنعت نفت در دنیا به وجود آمده است که باید مهندسان و پیمانکاران این صنعت افق کاری آینده خود را بر مبنای حضور قدرتمند در بازارهای جهانی قرار دهند و در آینده طراح و سازنده پالایشگاه های نفتی باشیم و با همکاری وزارتخانه های نفت و امور خارجه بتوانیم در صنعت نفت دنیا حضوری پررنگ داشته باشیم.

احمدی نژاد ضمن تاکید بر لزوم حمایت از توان پیمانکاری صنعت نفت در داخل کشور گفت: کشورمان باید به زودی صادرکننده خدمات فنی و مهندسی نفت از ایران به دنیا باشد.

وی افزود: باید به سمتی حرکت کنیم که نفت به عنوان یک سرمایه ملی به معنای واقعی کلمه ملی شده و تمام منافع آن با در نظر گرفتن ارزش افزوده به مردم تعلق بگیرد.

رئیس جمهور ضمن تقدیر از طراحان، مجریان و مدیران پروژه‌های پالایشگاهی کشور بر ضرورت کاهش مدت زمان اجرای پروژه‌های پالایشگاهی به عنوان اولویت نخست کشور در بخش نفت تأکید کرد.                                                .                                                                 .

این گزارش می افزاید با راه‌اندازی این طرح روزانه ۴.۵ میلیون لیتر بنزین سوپر وارد مدار تولید می‌شود و تولید روزانه پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند به۸.۵میلیون لیتر در روز می‌رسد.                                                            .
طرح بنزین سازی پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند در قالب طرح دوم طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی(ره) به بهره‌برداری رسیده و در مجموع برای راه اندازی یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است.                                                                                                  .
.
.
.
در این مراسم مهندس ضیغمی معاون وزیر و مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی ایران ابتدا ضمن خیر مقدم گزارش کاملی از وضعیت پالایشگاههای کشور ارائه نمود و گفت: میانگین عمر پالایشگاه های کشور ۳۰ سال است و پالایشگاه امام خمینی شازند با ۱۸ سال عمر و پالایشگاه آبادان با ۱۰۰ سال عمر از جوانترین و مسن ترین پالایشگاه های کشورند.

وی ادامه  داد: اکثر پالایشگاه های کشور با میانگین عمر ۳۰ ساله از تکنولوژی ۳۰ سال پیش برخودار بوده این در حال است که با ابتکار دولت نهم  و دهم تمام تکنولوژی پالایشگاه های کشور به روز خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی و پخش فرآورده های نفتی کشور از تولید روزانه حدود ۶۰ میلیون لیتر بنزین در کشور طی سال جاری خبر داد و گفت: افزایش ظرفیت تولید بنزین کشور به ۱۳۱ میلیون لیتر در روز از الویت های کاری صنعت نفت کشور در برنامه پنجم توسعه است.

ضیغمی افزود: طرح هدفمندی یارانه ها از طرح های موفق دولت در کاهش مصرف بنزین بود به طوریکه باید گفت مصرف بنزین کشور در سال جاری برابر است با مصرف بنزین کشور در سال ۸۳ این در حالیست که طی این مدت حدود ۹ میلیون خودرو به تعداد خودروهای کشور اضافه شده است.

وی پیک واردات بنزین در سال ۸۵ را ۲۷.۵ میلیون لیتر عنوان کرد و گفت: پیک واردات بنزین کشور در سال ۸۹ و ۹۰ معادل ۲ میلیون لیتر بوده است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی کشور در ادامه  از واگذاری هفت پالایشگاه کشور به بخش خصوصی خبر داد و افزود: در حال حاضر تنها دو پالایشگاه کشور در بخش دولتی فعال است که پالایشگاه امام خمینی شازند از جمله آنهاست.