درکارگاه آموزشی معرفی ابر طرح های پالایشگاهی مطرح شد: پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند، قطب تولید بنزین کشور می شود

با اتمام کلیه طرحهای توسعه ای پالایشگاه های کشور، ظرفیت تولید بنزین(سوپر و معمولی) از حدود ۴۴ میلیون لیترفعلی به ۱۸۶ میلیون لیتر افزایش می یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، رئیس مهندسی طرح های شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران در کارگاه آموزشی معرفی ابرطرح های پالایشگاهی که در حاشیه شانزدهمین نمایشگاه نفت،گاز،پالایش و پتروشیمی برگزار شد، با اعلام این خبر گفت: برای اجرای طرحهای پالایشگاهی تحت مسوولیت شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران بالغ بر ۱۴ میلیارد دلار اعتبار برآورد شده است.
مهندس شهاب زردی نژاد افزود: برای اکثر پالایشگاه های کشور طرح های بهینه سازی و افزایش ظرفیت تولید درنظر گرفته شده است که به واسطه آن ضمن خودکفایی کامل و صادرات بنزین و گازوییل فرآورده های تولیدی به سطح استاندارد یورو۴ و یورو۵ خواهند رسید.
وی در خصوص طرح توسعه و بهینه سازی پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند اراک اعلام کرد با راه اندازی و بهره برداری کامل این طرح تا پایان سال ۱۳۹۰ این پالایشگاه به یکی از قطب های تولید بنزین کشور تبدیل خواهد شد.
وی از ویژگی دیگر بعضی از این طرحها به تولید بنزین از نفت کوره و تولید پروپیلن پالایشگاهی اشاره کرد و گفت: این کار برای اولین بار در کشوردر پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند اراک و طرح توسعه پالایشگاه اصفهان انجام و نفت کوره با استفاده از فناوری های جدید به بنزین تبدیل خواهد شد.
زردی نژاد در این همایش به ارائه سخنانی درباره روش های جدید مدیریت سبد پروژه های پالایشگاهی پرداخت و گفت: برای اجرای ابرطرح های جدید پالایشگاهی باید از تمام تجارب و اندوخته های کسب شده قبلی به همراه روش ها و تکنیک های جدید علم مدیریت پروژه استفاده نمود.