معاون وزیر نفت خبرداد: حذف تدریجی ارسال مازوت و نفت گاز به نیروگاه ها

معاون وزیر نفت از حذف تدریجی ارسال مازوت و نفت گاز به نیروگاه های کشور و جایگزینی گاز به جای این فرآورده تا سال آینده خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، مهندس عباس کاظمی گفت: برنامه حذف مازوت و نفت گاز از نیروگاه ها شروع شده و در سال آینده قطعا ارسال این فرآورده به نیروگاه ها حذف یا به کمترین میزان ممکن کاهش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه در سال آینده نسبت به سال ۹۲، ۲۰۰ میلیون متر مکعب گاز بیشتر توزیع خواهیم کرد، افزود: بخش عمده این گاز در نیروگاه ها به مصرف خواهد رسید.

مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با اشاره به ماده ۲۵ قانون اصلاح مصرف انرژی گفت: بر اساس این قانون پالایشگاه ها موظف شدند تولید مازوت خود را تا برنامه چشم انداز به زیر ۱۰ درصد کاهش دهند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند تنها پالایشگاهی است که تولید مازوت خود را به زیر ۱۰ درصد کاهش داده است، اظهار امیدواری کرد: سایر پالایشگاه نیز هر چه سریعتر تولید این فرآورده را کاهش دهند چرا که با توجه به توسعه گاز، مازوت مشتری خود را نه تنها در کشور بلکه در خلیج فارس نیز از دست خواهد داد.

مهندس کاظمی با اشاره به اینکه برنامه ما حذف کامل مازوت در تولیدات پالایشگاهی و تجهیز کامل نیروگاه ها به گاز است، تصریح کرد: این برنامه به شدت در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی پیگیری می شود.