۲۹ مهر ۱۳۹۷

اشتراك مطالب

اشتراک rss مطالب

اشتراک توسط ایمیل:

بايگاني موضوعي
بایگانی ماهانه

با حضور رئيس جمهور بزرگترين طرح بنزين سازي كشور در پالايشگاه امام خميني(ره) شازند افتتاح شد

با حضور رئيس‌جمهور بزرگترين طرح بنزين سازي كشور در پالايشگاه امام خميني(ره) شازند از بعداز ظهر چهارشنبه ۲۵/۸/۹۰ رسماً‌به بهره‌برداري رسيد . . .

به گزارش روابط عمومي پالايشگاه دکتر محمود احمدی نژاد در مراسم افتتاح واحد ۱۲ و ۳۳ طرح توسعه که با حضور آيت ا… دري نجف آبادي نماينده ولي فقيه و امام جمعه آراك ، مهندس رستم قاسمي وزير نفت ، مهندس شعباني فر استاندار مركزي ، احمدي نماينده شهرستان شازند و تني چند از مسئولين استان ، شهرستان شازند و جمع كثيري از متخصصين ، كارشناسان نفتي و زحكمتكشان شركت در محل پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند برگزار شد، گفت: از همه متخصصانی که در طرح های توسعه ای پالایشگاه های کشور مشارکت و تلاش داشته اند، کمال تشکر را دارم و همانطور که تجربه طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی شازند نشان داد امیدوارم اجرای بقیه پروژه ها نیز سرعت بیشتری یابد.

رئیس جمهور با تبریک خودباوری عظیم در مجموعه متخصصان و فناوران صنعت نفت گفت: یکی از سرمایه های عظیم کشور نفت است که امیدوارم این ثروت مهم ملی به ارزش افزوده بیشتری برسد.

دکتر احمدی نژاد افزود: خوشبختانه با اجرای طرح هدفمندی یارانه ها و با تلاش کارکنان صنعت نفت توانستیم مصرف بنزین را در کشور که در سال ۷۵، ۷۵ میلیون لیتر بود به کمتر از ۶۰ میلیون لیتر در حال حاضر برسانیم؛ در حالی که اگر این طرح اجرا نمی شد میزان مصرف بنزین کشور هم اکنون به روزانه ۱۲۰ میلیون لیتر رسیده بود.

وی تاکید کرد: این کاهش در مصرف فرآورده نفت گاز نیز کاملا مشهود است و این در شرایطی است که ناوگان حمل و نقل کشور بیش از دو برابر افزایش یافته و هم اکنون نزدیک به ۱۴ میلیون خودرو در کشور وجود دارد.

دکتر احمدی نژاد با اشاره به اینکه گام بعدی ما باید جلوگیری از خام فروشی نفت باشد، تاکید کرد: اجرای طرح های توسعه ای نظیر طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی شازند نشان داد که اجرای طرح ها با اتکا به توان داخلی امری امکان پذیر است و گام بعدی کشور باید جلوگیری از خام فروشی نفت و تولید و صادرات فرآورده های نفتی به جای خام فروشی باشد.

وی تاکید کرد: خوشبختانه هم اکنون در طراحی و مهندسی طرح ها تقریبا به خودکفایی رسیده ایم که امیدواریم در آینده نزدیک در ساخت قطعات و تجهیزات موردنیاز صنعت نفت به خودکفایی کامل دست یابیم و این امر باید به عنوان هدف نهایی در صنعت نفت مدنظر قرار گیرد.

احمدی نژاد گفت: امروز فرصت و ظرفیت عظیمی برای متخصصان ایرانی صنعت نفت در دنیا به وجود آمده است که باید مهندسان و پیمانکاران این صنعت افق کاری آینده خود را بر مبنای حضور قدرتمند در بازارهای جهانی قرار دهند و در آینده طراح و سازنده پالایشگاه های نفتی باشیم و با همکاری وزارتخانه های نفت و امور خارجه بتوانیم در صنعت نفت دنیا حضوری پررنگ داشته باشیم.

احمدی نژاد ضمن تاکید بر لزوم حمایت از توان پیمانکاری صنعت نفت در داخل کشور گفت: کشورمان باید به زودی صادرکننده خدمات فنی و مهندسی نفت از ایران به دنیا باشد.

وی افزود: باید به سمتی حرکت کنیم که نفت به عنوان یک سرمایه ملی به معنای واقعی کلمه ملی شده و تمام منافع آن با در نظر گرفتن ارزش افزوده به مردم تعلق بگیرد.

رئيس جمهور ضمن تقدير از طراحان، مجريان و مديران پروژه‌هاي پالايشگاهي كشور بر ضرورت كاهش مدت زمان اجراي پروژه‌هاي پالايشگاهي به عنوان اولويت نخست كشور در بخش نفت تأكيد كرد.                                                .                                                                 .

اين گزارش مي افزايد با راه‌اندازي اين طرح روزانه ۴.۵ ميليون ليتر بنزين سوپر وارد مدار توليد مي‌شود و توليد روزانه پالايشگاه امام خميني(ره) شازند به۸.۵ميليون ليتر در روز مي‌رسد.                                                            .
طرح بنزين سازي پالايشگاه امام خميني(ره) شازند در قالب طرح دوم طرح توسعه پالايشگاه امام خميني(ره) به بهره‌برداري رسيده و در مجموع براي راه اندازي يك هزار و ۳۰۰ ميليارد تومان هزينه شده است.                                                                                                  .
.
.
.
در اين مراسم مهندس ضيغمي معاون وزير و مدير عامل شركت ملي پالايش و پخش فراورده هاي نفتي ايران ابتدا ضمن خير مقدم گزارش كاملي از وضعيت پالايشگاههاي كشور ارائه نمود و گفت: میانگین عمر پالایشگاه های کشور ۳۰ سال است و پالایشگاه امام خمینی شازند با ۱۸ سال عمر و پالایشگاه آبادان با ۱۰۰ سال عمر از جوانترین و مسن ترین پالایشگاه های کشورند.

وی ادامه  داد: اکثر پالایشگاه های کشور با میانگین عمر ۳۰ ساله از تکنولوژی ۳۰ سال پیش برخودار بوده این در حال است که با ابتکار دولت نهم  و دهم تمام تکنولوژی پالایشگاه های کشور به روز خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی و پخش فرآورده های نفتی کشور از تولید روزانه حدود ۶۰ میلیون لیتر بنزین در کشور طی سال جاری خبر داد و گفت: افزایش ظرفیت تولید بنزین کشور به ۱۳۱ میلیون لیتر در روز از الویت های کاری صنعت نفت کشور در برنامه پنجم توسعه است.

ضیغمی افزود: طرح هدفمندی یارانه ها از طرح های موفق دولت در کاهش مصرف بنزین بود به طوریکه باید گفت مصرف بنزین کشور در سال جاری برابر است با مصرف بنزین کشور در سال ۸۳ این در حالیست که طی این مدت حدود ۹ میلیون خودرو به تعداد خودروهای کشور اضافه شده است.

وی پیک واردات بنزین در سال ۸۵ را ۲۷.۵ میلیون لیتر عنوان کرد و گفت: پیک واردات بنزین کشور در سال ۸۹ و ۹۰ معادل ۲ میلیون لیتر بوده است.

مدیرعامل شرکت ملی پالايش و پخش فرآورده های نفتی کشور در ادامه  از واگذاری هفت پالایشگاه کشور به بخش خصوصی خبر داد و افزود: در حال حاضر تنها دو پالایشگاه کشور در بخش دولتی فعال است که پالایشگاه امام خمینی شازند از جمله آنهاست.