پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند پرچم دار تولید بنزین پاک در کشوراست

مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره ) شازند گفت: پالایشگاه شازند با تولید روزانه ۱۶ میلیون لیتر بنزین پاک از مهمترین تولید کنندگان این فراورده در کشور است.

ˈ علی شیرازی زاده ˈ روز یک شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود:هم اینک پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند تمامی بنزین های تولیدی خودرا بر پایه استاندارد بین المللی یورو ۴ و با اکتان ۹۰ تا ۹۱ عرضه می کند.

وی ادامه داد: بر اساس سیاستهای دولت در بهمن ماه گذشته کار تولید بنزین معمولی با اکتان ۸۷ از چرخه تولید پالایشگاه حذف و همه تولیدات با استاندارهای بین الملی یورو ۴ منطبق شد.

شیرازی زاده بیان کرد بر اساس اعلام کارشناسان تولید و عرضه بنزین پاک ( با آلایندگی کمتر) نقش به سزایی در تثبیت وضعیت مطلوب هوا دارد که این مهم در کلانشهرهای ایران از جمله تهران اثرگذار بوده است.

وی اضافه کرد: هم اکنون استاندارد بنزن موجود در بنزین حدود یک درصد است که این رقم در بنزین تولیدی پالایشگاه شازند زیر این مقداراست.

شیرازی زاده در خصوص استاندارد بین المللی گوگرد در بنزین نیز اظهار کرد: بر اساس استانداردهای جهانی میزان گوگرد موجود در بنزین ۵۰ ppm است که بنزین تولیدی این پالایشگاه زیر این مقدار است.

او اظهار کرد: برنامه ای برای افزایش میزان تولید بنزین در این پالایشگاه پیش بینی نشده است ولی در صورت لزوم با تدوین طرحهای مختلف از جمله کاهش تولید نفتکوره و تبدیل آن به بنزین می توان نیاز کشور را تامین کرد.

مدیر عامل شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند گفت: هم اینک روزانه بیش از ۲۵ درصد از ۶۵ میلیون لیتر بنزین پاک مورد نیاز کشور در این پالایشگاه تولید می شود.

پالایشگاه امام خمینی شازند از واحدهای وابسته به شرکت ملی پالایش وپخش فرآورده های نفتی ایران، در شهرستان شازند استان مرکزی واقع شده است.

این مجموعه به عنوان بزرگترین پالایشگاه تک واحدی ایران، در سال ۱۳۷۲ با ظرفیت اسمی ۱۵۰ هزار بشکه در روز، راه اندازی شد و نخستین پالایشگاهی است که کار مطالعه و عملیات اجرایی آن در نخستین سال پس از جنگ ایران و عراق آغاز شد.