مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران:امسال روزانه ۳ تا ۳.۵ میلیون لیتر صادرات بنزین خواهیم داشت

شانا _ گروه پالایش و پخش: مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: بر اساس پیش بینی ها و برنامه‌ریزی‌های این شرکت و شرایط عرضه و تقاضا در بازار، امسال روزانه ۳ تا ۳.۵ میلیون لیتر صادرات بنزین خواهیم داشت.. .

به گزارش شانا، جلیل سالاری در این باره گفت: با توجه به افزایش ظرفیت روزانه ۱۷تا ۱۸میلیون لیتر تولید بنزین در پالایشگاه اراک و سایر واحدهای پالایشی کشور و مصرف روزانه ۵۴ تا ۵۶ میلیون لیتر بنزین در داخل کشور، مازاد تولید بنزین کشور به خارج صادر می شود که هم اکنون صادرات بنزین و دیگر فرآورده های نفتی به دو کشور عراق و افغانستان طبق برنامه پیش بینی شده در حال انجام است.

وی عرضه نخستین محموله بنزین در بورس تهران (سه شنبه گذشته) را نشان از وضعیت خوب عرضه و تقاضای بنزین و ثبات تولید این فرآورده در پالایشگاه های کشور خواند و افزود: هم اکنون در عرضه بنزین و صادرات آن مشکلی نداشته و شرایط به گونه ای است که ظرفیت مازاد بنزین در کشور وجود دارد.

سالاری در باره پرداخت بهای سوخت از طریق سامانه کیف پول الکترونیک اظهار داشت: این موضوع نیازمند فرهنگ سازی و استقبال مردم است و با توجه به این که برخی از بانک ها در این ارتباط مشوق هایی را در  نظر گرفته اند، امید است روند پرداخت به صورت کیف پول الکترونیکی در جایگاه های سوخت شتاب گیرد.

وی توسعه جایگاه های سوخت سی ان جی را از اولویت های سال جاری شرکت ملی پخش فراورده های نفتی خواند و افزود: امسال ۵۲۱ جایگاه به شمار جایگاه های سی ان جی کشور افزوده خواهد شد.

سالاری جایگاه های تک منظوره سی ان جی تا پایان سال ۱۳۸۹ را ۹۱۵ جایگاه و دو منظوره را ۷۲۷ جایگاه اعلام کرد و افزود: از آغاز امسال تاکنون ۹ جایگاه دو منظوره و ۱۵جایگاه تک منظوره به شمار جایگاه های سی ان جی کشور اضافه شده است.

وی شمار خودروهای دوگانه سوز در سال ۱۳۸۴ را ۷۴هزار و ۳۶۴ دستگاه خواند و افزود: این رقم هم اکنون به دو میلیون و ۳۰۵ هزار و ۹۵۳ دستگاه رسیده و همچنان رو به افزایش است.