پیش بینی مازاد تولید بنزین ۲۰ میلیون لیتری در سال ۹۰ ضیغمی: صادرات بنزین سال آینده افزایش می‌یابد

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش از رشد صادرات بنزین کشور همزمان با افزایش ظرفیت روزانه ۲۸ میلیون لیتری تولید این فرآورده استراتژیک در سال ۹۰ خبر داد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با اعلام این خبر در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: مجوز صادرات یک میلیارد لیتری بنزین و دیگر فرآورده ها امسال به این شرکت داده شده است و هم اکنون بازاریابی برای صادرات این میزان بنزین آغاز شده است که با توجه به بالابودن ذخایر بنزین کشور، صادرات این فرآورده راهبردی از محل ذخایر انجام می شود.
علیرضا ضیغمی در باره برنامه صادرات بنزین در سال ۹۰ گفت: با توجه به افزایش ظرفیت تولید بنزین کشور به میزان روزانه حدود ۷۲ میلیون لیتر و کاهش مصرف این فرآورده به میزان روزانه حدود ۵۲ تا ۵۳ میلیون لیتر، مابه تفاوت تولید و مصرف برای صادرات در سال آینده اختصاص خواهد یافت.

بهره برداری از ۴ طرح توسعه پالایشگاهی در نیمه نخست سال ۹۰
معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش در باره روند اجرای طرح های توسعه در پالایشگاه های کشور گفت:‌ هم اکنون ۱۰ طرح توسعه، بهینه سازی و بهبود کیفیت در پالایشگاه نفت شهید تندگویان تهران، اصفهان، لاوان، تبریز، آبادان، بندرعباس و اراک با هدف افزایش ظرفیت تولید فرآورده های نفتی بویژه بنزین و تولید فرآورده با کیفیت روز اروپا در دست اجراست.
ضیغمی تصریح کرد: طرح افزایش ظرفیت و بهینه سازی پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند، بنزین سازی پالایشگاه آبادان، طرح توسعه پالایشگاه تهران و طرح افزایش ظرفیت و بهینه سازی پالایشگاه لاوان تا نیمه اول سال ۹۰ و بقیه طرح های از جمله طرح توسعه پالایشگاه تبریز، بندرعباس تا پایان سال آینده به مرور به بهره برداری خواهند رسید و ظرفیت تولید بنزین کشور با ۲۸ میلیون لیتر افزایش به روزانه ۷۲ میلیون لیتر خواهد رسید.
به گفته وی با بهره برداری از مرحله نخست طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند در بهمن امسال ظرفیت تولید این پالایشگاه ۲ میلیون لیتر در روز افزایش یافت و با بهره برداری مرحله دوم این طرح تا سال آینده این میزان به روزانه ۱۲ میلیون لیتر افزایش خواهد یافت همچنین بنزین تولیدی این پالایشگاه بر اساس استاندارد یورو ۵ و گازوئیل آن بر اساس استاندارد یورو ۴ تولید خواهد شد.
معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش تصریح کرد: علاوه بر طرح های گفته شده، هم اکنون طرح تثبیت ظرفیت در پالایشگاه های آبادان و اصفهان با هدف افزایش ۱۰ میلیون لیتری ظرفیت تولید بنزین کشور در دست اجراست که با بهره برداری از این طرح ها و دیگر طرح های توسعه ای، ظرفیت تولید بنزین در پالایشگاه های کشور روزانه ۲۸ میلیون لیتر افزایش خواهد یافت.