۳۰ مهر ۱۳۹۷

اشتراك مطالب

اشتراک rss مطالب

اشتراک توسط ایمیل:

بايگاني موضوعي
بایگانی ماهانه

بازدید معاون محترم وزیر نفت در اولین روز کاری سال ۱۳۹۱ از طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی(ره)شازند

به گزارش روابط عمومی شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره)شازند مهندس ضیغمی معاون محترم وزیر نفت در اولین روز کاری سال ۱۳۹۱ از طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی شازند بازدید نمود.. .

مهندس ضیغمی معاون محترم وزیر و و مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در اولین روز کاری سال ۱۳۹۱ رأس ساعت ۷ صبح در هنگام صرف صبحانه مسئولین پالایشگاه و کنسرسیوم پروژه و همکاران شرکت ملی و مهندسی ساختمان نفت ایران در طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت پالایشگاه امام خمینی حضور یافت و ضمن تبریک سال نو از تمامی همکارانی که اولین روز پروژه را با جدیت تمام آغاز نموده اند تشکر نمود.مهندس ضیغمی با تاکید بر اتمام پروژه در زمان مشخص گفت:نیاز کشور به بنزین و نیاز به راه اندازی هر چه سریعتر واحدهای RCD, RFCC این پروژه امری ضروری است.

وی در ادامه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در صحبتهای آغاز سال ۱۳۹۱ و نامگذاری این سال بعنوان تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی اظهار داشت: با راه اندازی کامل طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه امام خمینی شازند روزانه ۱۲ میلیون لیتر به ظرفیت بنزین کشور اضافه خواهد شد و تولید بنزین این پالایشگاه به ۱۶ میلیون لیتر در روز خواهد رسید.

مهندس ضيغمي اظهار داشت هدف اصلي و كلي ما صادرات فرآورده ها بوده و در گزارشي كه به مقام معظم رهبري ارائه داديم پالايشگاه امام خميني را پالايشگاهي الگو و سود آور معرفي كرديم و این پالایشگاه از جمله پالايشگاه هايي است كه بطور كامل پروژه ها را اجرا نموده و يكي از نكات بارز اين پالايشگاه ارزش افزوده بسيار بالاي توليدات و محصولاتش می باشد كه خوراك آن از ۱۸۰ هزار بشكه در روز به ۲۵۰ هزار بشكه خواهد رسيد و تمام محصولات و توليدات اين شركت در واحدهاي قديمي و نيز واحدهاي جديد بر اساس استانداردهاي روز دنيا يورو ۴ و يورو ۵ خواهد رسيد كه باعث افزايش ارزش افزوده اين پالايشگاه خواهد شد.

مهندس ضيغمي هدف از صرف هزينه ۴ هزار ميليارد توماني را در راه اندازي اين پالايشگاه انجام رسیدن به هدف های كلي زير بيان نمود: ۱- اصلاح الگوي مصرف در پي فرمايشات مقام معظم رهبري در سالهاي قبل كه بجاي مصرف نفت خام سبك و يا نفت خام سنگين مرغوب از نفت خام سنگين نامرغوب استفاده شده كه درآمد بالايي را بدنبال دارد. ۲- تمام محصولات توليدي اين پالايشگاه در سال۱۳۷۲ از ۷۰۰۰ میلی گرم در لیتر به ۲۰ میلی گرم در لیتر تبديل مي شود و بر اساس استاندارد يورو۴ و ۵ خواهد شد كه افزايش ارزش افزوده را بدنبال خواهد داشت. ۳- با راه اندازي واحدهاي RFCC و RCD ارزش افزوده محصولات افزايش و توليد بنزين از ۴.۵ ميليون ليتر در روز به ۱۶ ميليون ليتر در روز خواهد شد . ۴- استفاده از تکنولوژی جدید جهت صنعت پالایش نفت در این پالایشگاه بر اساس اهداف زیست محیطی

اين پالايشگاه يكي از قطبهاي توليد بنزين كشور بوده كه بخش عمده نياز كشور را تامين مي نمايد و توليدي گوگرد اين شركت از ۶۰ تن در روز به ۷۰۰ تن در روز خواهد رسيد.

مهندس ضيغمي در پايان سفر خود در جمع مديران و مسئولين واحدهاي پالايشگاه امام خميني حاضر شد و ضمن تبريك عيد نوروز و تقدير و تشكر از تلاش آنها در خصوص مشكلات نيروي انساني و ساختار سازمان و عمليات و بهره برداري و تسهيلات رفاهي قول حل مشكلات و مساعدت را داد.

شایان ذکر است با اجرای کامل طرح توسعه پالایشگاه ظرفیت تولید بنزین از ۴ میلیون به ۱۶ میلیون لیتر، گاز مایع پالایشگاه از ۱ میلیون به ۳.۶ میلیون لیتر، نفت سفید از ۴.۲ میلیون به ۶ میلیون لیتر،گازوئیل از ۷.۴ میلیون به ۹.۸ میلیون لیتر،گوگرد از ۶۰ تن در روز به ۷۰۰ تن در روز افزایش و تولید نفت کوره از ۶ میلیون به ۲.۴ میلیون لیتر کاهش می یابد.

در این جلسه قبل از صحبتهای مهندس ضیغمی،مهندس رجبی سرپرست پالایشگاه امام خمینی شازند گزارش کاملی از عملکرد پالایشگاه در سال ۱۳۹۰ بویژه در راه اندازی واحدهای جدید را ارائه داد. . .