۲۸ آبان ۱۳۹۷

اشتراك مطالب

اشتراک rss مطالب

اشتراک توسط ایمیل:

بايگاني موضوعي
بایگانی ماهانه

پاسخ شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران به یک گزارش

تغييرات اساسي در كيفيت فراورده هاي گازوئيل و بنزين توزيعي

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در پی درج خبری مبني بر “كيفيت بنزين و ديزل تهران، يكي از عوامل تاثير گذار در آلودگي هوا”، در برخي روزنامه‌ها و سايت‌هاي خبري به نقل از يكي از اساتيد دانشگاه صنعتي شريف، توضیحات زیر را  منتشرکرده است:

با توجه به روند اجراي پروژه هاي ارتقاي كيفي در دست اقدام در پالايشگاه هاي مختلف كشور و به بهره‌برداري رسيدن مرحله اي آنها از اواسط سال۹۰ ، در حال حاضر تغييرات اساسي در كيفيت فراورده هاي گازوئيل و بنزين توزيعي،  بالاخص در كلانشهرهاي كشور از جمله تهران، كرج ، اراك و …. محقق شده است به نحوي كه در حال حاضر روزانه حدود ۲۰ ميليون ليتر بنزين با ميزان آلايندگي بنزن، آروماتيك و گوگرد مطابق استاندارد يورو ۴ و ۲۴ ميليون ليتر گازوئيل با كيفيت بالاتر از يورو ۴ توزيع مي گردد و با بهره برداري از واحدهاي در حال تكميل و ساخت ، اين روند افزايش خواهد يافت .

همانگونه كه در گزارش فوق نيز ذكر شده است اكثر مؤلفه هاي آلايندگي روند بهبود قابل توجهي را نشان مي دهند. در حال حاضر شهر تهران كه نتايج تحقيقات انجام يافته بر روي نمونه هاي اخذ شده از جايگاههاي سوخت رساني آن ارائه شده است تحت پوشش كامل بنزين و گازوئيل با كيفيت يورو ۴ مي باشد . ميزان عوامل آلايندگي در حال حاضر كه به تبع آن تيترهای غير منطقي همچون ‹‹ نتايج تكان دهنده تحقيق درباره بنزين و گازوئيل داخلي ›› را به خود اختصاص داده عاري از واقعيت بوده و قاعدتاً مي بايستي با توجه به شرايط حال توزيع فراورده و اخذ اطلاعات صحيح و تكميلي از مراجع ذيصلاح در مجموعه وزارت نفت اقدام به درج گزارش فوق مي نمود .