با نصب واحدهای جدید پالایشی تولید نفت کوره در پالایشگاه امام خمینی شازند ۸۰ درصد کاهش یافت

شانا _ گروه پالایش و پخش: مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی شازند از کاهش ۸۰ درصدی تولید نفت کوره با هدف کاهش آلایندگی هوا و محیط در این شرکت خبر داد.

علی اکبر میرقادری در گفت و گو با خبرنگار شانا گفت: هم اکنون در پالایشگاه امام خمینی شازند از هر ۱۰۰ بشکه نفت خام ۶ بشکه نفت کوره تولید می شود.

میرقادری با بیان این که این شرکت با هدف کاهش آلایندگی ها به استحصال ۶۵۰ تن گوگرد از ۶۰ هزار بشکه نفت خام خوراک این پالایشگاه اقدام کرده است، ادامه داد: این در حالی است که در سایر پالایشگاه های کشور از هر ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام تنها ۳۰ تن گوگرد حاصل می شود.

وی بر تولید سوخت پاک در پالایشگاه امام خمینی شازند در حال حاضر تاکید کرد و افزود: امیدواریم پالایشگاه الگویی باشد برای سایر صنایع نفتی و غیر نفتی در زمینه حفاظت از محیط زیست قرار بگیرد.

میرقادری به دو واحد RFCC و RCD این پالایشگاه به عنوان شاخص ترین واحدهای پالایشگاهی در سطح کشور اشاره و اظهار کرد: به جرات می توان گفت که این دو واحد که ساخت دستان توانمند متخصصان داخلی است، در تمام طول مدت اجرا با هیچ گونه مشکلی مواجهه نشده است.

مدیرعامل پالایشگاه امام خمینی شازند با بیان این که ۷۵ درصد از تجهیزات مکانیکی این پالایشگاه در داخل کشور ساخته شده است، تصریح کرد: این توانایی در کشور و برای همه صنایع موجود است.

به گزارش شانا، شرکت پالایش نفت امام خمینی شازند از دو پالایشگاه جدید و قدیم تشکیل شده است.

پالایشگاه قدیم در سال ١٣٧٢ راه اندازی و واحدهای طرح توسعه پالایشگاه با اهدافی نظیر افزایش تولید بنزین از روزانه ۴ میلیون لیتر به ١۶ میلیون لیتر در روز و افزایش ظرفیت پالایشی از ١٧٠ هزار بشکه در روز به ٢۵٠ هزار بشکه در روز در سال ١٣٨٢ طراحی و سال گذشته راه اندازی شد.

محصولات این شرکت بعد از اجرای طرح توسعه، روزانه ١,٢ میلیون لیتر پروپیلن، ٣.۶ میلیون لیتر بنزین سوپر، ٣.۶ میلیون لیتر گاز مایع، ١٢.٣ میلیون لیتر بنزین معمولی، ۵.٧ میلیون لیتر نفت سفید، ٩ میلیون لیتر گازوئیل و ۶۵٠ تن گوگرد است.

به گفته مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی شازند این شرکت توان تولید ١۵ تا ١۶ میلیون لیتر بنزین با اکتان بالا را داراست.