کاهش تولید مازوت با هدف افزایش بهره وری در پالایشگاه شازند

مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی شازند گفت: با راه اندازی طرح توسعه و بهینه سازی پالایشگاه شازند تولید مازوت در این پالایشگاه سه و شش دهم میلیون لیتر در روز کاهش یافت که این امر نشانگر افزایش بهره وری محصولات است.

علی شیرازی زاده روز شنبه در گفت و گو اختصاصی با ایرنا افزود: مازوت یکی از فرآورده نفتی است که قیمتی به مراتب پایین تر از نفت خام دارد.

وی اضافه کرد: با پیشرفت فیزیکی روند طرح توسعه و بهینه سازی پالایشگاه از سال گذشته تا کنون تولید مازوت در این پالایشگاه به حدود هشت درصد تولیدات رسیده است.

وی ادامه داد: میزان تولید مازوت تا پیش از آغاز طرح توسعه پالایشگاه رقمی معادل شش میلیون لیتر در روز بود که هم اکنون به ۲.۴ میلیون لیتر رسیده است.

شیرازی زاده بیان کرد: تولید مازوت (نفت کوره) ۲۸ درصد سبد محصولات پالایشگاهی کشور را تشکیل داده که این سرانه حدود دو برابر متوسط جهانی است.

وی افزود: هم اینک پالایشگاه شازند روزانه ۲۵۰ هزار بشکه نفت خام مصرف دارد که با فرآوری آن بنزین مورد نیاز شهرهای تهران، کرج و اراک را تامین می کند.

شیرازی زاده اضافه کرد: بنزین تولیدی این واحد روزانه ۱۶ میلیون لیتر در روز است که با کیفیت یورو چهار وارد شبکه توزیع می شود.

پالایشگاه امام خمینی( ره ) شازند از واحدهای وابسته به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران است که در شهرستان شازند از توابع استان مرکزی واقع شده است.

این مجموعه به عنوان بزرگترین پالایشگاه تک واحدی ایران در سال ۱۳۷۲ با ظرفیت اسمی ۱۵۰ هزار بشکه در روز راه اندازی شد و نخستین پالایشگاهی است که کار مطالعه و عملیات اجرایی آن در نخستین سال پس از جنگ ایران و عراق آغاز شد.