ضیغمی خبر داد: راه اندازی واحدهای بنزین سازی پالایشگاههای شازند و تهران در غیاب شرکتهای خارجی

نفت نیوز: معاون وزیر نفت از آغاز شمارش معکوس برای راه اندازی رسمی طرح بنزین سازی پالایشگاه شازند خبر داد و گفت: از ۲ شرکت خارجی صاحب لیسانس در پالایشگاههای تهران و شازند به دلیل عدم اجرای تعهدات قراردادی به مراجع بین‌المللی شکایت می‌کنیم.. .

به گزارش نفت نیوز، مهندس علیرضا ضیغمی درباره آخرین وضعیت طرحهای جدید پالایشگاهی ایران از راه اندازی رسمی پروژه بنزین سازی پالایشگاه نفت امام خمینی شازند همزمان با هفته دولت خبر داد و گفت: در حال حاضر عملیات ساختمان و نصب این طرح به پایان رسیده و آخرین مراحل راه اندازی آن در حال انجام است

مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با تاکید بر اینکه فاز نخست طرح توسعه پالایشگاه نفت شازند به منظور افزایش تولید نفتا بهمن ماه سال گذشته در مدار بهره برداری قرار گرفت، تصریح کرد: با راه اندازی واحد بنزین سازی “سی.سی.آر” در مجموع روزانه حدود سه میلیون لیتر به ظرفیت تولید بنزین سوپر ایران افزوده می شود.

معاون وزیر نفت همچنین از راه اندازی واحدهای باقیمانده طرح توسعه پالایشگاه نفت شازند تا پایان سالجاری خبر داد و افزود: با تکمیل و بهره برداری از این واحدها در مجموع روزانه حدود هشت میلیون لیتر به ظرفیت تولید بنزین سوپر ایران اضافه می شود.

این عضو هیئت مدیره شرکت ملی نفت با یادآوری اینکه هم اکنون راه اندازی واحدهای صاحب لیسانس پالایشگاههای شازند و تهران در غیاب شرکتهای خارجی انجام می شود، اظهار داشت: از این شرکتها به دلیل عدم تعهد به قراردادها به مراجع بین المللی شکایت خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه قطعا این شرکتها در آینده نقشی در بازار صنایع نفت و گاز ایران نخواهند داشت، تبیین کرد: با راه اندازی واحدهای جدید پالایشگاهی توسط متخصصان داخلی یک گام دیگر برای بومی سازی کامل صنعت نفت ایران برداشته خواهد شد.

ضیغمی همچنین از راه اندازی یک واحد جدید در پالایشگاه نفت آبادان خبر داد و تاکید کرد: هم اکنون به طور متوسط روزانه سه میلیون لیتر بنزین سوپر در واحد کت کراکر پالایشگاه آبادان تولید می شود که با بهره برداری از واحد جدید در مجموع ظرفیت تولید بنزین سوپر این پالایشگاه به ۱۴ میلیون لیتر در روز افزایش می یابد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی استفاده از ماده افزودنی ام.تی.بی.ای در پالایشگاه نفت آبادان متوقف شده است، یاداور شد: به زودی با افزایش تولید بنزین سوپر استفاده از این ماده افزونی در بنزین به حداقل و سپس به صفر می رسد.

به گزارش مهر، هدف از طرح توسعه پالایشگاه نفت امام خمینی شازند افزایش ظرفیت پالایشی از روزانه ۱۷۰ هزار بشکه به ۲۵۰ هزار بشکه، افزایش ۲ میلیون لیتری روزانه در تولید بنزین و ارتقای کیفیت محصولات پالایشگاه به استاندارد سال ۲۰۰۵ میلادی اتحادیه اروپا است.

تولید بنزین با استاندارد یورو پنج اروپا، گازوئیل کم گوگرد و تولید پلی پروپیلن به عنوان یک محصول پتروشیمی از ویژگی های این پروژه نفتی به شمار می رود، ضمن آنکه فاز اول این طرح توسعه پالایشگاهی در بهمن ماه سالجاری و فاز دوم پروژه تا پایان نیمه نخست سال آینده در مدار بهره برداری قرار می گیرد.

پیش بینی می شود با راه اندازی تمامی واحدهای این پالایشگاه عدد اکتان بنزین سوپر و معمولی تولیدی به ترتیب به ۹۵ و ۹۰ می رسد و میزان مواد آروماتیکی و بنزن موجود در بنزین معمولی پالایشگاه نیز به ترتیب به ۳۵ درصد و یک درصد کاهش یابد.

تولید گازوئیل کم گوگرد با کمتر از ۵۰ پی.پی.ام آلایندهای زیست محیطی (برای تامین سوخت خودروهای پایه گازوئیل سوز) در کنار کاهش میزان تولید نفت کوره به ازای افزایش تولید بنزین و گازوئیل از دیگر ویژگی های این پروژه پالایشگاهی به شمار می رود.

در همین حال در فاز دوم پالایشگاه نفت شازند میزان تولید گوگرد به ۶۵۰ تن در روز افزایش می یابد این در حالی است که در فاز پالایشگاه موجود این منطقه روزانه تنها ۵۰ تن گوگرد تولید شده و مابقی گوگرد به صورت گازهای گلخانه ای در فضا منتشر می شده است.

پیش بینی می شود با راه اندازی کامل طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت پالایشگاه نفت امام خمینی (ره) شازند تولید بنزین کشور ۱۲ میلیون لیتر افزایش یابد.