فردا با حضور رییس جمهور انجام می شود/افتتاح بزرگترین واحد بنزین سازی جهان

بزرگترین واحد بنزین سازی(RFCC) جهان در پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند فردا (پنجشنبه ۲۴ اسفند) با حضور رییس جمهور افتتاح می شود.

این واحد پالایشگاهی ظرفیت پالایشی روزانه ۹۰ تا ۹۵ هزار بشکه در روز را دارا است این در حالیست که پیش از این بزرگترین واحد RFCC جهان تنها توان ظرفیت پالایش روزانه ۴۵ هزار بشکه نفت را داشته است.

واحد RFCC که به دست نیروهای متخصص ایرانی در کشور ساخته شده است از برترین تکنولوژی روز دنیا بهره می گیرد.

بر اساس این گزارش، طی ۲ سال گذشته با راه اندازی واحدهای مختلف فرآیندی طرح توسعه این پالایشگاه، تولید بنزین از ۴.۵ به ۸ میلیون لیتر در روز افزایش یافته و با افتتاح مرحله دوم طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند شامل بهره برداری از واحدهای بنزین‌سازی شامل RCD و RFCC با ظرفیت جدید پالایشی ۵۰ هزار بشکه در روز بنزین با اکتان ۹۵، فردا توسط رییس جمهور، وارد مدار تولید خواهد شد.

با بهره برداری از طرح توسعه پالایشگاه نفت امام خمینی (ره) شازند علاوه بر تحقق افزایش تولید بنزین از ۸ به ۱۶ میلیون لیتر در روز، تولید بنزین سوپر نیز روزانه از ۱.۲ به ۳.۶ میلیون لیتر افزایش خواهد یافت و عدد اکتان بنزین معمولی این پالایشگاه هم به استاندارد یورو ۵ ارتقاء می یابد.

همچنین در مرحله دوم این طرح LPG (گاز مایع) پالایشگاه از ۵۰۰ تن به بیش از ۲۰۰۰ تن خواهد رسید که به این ترتیب گاز مایع استان مرکزی و استان‌های همجوار را تامین خواهد کرد.

از دیگر نتایج تکمیل مرحله دوم پروژه بنزین‌سازی پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند، فعال شدن واحد پروپیلن است که برای نخستین بار در پالایشگاه‌های نفت ایران واحد پروپیلنی خواهیم داشت که میزان تولید آن معادل ۱.۲ میلیون لیتر در روز است و خوراک بسیاری از واحدهای پتروشیمی را تامین می کند.

مقدار گازوئیلی که در پالایشگاه نفت شازند تولید می شود با راه اندازی واحدهای جدید با افزایش ۱.۵ میلیون لیتری به ظرفیت ۸.۹ میلیون لیتر در روز می رسد و میزان گوگرد آن به زیر ۵۰ پی.پی.ام که مطابق استاندارد اتحادیه اروپا است، خواهد رسید.

میزان تولید گوگرد پالایشگاه نفت شازند در مرحله نخست ۶۰ تن در روز بوده که با اتمام طرح ها و راه‌اندازی این واحدها این میزان به ۷۰۰ تن در روز می‌رسد.

یادآور می شود طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند با سرمایه‌گذاری بیش از ۴ میلیارد دلار علاوه بر افزایش ظرفیت تولید با ارتقاء کیفیت نیز همراه خواهد بود و محصولات آن مانند گازوئیل، بنزین، نفت سفید، سوخت هواپیما و ال.پی.جی همگی مطابق با استانداردهای روز اتحادیه اروپا به بازار عرضه خواهند شد.