پاسخ شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران به یک گزارش

تغییرات اساسی در کیفیت فراورده های گازوئیل و بنزین توزیعی

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در پی درج خبری مبنی بر “کیفیت بنزین و دیزل تهران، یکی از عوامل تاثیر گذار در آلودگی هوا”، در برخی روزنامه‌ها و سایت‌های خبری به نقل از یکی از اساتید دانشگاه صنعتی شریف، توضیحات زیر را  منتشرکرده است:

با توجه به روند اجرای پروژه های ارتقای کیفی در دست اقدام در پالایشگاه های مختلف کشور و به بهره‌برداری رسیدن مرحله ای آنها از اواسط سال۹۰ ، در حال حاضر تغییرات اساسی در کیفیت فراورده های گازوئیل و بنزین توزیعی،  بالاخص در کلانشهرهای کشور از جمله تهران، کرج ، اراک و …. محقق شده است به نحوی که در حال حاضر روزانه حدود ۲۰ میلیون لیتر بنزین با میزان آلایندگی بنزن، آروماتیک و گوگرد مطابق استاندارد یورو ۴ و ۲۴ میلیون لیتر گازوئیل با کیفیت بالاتر از یورو ۴ توزیع می گردد و با بهره برداری از واحدهای در حال تکمیل و ساخت ، این روند افزایش خواهد یافت .

همانگونه که در گزارش فوق نیز ذکر شده است اکثر مؤلفه های آلایندگی روند بهبود قابل توجهی را نشان می دهند. در حال حاضر شهر تهران که نتایج تحقیقات انجام یافته بر روی نمونه های اخذ شده از جایگاههای سوخت رسانی آن ارائه شده است تحت پوشش کامل بنزین و گازوئیل با کیفیت یورو ۴ می باشد . میزان عوامل آلایندگی در حال حاضر که به تبع آن تیترهای غیر منطقی همچون ‹‹ نتایج تکان دهنده تحقیق درباره بنزین و گازوئیل داخلی ›› را به خود اختصاص داده عاری از واقعیت بوده و قاعدتاً می بایستی با توجه به شرایط حال توزیع فراورده و اخذ اطلاعات صحیح و تکمیلی از مراجع ذیصلاح در مجموعه وزارت نفت اقدام به درج گزارش فوق می نمود .