گام های بیشتر برای هوای پاک/ پخش گازوئیل یورو ۴ در تهران، کرج و اراک

شهرهای تهران، کرج و اراک تحت پوشش نفت گاز (گازوییل) یورو ۴ قرار گرفته که این اقدام باعث کاهش گوگرد و آلودگی هوای این شهرها شده است

عباس کاظمی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، با تشریح روند بهبود کیفیت نفت گاز توزیعی در کشور، اظهار داشت: در شهر مشهد نیز توزیع گازوییل یورو ۴ آغاز می شود که این اقدام نقش زیادی در کاهش آلایندگی این شهر خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی گفت: در اواخر سال ۱۳۹۲، واحد گوگرد زدایی از نفت گاز در پالایشگاه شازند راه اندازی و کیفیت نفت گاز تولیدی این پالایشگاه بهبود یافت.

معاون وزیر نفت خاطر نشان کرد: با وجود اینکه در ۲ سال گذشته این واحد آماده بهره برداری بود، اما به علت همکاری نکردن شرکت خارجی سازنده کمپرسورهای این واحد، راه اندازی با تاخیر مواجه شده بود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی افزود: با تلاش متخصصان و کارشناسان داخلی و اجرای طرح ابتکاری واحد تصفیه گازوییل و تولید گازوییل یورو ۴، پالایشگاه مذکور در سرویس قرار گرفت.

کاظمی با بیان اینکه نفت گاز تولیدی در پالایشگاه تهران نیز دارای استاندارد یورو ۵ است، اظهار داشت: ۱۲ میلیون لیتر نفت گاز در پالایشگاه اراک و ۱۲ میلیون لیتر نیز در پالایشگاه تهران تولید می شود.

وی گفت: شهرهای تهران، کرج و اراک تحت پوشش گازوییل یورو ۴ قرار گرفته اند که باعث کاهش گوگرد و آلودگی هوای ناشی از مصرف سوخت های هیدروکربوری در این شهرها شده است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی اظهار داشت: با ارتقای کیفیت گازوییل در شرکت های پالایشی تهران و شازند، گوگرد آن از ۱۰ هزار ppm به زیر ۵۰ ppm کاهش یافته است.

پیش از این نیز شهر تهران و کلانشهر های اراک و کرج تحت پوشش بنزین یورو ۴ و پاک قرار گرفته بودند و به تازگی عرضه بنزین یورو ۴ در شهر تبریز آغاز شده است.

قرار است با افزایش تولید بنزین پاک و یورو ۴ در پالایشگاه های داخل کشور در سایر کلانشهرها نیز بنزین یورو ۴ توزیع شود.