مهندس ضیغمی: تولید بنزین و گازوئیل یورو ۴ به ۹۲ میلیون لیتر افزایش می‌یابد

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی از افزایش مجموع ظرفیت تولید بنزین و گازوئیل با استاندارد یورو چهار اتحادیه اروپا در سال حماسه اقتصادی به ۹۲ میلیون لیتر در روز خبر داد و اعلام کرد: امسال ۵۲ میلیون لیتر بنزین و ۴۰ میلیون لیتر گازوئیل با استاندارد یورو چهار در پالایشگاه‌های نفت تولید خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش، مهندس علیرضا ضیغمی در نشست خبری که روز پنج شنبه (٢٩ فروردین) در محل ستاد خبری هجدهمین نمایشگاه بین المللی نفت و با حضور نمایندگان رسانه های خبری برگزار شد، گفت: شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در سال ٩١ روزانه ۶١,۴ میلیون لیتر بنزین تولید کرد که این میزان در سال جاری با راه اندازی طرح های توسعه ای جدید به روزانه ٧٠ میلیون لیتر افزایش می یابد.

روند صعودی افزایش ظرفیت پالایش نفت به روایت آمار

وی با تاکید بر افزایش ظرفیت پالایشی کشور به یک میلیون و ٨۵٠ هزار بشکه در روز توضیح داد: در این راستا ظرفیت پالایش روزانه یک میلیون و ۶٩۵ هزار بشکه‌ای آغاز برنامه پنجم توسعه، هم‌اکنون به  یک میلیون و ٨۵٠ هزار بشکه افزایش یافته است که با راه‌اندازی فاز یک پالایشگاه ستاره خلیج فارس این رقم بیشتر خواهد شد.

به گفته مهندس ضیغمی در صورت تزریق ۵٠٠ تا یک میلیارد دلار اعتبار دیگر به پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس، فاز اول آن تا پایان سال ٩٢ به بهره برداری خواهد رسید. پیش بینی می‌شود بخش عمده‌ای از این پروژه تا پایان سال ٩٣ تکمیل شود؛ البته تاکنون وزارت نفت ، یک میلیارد دلار به این پروژه اختصاص داده است.

وی در ادامه افزود: درمجموع ظرفیت پالایشی کشور در سال‌های ۸۹، ۹۰ و ۹۱ به ترتیب ۱.۷ میلیون بشکه، ۱.۷۴۹ میلیون بشکه و ۱.۸۴۲ میلیون بشکه در روز بوده است که از روند صعودی ظرفیت پالایش نفت کشور حکایت می‌کند.

افزایش ظرفیت تولید بنزین به روزانه ۷۰ میلیون لیتر تا پایان سال

معاون وزیر نفت با بیان اینکه در سال گذشته در طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند روزانه ١١,۶ میلیون لیتر و در پالایشگاه آبادان روزانه ۴.۵ میلیون لیتر به تولیدات بنزین کشور افزوده شد، تاکید کرد: با اجرای چهار پروژه جدید تا پایان سال ٩٢ ظرفیت تولید بنزین روزانه کشور به ٧٠ میلیون لیتر افزایش خواهد یافت.

وی با تشریح این مطلب که این افزایش ظرفیت‌ها مربوط به طرح‌های توسعه پالایشگاه اصفهان با ۴,١ میلیون لیتر، تبریز با ١.١ میلیون لیتر، لاوان با ١.۶ میلیون لیتر و بندرعباس با ٣.١ میلیون لیتر خواهد بود، افزود: سه طرح توسعه پالایشگاه اصفهان، تبریز و لاوان تا پایان خرداد امسال و طرح افزایش ظرفیت بنزین پالایشگاه بندرعباس تا پایان سال به بهره برداری می‌رسند.

برنامه تولید بنزین و نفت‌گاز با استانداردهای یورو ۴ و ۵

وی درباره برنامه تولید بنزین و نفت‌گاز با استانداردهای یورو ۴ و ۵ تصریح کرد: برنامه تولید روزانه حدود ۵٢ میلیون لیتر بنزین با استانداردهای یورو ۴ و ۵ در کشور وجود دارد. این افزایش ظرفیت مربوط به پالایشگاه‌های آبادان با سه میلیون لیتر، شهید تندگویان تهران با سه میلیون لیتر، امام خمینی (ره) شازند با ١۶ میلیون لیتر، بندرعباس با ۱۲.۴میلیون لیتر، لاوان با ٢.٩ میلیون لیتر، اصفهان با ١١ میلیون لیتر و تبریز با ٣.٨ میلیون لیتر است.

به گفته ضیغمی ظرفیت تولید فرآورده نفت‌گاز با استانداردهای یورو ۴ و ۵ اروپا نیز تا مرز ۴٠ میلیون لیتر در روز خواهد رسید. این افزایش ظرفیت مربوط به پالایشگاه‌های شهید تندگویان تهران با ۱۱.۵ میلیون لیتر، امام خمینی (ره) شازند با ١١.٢ میلیون لیتر، بندرعباس با ۱۲.۴ میلیون لیتر و لاوان با ٢.٢ میلیون لیتر خواهد بود.

واقعی‌کردن قیمت بنزین، راهکار بهینه‌سازی مصرف این فرآورده استراتژیک

وی با تاکید بر اینکه میانگین مصرف بنزین کشور در تعطیلی ابتدای سال به روزانه بیش از ٧۵ میلیون لیتر رسیده است، راهکار اصلی کنترل مصرف را واقعی‌سازی  قیمت این فرآورده استراتژیک نفتی دانست و گفت: بهترین شیوه عرضه بنزین در کشور عرضه تک نرخی آن است زیرا با تک نرخی شدن بنزین، مدیریت و کنترل سامانه هوشمند سوخت کشور از لحاظ فنی در شرایط بهتری قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در ادامه خاطرنشان شد: البته با اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها و افزایش قیمت بنزین، به طور خودکار مصرف آن از سوی مصرف کنندگان کنترل خواهد شد. بنابراین از ستاد هدفمندی یارانه‌ها و مجلس شورای اسلامی درخواست می‌شود مرحله دوم هدفمندی یارانه ها هر چه زودتر اجرایی شود.

به گفته وی قیمت تمام شده بنزین معمولی در کشور ١٢٠٠ تا ١٣٠٠ تومان است که با اصلاح قیمت فرآورده بنزین، شاهد مدیریت صحیح مصرف سوخت در کشور خواهیم بود.

ضیغمی با بیان اینکه در سال ٩١ به طور میانگین در کشور روزانه ۶٣,۴ میلیون لیتر بنزین مصرف شده است، درخصوص نفت‌گاز یادآور شد: میانگین مصرف این فرآورده استراتژیک نیز روزانه ٩۶,۵ میلیون لیتر بوده و این در حالی است که تولید کشور در بخش نفت‌گاز ٩۴.۵ میلیون لیتر در روز بوده است.

وی در ادامه افزود: بخش نیروگاهی در سال گذشته در مجموع ٢٣ میلیارد لیتر فرآورده به مصرف رسانده که ٨,٢ میلیارد لیتر آن را نفت‌گاز و ١۵ میلیارد لیتر را نفت کوره تشکیل داده است.

پیشی گرفتن تولید ال.پی.جی از مصرف آن در سال ۹۱

برای اولین بار در سال ٩١ با راه‌اندازی طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند تولید این فراورده از مصرف آن پیشی گرفت و هم اکنون امکان صادرات روزانه ۶٠٠ تا ١٠٠٠ تن ال.پی.جی در کشور ایجاد شده است.

وی همچنین درباره تولید گوگرد در پالایشگاه‌های کشور تشریح کرد: تا پایان سال ۹۰ روزانه ۵٠٠ تن گوگرد در کشور تولید می‌شد که با راه اندازی طرح‌های توسعه‌ای پالایشگاهی در کشور، به ویژه طرح توسعه پالایشگاه‌های امام خمینی (ره) شازند و آبادان، هم اکنون به تولید یک هزار و ٢٠٠ تن گوگرد در کشور رسیده‌ایم و تا پایان سال این رقم به یک هزار و ۳۵۰ و با راه اندازی فاز دوم طرح تثبیت پالایشگاه اصفهان این رقم به روزانه دو هزار و ۳۰۰ تن افزایش پیدا می‌کند.

به گفته ضیغمی با افزایش سه میلیارد لیتری ظرفیت ذخیره‌سازی کشور  تا پایان برنامه پنجم توسعه ظرفیت ذخیره‌سازی کشور تا پایان برنامه پنجم توسعه از ١١,۵ میلیارد لیتر فعلی به ١۴.۵ میلیارد لیتر افزایش خواهد یافت. میزان نفت کوره تولیدی پالایشگاه‌های کشور نیز در آینده نزدیک از ٧۶ به روزانه ۵٩ میلیون لیتر کاهش خواهد یافت.

وی درباره با بیان اینکه با اجرای پروژه‌های جدید تا پایان برنامه پنجم توسعه، خطوط لوله نفت خام کشور از ۳۷۰۰ کیلومتر به ۵۵۰۰ کیلومتر افزایش پیدا می‌کند، تبیین کرد:‌ بزرگ ترین پروژه خط لوله کشور مربوط به پروژه انتقال فراورده آبادان به ری است که تا یک سال آینده بخش آبادان به اهواز و پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند اراک به ری آن بهره برداری می‌شود و بخش اندیمشک به اراک آن از لوله های نفت خام موجود استفاده خواهد شد.