۲۲ آذر ۱۳۹۷

اشتراك مطالب

اشتراک rss مطالب

اشتراک توسط ایمیل:

بايگاني موضوعي
بایگانی ماهانه

رمضان و قرآن

رمضان که می رسد عطر و بوی قرآن مشام جان را مینوازد و دل را با بهار تلاوت جلا می دهد. ماه مبارك رمضان، ماه تولّد قرآن، ماه اُنس با قرآن، ماه بهار قرآن، و ماه شناخت و بهره ‏برداري فكري و عملي از قرآن است. کتابی که تدبر و اندیشه در آن به گفته مولای متقیان امير مؤمنان علي(ع) بهار قلب هاست. آنجا که در شأن قرآن فرمودند:
«وَ تَفَقَّهُوا فِيهِ فَاِنَّهُ رَبيعُ الْقُلوبِ؛ در قرآن بينديشيد كه بهار قلب‏هاست.»
قرآن، روح ماه رمضان است كه در كالبد آن دميده شده و ارزش و عظمت آن را چند برابر كرده است. قرآن، قلب ماه رمضان است، كه بدون اين قلب و ضربان آن، جوهره حقيقت در رگ‏هاي حيات معنوي روزه داران به جريان نمي‏افتد. در واقع هر چه در این ماه به عبادت و روزه داری می پردازیم، زمينه‏سازي و آمادگي معنوي برای استقبال و دريافت قرآن است که مي‏خواهيم در پرتو آثار پربركت روزه خالص، و عبادت‏ها و دعاهاي همراه آن، رابطه خود را با قرآن نزديك‏تر كنيم. چرا که انس با قرآن و تدبّر در آيات آن و بهره‏گيري فكري و عملي از مفاهيمش ضامن رشد و تكامل ملكوتي و معنوی ما خواهد بود.
اَللّهُمَّ وَفِّقْني فِيهِ لِتِلاوَةِ الْقُرآنِ
خدايا مرا در اين روز براي تلاوت قرآن توفيق ده.
به مناسبت قرار گرفتن در ماه مبارک رمضان و بهار قرآن با یکی از همکاران عزیزی که علاوه بر خدمت در عرصه فرهنگی، قاری توانمند و برتر قرآن کریم در سطح وزارت نفت نیزهستند مصاحبه ای داشته ایم. باشد که این چند سطر مصاحبه مشوقی باشد برای الگو گرفتن همه ما و انس بیشتر با قرآن.
–    سرکار خانم فاطمه الماسی  برای ما بفرمایید چطوربا قرآن مأنوس و به آن علاقمند شدید؟ به نظر من همه چيز عنايت خاص خداوند بوده كه بر من حقير منت گذاشته و اين توفيق را نصيبم كرد  و در درجه دوم از نقش خانواده ام مخصوصاٌ مادرم در زمان تجرد و همسرم پس از تاهل بايد ياد كنم ؛ البته در دوران تحصيل علي الخصوص دوران راهنمايي و دبيرستان معلمان  بسيار خوبي داشتم  كه در نهادينه كردن پايه هاي انس با قرآن در وجودم بي تاثير نبودند و مشوق من در اين مسير بودند .
–    آیا در این مسیر استادانی هم داشتید؟ علاقه شديد من از دوران كودكي به تلاوتهاي قاريان ممتاز بين المللي همچون عبدالباسط، منشاوي، شهات انور و تقليد و تمرين كردن شبانه روزي من ازصداي اين اساتيد از كودكي تا كنون باعث شده كمتر از كلاسهاي تخصصي استفاده نمايم، شركت در كلاسهاي آماده سازي مسابقات قران كريم شركت در سنوات گذشته به من كمك كرد تا به نقاط ضعف خود در اين زمينه پي ببرم و در صدد رفع آنها بر آيم، هر چند هنوز هم توانايي من بسيار اندك است و نيازمند شركت در كلاسهاي تخصصي تري مي باشم .
–    با توجه به دارا بودن دو فرزند خردسال و اشتغال به کار در پالایشگاه، آیا تمرین مستمر  قرائت قرآن باعث  اخلال در کار و رسیدگی به امور فرزندان شما نمی شود؟ طبيعي است با توجه به داشتن مسئوليتهاي زيادي كه دارم كار بسيار مشكل است و سختيهاي زيادي را در اين  مسير متحمل شده ام ولي اين سختيها چون همراه با اهداف عاليه بوده است برايم بسيار لذت بخش است. از طرف ديگر انس با قرآن در زندگي و روحيه و رفتار فرزندانم هم بسيار موثر بوده است، هر وقت تمرين مي كنم بچه ها قرآن بدست مي گيرند و در كنارم كلام الهي را برزبان مي آورند و ديدن اين صحنه ها برايم انگيزه بخش و غرور آفرين است.
–    تاکنون چه مقام‌هایی در مسابقات قرآن کریم کسب کرده‌اید؟به لطف حضرت حق و عنايت حضرت ولي عصر (عج) تا كنون ۳۹ مقام برتر در رشته هاي مختلف قرآن از جمله قرائت، ترتيل و اذان در مسابقات رسمي برگزار شده توسط ارگانهاي مختلف كشور از جمله وزارت نفت، اداره اوقاف، اداره كار، دانشگاه و سازمان تامين اجتماعي حاصل تلاش من در اين مسير بوده است كه شامل ۲۲ مقام اولي، ۱۲ مقام دومي و ۵ مقام سومي می باشد، اما مهمترين مقامي كه كسب كرده ام اول ترتيل وزارت نفت در سال ۹۵ و مقام سوم وزارت در رشته قرائت در سال ۱۳۹۴ بوده است.
–    شما چه تجربه خاصّی برای قرائت قرآن دارید که بتواند برای سایرین مفید باشد؟ قرآن درياي عميق و بيكران است و من نمي توانم در اين مسير خود را صاحب نظر بدانم، اما در حد بضاعت خود براي يادگيري هر چه بيشتر قران و مفاهيم آن تلاش مي كنم و سعي مي كنم در راستاي آموزش قرآن كريم در صورت امكان و فراهم شدن شرايط براي سايرين گام بردارم.
–    اميرمؤمنان علي(ع) فرمود: «مَنْ آنَسَ بِتَلاوَةِ الْقُرآنِ، لَمْ تُوحِشْهُ مُفارَقَةُ الاِخْوانِ؛ كسي كه با تلاوت قرآن، اُنس و الفت گرفت، از جدايي ديگران به وحشت نمي‏افتد.». شما بعد از چندین سال ارتباط مستمر با قرآن کریم، چه تأثیری در زندگی خود احساس می‌کنید؟ قرآن در زندگي من بسيار موثر واقع شده و جزء به جزء اركان زندگي ام را تحت تاثير خود قرار داده است. در يك كلام هر چه دارم از قرآن دارم.
–    چه توصیه‌ای برای خانواده‌ها برای این که فرزندانشان را با قرآن کریم مأنوس کنند دارید؟ بنده در حدي نيستم كه بتوانم براي ديگران توصيه اي داشته باشم ولي بعنوان خادم قرآنيان در شركت، معتقدم در وحله اول عمل به قران حتي يك آيه از آن مي تواند در تربيت فرزندان تاثيرات بسيار نيكويي داشته باشد و همگان به اين آيه شريفه از قرآن كريم كه مي فرمايد فمن يعمل مثقال ذره خيرا” يره و من يعمل مثقال ذره شرا” يره (آيات شريفه ۷و ۸ سوره زلزال) عامل باشند و روزانه حتي اگر شده يك آيه قرائت كنند، قران را از زندگي روزانه خود حذف نكنند و در ديگر گام عمل به دستورات  انسان ساز اين كتاب آسماني را سر لوحه اعمال خويش در زندگي قرار دهيم، من مطمئن هستم در صورتي كه اين رويه را همگان در پيش بگيريم در آينده شاهد تاثيرات چشمگير ارتباط با خداوند و قران در زندگي خواهيم بود.

نفستان گرم، کلامتان دلنشین!