۲۵درصد بنزین مورد نیاز کشور در پالایشگاه شازند تولید می شود

مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند در استان مرکزی گفت: ۲۵ درصد بنزین مورد نیاز کشور در این پالایشگاه تولید می شود.

ˈعلی شیرازی زادهˈ روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: اینک ظرفیت کلی شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره ) شازند ١۶میلیون لیتر بنزین و ١٢میلیون لیتر نفتگاز است.

وی ادامه داد: مجموع فرآورده های نفتی تولیدی این شرکت، مطابق با استاندارد یورو ۴ است که تولید و روانه بازار مصرف کشور می شود.

وی ادامه داد: تعمیرات اساسی واحدهای تقطیر، CCR، ایزومریزاسیون و تصفیه نفت سفید پالایشگاه شازند برای نخستین بار در دستور کار قرار دارد.

وی گفت: واحدهای مشابه این حوزه، هر چهار سال یک بار تعمیر اساسی می شود که با توجه به نوپا بودن این واحدها، عملیات بهسازی و نوسازی برای نخستین بار اجرا و تا نیمه دوم خردادماه به طول می انجامد.

پالایشگاه امام خمینی شازند از واحدهای وابسته به شرکت ملی پالایش وپخش فرآورده های نفتی ایران، در شهرستان شازند استان مرکزی واقع شده است.

این مجموعه به عنوان بزرگترین پالایشگاه تک واحدی ایران، در سال ۱۳۷۲ با ظرفیت اسمی ۱۵۰ هزار بشکه در روز، راه اندازی شد و نخستین پالایشگاهی است که کار مطالعه و عملیات اجرایی آن در نخستین سال پس از جنگ ایران و عراق آغاز شد.