ضیغمی در راهپیمایی ۲۲ بهمن‌: راه‌اندازی بزرگ‌ترین واحد پالایشگاهی جهان خروجی تحریم‌هاست / تا ۴۰ روز آینده ۴ طرح عظیم پالایشگاهی راه‌اندازی می شود

نفت نیوز: معاون وزیر نفت با تشریح جزئیات پیشرفت ساخت ۶ طرح جدید بنزین و گازوئیل‌سازی ایران از افزایش تولید بنزین کشور به ۷۵ میلیون لیتر در روز خبر داد و اعلام کرد: تا ۴۰ روز آینده ۴ طرح عظیم پالایشگاهی راه‌اندازی خواهد شد.

Zeighami-b_3257

علیرضا ضیغمی در گفتگو با مهر در تشریح مهمترین برنامه های دولت به منظور افزایش ظرفیت تولید بنزین و گازوئیل و راه اندازی طرح‌های جدید پالایشگاهی، گفت: پیش‌بینی می شود پس از افتتاح رسمی مرحله دوم فاز سوم طرح توسعه پالایشگاه نفت آبادان، تعدادی از پروژه‌های جدید پالایشگاهی و بنزین سازی تا پایان سالجاری افتتاح و راه اندازی شوند.راه‌اندازی بزرگ‌ترین واحد پالایشگاهی جهان خروجی تحریم‌هاست / تا ۴۰ روز آینده ۴ طرح عظیم پالایشگاهی راه‌اندازی می شود
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اعلام اینکه به زودی مجتمعRFCC و بزرگترین واحد بنزین‌ساز جهان در پالایشگاه نفت امام خمینی شازند راه اندازی و در مدار بهره برداری قرار می گیرد، تصریح کرد: همچنین همزمان با سالروز قیام مردم آذربایجان نیروگاه جدید پالایشگاه نفت تبریز افتتاح خواهد شد.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه تا پایان فعالیت دولت دهم در مجموع ظرفیت تولید بنزین کشور به ۷۰ تا ۷۵ میلیون لیتر در روز افزایش می یابد، اظهار داشت: از سوی دیگر با بهره برداری از طرح توسعه پالایشگاه نفت شازند در مجموع ظرفیت پالایش از ۱۸۰ به ۲۵۰ هزار بشکه افزایش می یابد.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت با یادآوری اینکه در نتیجه بهره‌برداری از این پروژه تولید روزانه بنزین از ۴.۵ به ۱۶ میلیون لیتر در سالجاری افزایش می یابد، بیان کرد: در ۲ سال گذشته با راه اندازی واحدهای مختلف فرآیندی افزایش تولید بنزین از ۴.۵ به ۸ میلیون لیتر در روز عملیاتی و اجرایی شده است.

راه اندازی بزرگترین واحد تبدیل مازوت به بنزین جهان

این مقام مسئول با بیان اینکه در مرحله دوم قرار است تولید بنزین از محل نفت کوره عملیاتی شود، تبیین کرد: عملیاتی که نه‌تنها تاکنون در هیچ یک از واحدهای پالایشی و پتروشیمی کشور انجام نشده است، بلکه برای نخستین بار در منطقه خاورمیانه انجام می‌شود.

به گفته وی در مرحله دوم واحدهای بنزین‌سازی پالایشگاه نفت شازند واحدهای RCD و RFCC که خوراکشان نفت‌کوره است، با ظرفیت تولید ۹۵ هزار بشکه بنزین با اکتان ۹۵ در هر روز وارد مدار فعالیت خواهد شد.

ضیغمی، تاکید کرد: بزرگترین واحدهای مشابه که تا به حال در جهان ساخته شده ظرفیت تبدیل روزانه ۴۵ تا ۵۰ هزار بشکه نفت کوره به بنزین را دارند، ولی این واحد جز واحدهای نادر صنایع نفت جهان محسوب می‌شود.

ورود پروپیلن به سبد پالایش نفت ایران
معاون وزیر نفت با اشاره به این موضوع که در مرحله دوم این طرح همچنین تولید LPG و گاز مایع پالایشگاه از ۵۰۰ تن در روز به بیش از ۴ برابر یعنی ۲۰۰۰ تن خواهد رسید، یادآور شد: به این ترتیب از این پس نه تنها هیچ کمبود گاز مایعی در استان مرکزی و استان‌های همجوار نخواهیم داشت، بلکه دیگر نیاز نیست این فرآورده از جنوب کشور به مرکز و حتی تهران منتقل شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی از دیگر نتایج تکمیل مرحله دوم پروژه بنزین‌سازی پالایشگاه شازند، فعال شدن واحد پروپیلن عنوان کرد و افزود: برای نخستین بار در پالایشگاه‌های نفت کشور، واحد پروپیلنی خواهیم داشت که تولیدش معادل ۱.۵ میلیون لیتر است و خوراک بسیاری از واحدهای پتروشیمی را تشکیل خواهد داد.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران، ادامه داد: بحث بعدی تولید گوگرد است؛ به‌گونه‌ای که تولید گوگرد پالایشگاه نفت شازند در مرحله نخست روزانه ۶۰ تن بوده که با راه‌اندازی این واحدها به مرز ۷۰۰ تن در روز می‌رسد.

ضیغمی با تاکید بر اینکه در این مرحله علاوه بر تحقق افزایش تولید بنزین از ۸ به ۱۶ میلیون لیتر در روز که هم‌اینک در دست راه‌اندازی بوده و مراحل نهایی را می‌گذراند، گفت: تولید بنزین سوپر نیز از ۱.۲ به ۳.۲ میلیون لیتر افزایش می یابد ضمن آنکه عدد اکتان بنزین معمولی این پالایشگاه هم بالای ۹۰ خواهد بود و دیگر ۸۷ نیست.

این مقام مسئول با بیان اینکه گازوئیل تولیدی پالایشگاه نفت شازند با راه اندازی واحدهای جدید در سالجاری از یکسو با افزایش ۱.۵ میلیون لیتری ظرفیت ۱۲ تا ۱۳ میلیون لیتری تولید فعلی همراه است، تصریح کرد: از طرف دیگر، گوگرد آن به زیر ۴۰ پی.پی.ام یعنی استانداردهای یورو۴ خواهد رسید.

به گفته وی بنابراین پالایشگاه امام خمینی شازند اراک با سرمایه‌گذاری بین ۴ تا ۴.۵ میلیارد دلاری علاوه بر افزایش ظرفیت تولید با ارتقاء کیفیت همراه خواهد بود و محصولات مختلف آن همچون گازوئیل، بنزین، نفت سفید، سوخت هواپیما و ال.پی.جی تماماً با استانداردهای یورو چهار به بازار مصرف عرضه خواهند شد.

افزایش تولید بنزین اروپایی در نصف جهان
ضیغمی در پاسخ به مهر درباره آخرین وضعیت راه اندازی طرح بنزین سازی پالایشگاه اصفهان، توضیح داد: پیش بینی می شود واحد بنزین‌سازی پالایشگاه اصفهان در سالروز ملی شدن صنعت نفت یعنی ۲۹ اسفند امسال راه‌اندازی شود.

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه با راه اندازی این واحد جدید تولید روزانه ۳ میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو ۴ و ۵ اتحادیه اروپا به ظرفیت تولید کشور می افزاید، تاکید کرد: در مجموع امکان تثبیت و افزایش تولید بنزین در پالایشگاه اصفهان تا بهارر سال‌اینده به طور کامل تحقق می یابد.

جداسازی بنزن از ترکیب بنزین ایران
به گزارش مهر، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در ادامه درباره آخرین وضعیت طرح بنزین سازی پالایشگاه نفت تبریز، اظهار داشت: واحد بنزین‌سازی پالایشگاه تبریز علاوه بر افزایش ظرفیت روزانه یک میلیون لیتری تولید بنزین کشور، دارای واحد جداسازی “بنزن” از بنزین بوده که بنزن آن به پتروشیمی تبریز ارسال خواهد شد.

وی، افزود: در پالایشگاه لاوان، شاهد افزایش ظرفیت تولید بنزین به میزان ۲ میلیون لیتر در روز، افزایش یک میلیون لیتری تولید گازوئیل و استانداردسازی تمامی محصولات آن از جمله بنزین، گازوئیل و نفت سفید به یورو۴ و ۵ خواهیم بود.

معاوون وزیر نفت با یادآوری اینکه در پالایشگاه بندرعباس که تلاش می‌شود در نیمه اول سال آینده راه‌اندازی شود واحد تصفیه گازوئیل و واحد بنزین‌سازی راه اندازی می شود، بیان کرد: بر این اساس سهم ظرفیت افزایش تولید بنزین آن ۵ میلیون لیتر در روز است.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران، تاکید کرد: در مجموع با راه‌اندازی طرح‌های اشاره شده و بدون احتساب بنزین تولیدی پتروشیمی، تولید این کالای استراتژیک در کشور به مرز ۷۰ تا ۷۵ میلیون لیتر در روز خواهد رسید.

راه‌اندازی بزرگ‌ترین واحد پالایشگاهی جهان خروجی تحریم‌هاست

IMG_9456معاون وزیر نفت با تاکید بر این‌که تحریم‌ها در اجرای پروژه‌های پالایشگاهی بی‌تاثیر بوده‌اند، گفت: خروجی تحریم‌ها را آمریکا، اتحادیه اروپا و صهیونیست‌ها با راه‌اندازی بزرگ‌ترین واحد RFCC پالایشگاهی کشور به زودی خواهند دید.راه‌اندازی بزرگ‌ترین واحد پالایشگاهی جهان خروجی تحریم‌هاست / تا ۴۰ روز آینده ۴ طرح عظیم پالایشگاهی راه‌اندازی می شود

علیرضا ضیغمی در مسیر راهپیمایی ۲۲ بهمن‌ در گفت‌وگو با ایسنا با اظهار این‌که به خیال خام آمریکایی‌ها، اتحادیه اروپا و صهیونیست‌ها، تحریم‌ها برای توقف پروژه‌های پالایشگاهی طراحی شده بود، گفت: تحریم‌ها تاکنون کارساز نبوده است البته ممکن است در مقطعی شتاب کار را کاهش دهد اما مانع کار نشده است.

وی با بیان این‌که متخصصان اروپایی و آمریکایی با واحد RFCC پالایشگاه امام خمینی شازند اراک به خوبی آشنایی دارند، گفت: اهمیت این واحد پالایشگاهی به این دلیل است که در حال حاضر بزرگ‌ترین واحد RFCC جهان تنها ظرفیت پالایش ۴۵ هزار بشکه نفت در روز را دارا است، این در حالی است که ظرفیت پالایشی واحد RFCC پالایشگاه امام خمینی (ره) روزانه ۹۰ تا ۹۵ بشکه در روز است.

مدیر عامل شرکت ملی پالایش و بخش فرآورده‌های نفتی با اعلام این‌که علاوه بر حجم بالای ظرفیت پالایشی این واحد پالایشگاهی استفاده از تکنولوژی دنیا نیز یکی‌دیگر از مزایای واحد RFCC پالایشگاه امام خمینی (ره) است، گفت: پیشرفته‌ترین و پیچیده‌ترین واحد‌های پالایشگاهی توسط نیروهای متخصص ایرانی در کشور راه‌اندازی می‌شود.

ضیغمی هم‌چنین افزود: تیمی از متخصصان و صنعتگران را نیز برای ساخت ادوات و قطعات یدکی مورد نیاز پالایشگاه‌های کشور بسیج کرده‌ایم تا نیازی به خرید خارجی نداشته باشیم.

وی با اشاره به بمباران تاسیسات نفتی و پالایشگاهی کشور در هشت سال دفاع مقدس گفت: در طول این هشت سال نه تنها صادرات نفت متوقف نشد، بلکه با وجود بمباران پالایشگاه آبادان، لاوان، کرمانشاه و تبریز نیروهای ایرانی بعد از یک ماه دوباره این پالایشگاه‌ها وارد مدار تولید می‌کردند، این درحالی است که در شرایط عادی ۱ تا ۱.۵ سال برای بازسازی پالایشگاه‌های آسیب‌دیده زمان نیاز بود.

معاون وزیر نفت ادامه داد: ضمن این‌که در زمان جنگ تحمیلی دو پالایشگاه امام خمینی شازند اراک و بند‌رعباس ساخته نشده بود، اما با وجود بمباران پالایشگاه‌های موجود کشور توانستیم نیاز مردم به فرآورده‌های نفتی را به خوبی تامین کنیم.

ضیغمی در پایان خاطر نشان کرد که تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران کارساز نیست و در واقع این تحریم‌ها برای جوانان و نیروهای متخصص به فرصت تبدیل خواهد شد.