وزیر نفت کشور از پروژه های طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی(ره) بازدید نمود

پروژه های طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی شازند که یکی از پروژه های بزرگ و جزء طرح های ماندگار دولت می باشد یکی پس از دیگری کلید می خورد.. . . . .

به گزارش روابط عمومی پالایشگاه بدنبال فعالیت های چشمگیر پالایشگاه امام خمینی شازند در جهت توسعه طرح های ماندگار دولت تعدادی از واحد های عملیاتی در این بخش راه اندازی شده و به مرحله بهره برداری رسیده است.مدیران شرکت پالایش نفت امام خمینی شازند این نوید را می دهند که در آینده ای نه چندان دور تعدادی دیگر از واحد های عملیاتی در مدار تولید قرار می گیرند.گفتنی است در حال حاضر ظرفیت تولید بنزین در این پالایشگاه بالغ بر ۸ میلیون لیتر در روز می باشدکه با توجه به وعده های نزدیک عزیزان و تلاشگران در این امر با راه اندازی سایر واحد ها به خصوص واحد های RCD و RFCC این تولید دو برابر، و به جرات می توان گفت تولید بنزین به بالغ بر ۱۶ میلیون لیتر در روز خواهد رسید.

در همین راستا بازدیدی از روند نهایی پروژه طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی با حضور رستم قاسمی وزیر محترم نفت کشور ، علیرضا ضیغمی معاون محترم وزیر ومدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، علی اکبر شعبانی فرد استاندار محترم استان مرکزی، قاسم عزیزی نماینده محترم مردم شازند،سید علی اکبر میر قادری مدیر عامل محترم پالایشگاه و سایر مهندسین پروژه و مدیران مربوطه به عمل آمد.

در ابتدای این بازدید رستم قاسمی وزیرمحترم نفت کشور و هیئت همراه ازوضعیت دستگاه ها، چگونگی نصب و راه اندازی آنها در واحد های فاز ۱ و۲ پالایشگاه امام خمینی دیدن کرده و چگونگی پیشرفت کار را مورد بررسی قرار دادند.در نهایت پس از اتمام بازدید مسئولین و مدیران فوق در سالن جلسات طی نشستی گرد هم آمده و گزارشی از اقدامات اجرا شده و در دستور کار را ارائه دادند.

در ابتدارستم قاسمی وزیر محترم نفت کشور با ابراز خرسندی از اقدامات صورت گرفته توسط متخصصین امر اظهار داشت: در حقیقت می بایست پالایشگاه امام خمینی شازند را پالایشگاه دوم اراک و شازند نام گذاری کرد.چرا که این طرح در کشور طرح توسعه عظیمی می باشد که علی رغم انتظارات و نا باوری های کشور های غرب تا کنون توانسته ایم این طرح ها را اجرایی و به مرحله بهره برداری برسانیم.

قاسمی تصریح کرد با انجام پروژه طرح توسعه پالایشگاه های کشور علاوه بر افزایش تولید سالانه بنزین افزایش بهبود وکیفیت نیز در محصولات تولیدی بالا خواهد رفت.

وی افزود: در اکثر پالایشگاه های کشور الویت کار در افزایش بهینه سازی محصول و افزایش تولید دیده شده است که در این راستا تولید نفت، گاز و بنزین در همه پالایشگاه ها با این محوریت در حال اجراست.

وی با اعلام رضایت مندی از سطح کیفیت و تخصص بکارگرفته شده در پالایشگاه امام خمینی شازند اهم شاخص های کلیدی پالایشگاه را بالا بودن سطح کیفیت محصولات تولیدی از جمله بنزین،تولیدات نفتی و سوخت جت عنوان نمود که به اقصی نقاط کشور قابل انتقال است.

رستم قاسمی در ادامه بیان داشت: پالایشگاه امام خمینی شازند به لحاظ حجم،کیفیت و تکنولوژی جزء محدود واحد های دنیا به شمار می رود. وی افزود: جای خرسندی است که بیشتر کالاها وتجهیزات استفاده شده در این طرح داخلی بوده، و از دست آورد های متخصصین کشور می باشد، همچنین افتخاریست برای شهروندان استان مرکزی که بیش از ۷۰ درصد تجهیزات و کالاهای استفاده شده در طرح توسعه فوق ساخت تولیدکنندگان و کارخانجات شهر اراک می باشد.

در ادامه علیرضا ضیغمی معاونت محترم وزیر نفت کشور و مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی اظهار داشت: در راستای اجرای این پروژه از الگوها و برترین ها استفاده کردیم.

وی تصریح کرد: با توجه به این که این طرح از ۵ سال پیش آغاز شده است، در جهت اقدامات صورت گرفته از بهترین تخصص چه از نظر مهندسی و چه از نظر تکنولوژی استفاده شد تا این طرح روز های پایانی خود را پشت سر بگذارد.

شایان ذکر است این پروژه برای اولین بار در کشور و در شهر اراک اجرا شده است.

ضیغمی گفت:این طرح در بحث انجمن مدیریت بین المللی کشور نیز تندیس و مدال برتر را در آیتم های مدیریت محدود،یکپارچگی، هزینه و مدیریت زمانی و… از آن خود کرده است. وی خاطر نشان کرد: مقرر شده ادامه کسب این افتخارات در طی مسابقه ای مابین کشورهای دنیا در جهت ارائه طرح های نوین که در کشور سوئیس برگزار می شود نیز نام کشور ایران با امید به پروردگار منان و به برکت این ماه عزیز بالا رود.

در ادامه علیرضا ضیغمی گفت: این پالایشگاه دارای ۳۰ کارخانه بزرگ می باشد که با مساعدت و همکاری همه عزیزان بطور شبانه روزی و بدون هیچ وقفه ای یکی پس از دیگری راه اندازی، و به مرحله افتتاح و بهره برداری رسیده اند. وی افزود: به جهت تکمیل طرح اجرایی تنها واحد نهایی در دست انجام واحد RFCC می باشد که با خوراک نفت کوره تغذیه شده و برای اولین بار در کشور راه اندازی و در آینده ای نه چندان دور به مرحله بهره برداری خواهد رسید.

علی اکبر شعبانی فرد استاندار محترم استان مرکزی نیز ضمن تشکر خالصانه از وزیر محترم کشور و هیئت همراه نسبت به حضورچشمگیر و مثمر ثمر ایشان در شهر اراک و پالایشگاه امام خمینی شازند عنوان کرد: بسیاری از پروژه های زیر بنایی کشور با حضور،مدیریت و راهنمایی های ایشان نتیجه ساز بوده است. که با توجه به این که در دولت نهم و دهم تحولی ویژه در بخش سرمایه گذاری کشور انجام شد، اعتباری بالغ بر ۴۳۰۰ میلیارد تومان نتیجه دور اندیشی،تفکر و در جهت استقلال بنزین در کشور و شهر اراک در راستای این طرح بزرگ اعمال شد. شعبانی فرد در ادامه افزود: نتیجه هم دلی، بی خوابی ها و فعالیت های شبانه روزی همه دست اندرکاران این امر نشان می دهد که ما می توانیم با استقلال و تخصص نیروی داخلی و یاری خداوند متعال بیش از پیش طرح های عظیم کشوری را به مرحله بهره برداری برسانیم. وی در پایان بیان داشت: این حرکت عظیم اقتصادی با راهبری وزیر محترم کشور، معاونت ایشان همچنین مدیریت قابل تقدیر پالایشگاه امام خمینی و سایر مهندسین و کنسرسیوم اعمال شد و بحمدا… نتیجه مطلوب و مثمر ثمر بدست آمد.

قاسم عزیزی نماینده محترم مردم شازند در مجلس شورای اسلامی کشور نیز ضمن تقدیر و تشکر صادقانه خود از همه مسئولین و اثر گذاران امر گفت: طی اقداماتی که در چند سال اخیر توسط صنعتگران نفت و متخصصین داخلی صورت گرفت مانور کشور های غربی دچار نقص شد و با این جهاد ملی افتخار ایران اسلامی و سربلندی اسلام و مسلمین بازهم ثابت شد.وی در پایان صحبت های خود با اشاره به افتتاح پروژه واحد نهایی پالایشگاه امام خمینی در یک ماه آتی، پیش بینی کمبود اعتبارات را با توجه به بازدیدهای به عمل آمده در جهت اتمام کار پروژه از مسئولین وقت خواستار شد.

در ادامه این نشست که در میان صحبت های مسئولین و مدیران تصاویری از مستندات طرح بصورت کلیپ های تصویری به رویت می رسید، سید علی اکبر میر قادری مدیر عامل محترم شرکت پالایش امام خمینی شازند گفت: ضمن اینکه سه هدف اصلی از اجرای پروژه مذکور را افزایش ظرفیت، تولید بنزین و کاهش نفت کوره و ارتقاء کیفیت فرآورده خواند، افزود: جا دارد در اینجا از مدیریت ارشد پروژه علیرضا ضیغمی و سایر مدیران چه در اجرا و چه در سایر مراحل طرح،همچنین ماموران و متخصصینی که از دیگر واحد های پالایش در شهر های آبادان،اصفهان،شیراز،کرمانشاه ودیگر مراکز صنعتی که در راه اندازی و اجرای پروژه طرح توسعه یاری رساندند تا بتوانیم این طرح را بدون دخالت و نظارت افراد خارجی و غیر ایرانی به مرحله بهره برداری برسانیم نهایت تشکر و قدر دانی را دارم.وی در پایان اظهار داشت: خرسندیم که مرحله پایانی کار و افتتاح آخرین واحد نیز توسط سربازان گمنام امام زمان راه اندازی خواهد شد.

این گزارش می افزاید در طول بازدید مهندس احمدی مدیر محترم شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران گزارش مفصلی را از انجام عملیات ساخت واحدها و نصب احجام و تجهیزات صنعتی ارائه داد و اظهار داشت این شرکت توانسته است با همکاری پیمانکاران داخلی کارنامه درخشانی را در طراحی و ساخت پالایشگاهها از خود نشان دهد و آمادگی نیروهای متخصص داخلی را جهت راه اندازی نهایی پروژه های عظیم ملی صنعت نفت اعلام نمود.

همچنین در این بازدید مهندس رشید سیدیان مجری محترم طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی شازند توضیحات فنی کلیه واحدها را در همراهی وزیر محترم نفت که بمدت یک ساعت ادامه یافت ، بیان داشت. .