بازدید معاون محترم وزیر نفت در اولین روز کاری سال ۱۳۹۱ از طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی(ره)شازند

به گزارش روابط عمومی شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره)شازند مهندس ضیغمی معاون محترم وزیر نفت در اولین روز کاری سال ۱۳۹۱ از طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی شازند بازدید نمود.. .

مهندس ضیغمی معاون محترم وزیر و و مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در اولین روز کاری سال ۱۳۹۱ رأس ساعت ۷ صبح در هنگام صرف صبحانه مسئولین پالایشگاه و کنسرسیوم پروژه و همکاران شرکت ملی و مهندسی ساختمان نفت ایران در طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت پالایشگاه امام خمینی حضور یافت و ضمن تبریک سال نو از تمامی همکارانی که اولین روز پروژه را با جدیت تمام آغاز نموده اند تشکر نمود.مهندس ضیغمی با تاکید بر اتمام پروژه در زمان مشخص گفت:نیاز کشور به بنزین و نیاز به راه اندازی هر چه سریعتر واحدهای RCD, RFCC این پروژه امری ضروری است.

وی در ادامه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در صحبتهای آغاز سال ۱۳۹۱ و نامگذاری این سال بعنوان تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی اظهار داشت: با راه اندازی کامل طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه امام خمینی شازند روزانه ۱۲ میلیون لیتر به ظرفیت بنزین کشور اضافه خواهد شد و تولید بنزین این پالایشگاه به ۱۶ میلیون لیتر در روز خواهد رسید.

مهندس ضیغمی اظهار داشت هدف اصلی و کلی ما صادرات فرآورده ها بوده و در گزارشی که به مقام معظم رهبری ارائه دادیم پالایشگاه امام خمینی را پالایشگاهی الگو و سود آور معرفی کردیم و این پالایشگاه از جمله پالایشگاه هایی است که بطور کامل پروژه ها را اجرا نموده و یکی از نکات بارز این پالایشگاه ارزش افزوده بسیار بالای تولیدات و محصولاتش می باشد که خوراک آن از ۱۸۰ هزار بشکه در روز به ۲۵۰ هزار بشکه خواهد رسید و تمام محصولات و تولیدات این شرکت در واحدهای قدیمی و نیز واحدهای جدید بر اساس استانداردهای روز دنیا یورو ۴ و یورو ۵ خواهد رسید که باعث افزایش ارزش افزوده این پالایشگاه خواهد شد.

مهندس ضیغمی هدف از صرف هزینه ۴ هزار میلیارد تومانی را در راه اندازی این پالایشگاه انجام رسیدن به هدف های کلی زیر بیان نمود: ۱- اصلاح الگوی مصرف در پی فرمایشات مقام معظم رهبری در سالهای قبل که بجای مصرف نفت خام سبک و یا نفت خام سنگین مرغوب از نفت خام سنگین نامرغوب استفاده شده که درآمد بالایی را بدنبال دارد. ۲- تمام محصولات تولیدی این پالایشگاه در سال۱۳۷۲ از ۷۰۰۰ میلی گرم در لیتر به ۲۰ میلی گرم در لیتر تبدیل می شود و بر اساس استاندارد یورو۴ و ۵ خواهد شد که افزایش ارزش افزوده را بدنبال خواهد داشت. ۳- با راه اندازی واحدهای RFCC و RCD ارزش افزوده محصولات افزایش و تولید بنزین از ۴.۵ میلیون لیتر در روز به ۱۶ میلیون لیتر در روز خواهد شد . ۴- استفاده از تکنولوژی جدید جهت صنعت پالایش نفت در این پالایشگاه بر اساس اهداف زیست محیطی

این پالایشگاه یکی از قطبهای تولید بنزین کشور بوده که بخش عمده نیاز کشور را تامین می نماید و تولیدی گوگرد این شرکت از ۶۰ تن در روز به ۷۰۰ تن در روز خواهد رسید.

مهندس ضیغمی در پایان سفر خود در جمع مدیران و مسئولین واحدهای پالایشگاه امام خمینی حاضر شد و ضمن تبریک عید نوروز و تقدیر و تشکر از تلاش آنها در خصوص مشکلات نیروی انسانی و ساختار سازمان و عملیات و بهره برداری و تسهیلات رفاهی قول حل مشکلات و مساعدت را داد.

شایان ذکر است با اجرای کامل طرح توسعه پالایشگاه ظرفیت تولید بنزین از ۴ میلیون به ۱۶ میلیون لیتر، گاز مایع پالایشگاه از ۱ میلیون به ۳.۶ میلیون لیتر، نفت سفید از ۴.۲ میلیون به ۶ میلیون لیتر،گازوئیل از ۷.۴ میلیون به ۹.۸ میلیون لیتر،گوگرد از ۶۰ تن در روز به ۷۰۰ تن در روز افزایش و تولید نفت کوره از ۶ میلیون به ۲.۴ میلیون لیتر کاهش می یابد.

در این جلسه قبل از صحبتهای مهندس ضیغمی،مهندس رجبی سرپرست پالایشگاه امام خمینی شازند گزارش کاملی از عملکرد پالایشگاه در سال ۱۳۹۰ بویژه در راه اندازی واحدهای جدید را ارائه داد. . .