با تاکید بر خودکفایی کشور در تولید بنزین سودانی: نیازی به واردات بنزین نداریم

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر اینکه در تامین بنزین موردنیاز کشور به خودکفایی رسیده ایم، گفت: با توجه به اجرای طرح های مختلف بنزین سازی و بهینه سازی در پالایشگاه های موجود، در زمینه واردات بنزین به خودکفایی رسیده ایم و نیازی به واردات این فرآورده استراتژیک وجود ندارد.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار شانا با رد اخبار منتشر شده در برخی رسانه ها مبنی بر از سرگیری واردات بنزین به کشور تصریح کرد: خبر واردات بنزین به کشور را تایید نمی کنم و متاسفانه این خبر بر اساس برداشت اشتباه برخی رسانه ها منتشر شده است.
نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس افزود: با تکمیل پروژه های ساخت و توسعه پالایشگاه های کشور، از امسال تا سال آینده علاوه بر خودکفایی در تولید بنزین، به یکی از صادرکنندگان این فرآورده نفتی تبدیل خواهیم شد.
به گزارش شانا، هم اکنون ۱۰ طرح توسعه، بهینه سازی و بنزین سازی در پالایشگاه های نفت شهید تندگویان تهران، اصفهان، لاوان، تبریز، آبادان، بندرعباس و اراک با حدود ۱۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار اعتبار در حال اجراست.
با اجرای این طرح ها علاوه بر افزایش ۱۰۰ هزار بشکه ای ظرفیت پالایش کشور، روزانه حدود ۴۰ میلیون لیتر بنزین با کیفیت و استانداردهای بین المللی وارد چرخه سوخت کشور می شود؛ افزایش ۱۸.۲ میلیون لیتری تولید گازوییل، هفت میلیون لیتری تولید نفت سفید و ۵.۵ میلیون لیتری گاز مایع از دیگر محصولات جانبی این پروژه هاست.
از اواخر سال ۸۹ تا کنون مرحله نخست طرح توسعه پالایشگاه شازند، طرح بنزین سازی پالایشگاه آّبادان و طرح توسعه پالایشگاه لاوان به بهره برداری رسیده است و بر اساس برنامه بقیه طرح های بهینه سازی و بنزین سازی نیز تا پایان سال ۹۲ در کشور به بهره برداری خواهد رسید.