۲۹ مهر ۱۳۹۷

اشتراك مطالب

اشتراک rss مطالب

اشتراک توسط ایمیل:

بايگاني موضوعي
بایگانی ماهانه

فردا با حضور رييس جمهور انجام مي شود/افتتاح بزرگترين واحد بنزين سازي جهان

بزرگترين واحد بنزين سازي(RFCC) جهان در پالايشگاه امام خميني (ره) شازند فردا (پنجشنبه ۲۴ اسفند) با حضور رييس جمهور افتتاح مي شود.

اين واحد پالایشگاهی ظرفیت پالایشی روزانه ۹۰ تا ۹۵ هزار بشکه در روز را دارا است اين در حاليست كه پيش از اين بزرگترین واحد RFCC جهان تنها توان ظرفیت پالایش روزانه ۴۵ هزار بشکه نفت را داشته است.

واحد RFCC که به دست نیروهای متخصص ایرانی در کشور ساخته شده است از برترين تکنولوژی روز دنیا بهره می گیرد.

بر اساس اين گزارش، طی ۲ سال گذشته با راه اندازی واحدهای مختلف فرآیندی طرح توسعه اين پالايشگاه، تولید بنزین از ۴.۵ به ۸ میلیون لیتر در روز افزایش یافته و با افتتاح مرحله دوم طرح توسعه پالايشگاه امام خميني (ره) شازند شامل بهره برداري از واحدهای بنزین‌سازی شامل RCD و RFCC با ظرفيت جديد پالايشي ۵۰ هزار بشکه در روز بنزین با اکتان ۹۵، فردا توسط رييس جمهور، وارد مدار توليد خواهد شد.

با بهره برداری از طرح توسعه پالایشگاه نفت امام خمینی (ره) شازند علاوه بر تحقق افزایش تولید بنزین از ۸ به ۱۶ میلیون لیتر در روز، تولید بنزین سوپر نیز روزانه از ۱.۲ به ۳.۶ میلیون لیتر افزایش خواهد یافت و عدد اکتان بنزین معمولی این پالایشگاه هم به استاندارد يورو ۵ ارتقاء مي يابد.

همچنين در مرحله دوم این طرح LPG (گاز مایع) پالایشگاه از ۵۰۰ تن به بیش از ۲۰۰۰ تن خواهد رسید که به این ترتیب گاز مايع استان مرکزی و استان‌های همجوار را تامين خواهد كرد.

از دیگر نتایج تکمیل مرحله دوم پروژه بنزین‌سازی پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند، فعال شدن واحد پروپیلن است که برای نخستین بار در پالایشگاه‌های نفت ایران واحد پروپیلنی خواهیم داشت که میزان تولید آن معادل ۱.۲ میلیون لیتر در روز است و خوراک بسیاری از واحدهای پتروشیمی را تامین می کند.

مقدار گازوئیلی که در پالایشگاه نفت شازند تولید می شود با راه اندازی واحدهای جدید با افزایش ۱.۵ میلیون لیتری به ظرفیت ۸.۹ میلیون لیتر در روز می رسد و ميزان گوگرد آن به زیر ۵۰ پی.پی.ام که مطابق استاندارد اتحاديه اروپا است، خواهد رسید.

ميزان تولید گوگرد پالایشگاه نفت شازند در مرحله نخست ۶۰ تن در روز بوده که با اتمام طرح ها و راه‌اندازی این واحدها این میزان به ۷۰۰ تن در روز می‌رسد.

يادآور مي شود طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند با سرمایه‌گذاری بیش از ۴ میلیارد دلار علاوه بر افزایش ظرفیت تولید با ارتقاء کیفیت نیز همراه خواهد بود و محصولات آن مانند گازوئیل، بنزین، نفت سفید، سوخت هواپیما و ال.پی.جی همگی مطابق با استانداردهاي روز اتحاديه اروپا به بازار عرضه خواهند شد.