با نصب موفقیت آمیز توربین کمپرسور واحد RFCC مراحل اجرایی طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی(ره) وارد روزهای پایانی شد

با راه اندازی موفقیت آمیز توربین کمپرسور ۴۷ مگاواتی واحد RFCC در طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند، مراحل اجرایی این طرح وارد روزهای پایانی شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران، در ادامه عملیات اجرایی طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند، متخصصان داخلی این شرکت با مشارکت کارشناسان شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند، موفق به راه اندازی توربین کمپرسور ۱۵۰۱ واحد RFCC شدند.

راه اندازی کامل این واحد که مشابه آن در پالایشگاه های داخلی وجود ندارد، از مدتها پیش به علت عدم همکاری شرکت اروپایی سازنده کمپرسور مذکور با مشکلاتی همراه بود که به همت تلاشگران ایرانی، این موانع از سر راه برداشته و آزمایش سرعت بیشینه (OVER SPEED) این کمپرسور با موفقیت انجام شد.

گفتنی است، پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند به عنوان نخستین پالایشگاه در ایران است که بالغ بر ۹۰ درصد از نفت خام ورودی آن به مواد با ارزش شامل گاز مایع، پروپیلن، بنزین، نفت سفید و گازوئیل و تنها ۴/۸ درصد آن به نفت کوره و قیر تبدیل می‌شود.

بر اساس این گزارش، هدف از اجرای طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند افزایش ظرفیت پالایشی از ۱۶۹ هزار و ۱۰۰ به ۲۴۹ هزار و ۱۰۰ بشکه در روز،  افزایش تولید بنزین در ازائ کاهش نفت کوره، تولید محصولات با مشخصات و کیفیت استاندارد سال ۲۰۰۵ اروپا و کاهش مواد آلاینده است.

علاوه بر این، با بهره برداری از این طرح که با سرمایه گذاری ۴۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال در حال اجرا است ، خوراک پالایشگاه از صد در صد نفت خام اهواز به مخلوط ۵۵ درصد نفت خام اهواز و ۴۵ درصد نفت خام سنگین از حوزه های دیگر تغییر می کند.

پروژه افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده‌های نفتی پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند بزرگ ترین پروژه در دست اجرا از سوی شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران است که با بهره برداری کامل از آن، پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند در سال جاری به بزرگ ترین تولیدکننده بنزین پالایشگاهی در کشور تبدیل می شود و بیشترین سهم تولید بنزین کشور را به خود اختصاص می دهد.