در صورت افزایش فشار تحریم ها و در واکنش به آن ایران در روند صادرات نفت خام خود بازنگری می کند

شانا _ گروه نفت: وزیر نفت گفت: جمهوری اسلامی ایران در صورت افزایش فشار تحریم های غرب و در واکنش به این موضوع در روند صادرات نفت خام خود بازنگری خواهد کرد. . .

رستم قاسمی در گفت و گو با خبرنگار شانا با بیان این که ایران علاقه مند نیست چنین اتفاقی در دنیا بیفتد، تصریح کرد: نبود نفت ایران در بازارهای جهانی، قیمت ها را تحت تاثیر قرار می دهد و دود این گرانی ها به چشم مردم خواهد رفت که دولت های آنها باید پاسخگو باشند.

وزیر نفت با بیان بهبود روند صادرات نفت ایران در ماه های اخیر گفت: پیگیری های لازم برای بهتر شدن شرایط صادرات نفت در دست انجام است، ضمن آن که این عملیات هم اکنون با روندی رو به رشد ادامه دارد.

قاسمی یکی از هدف گذاری های تحریم دشمن علیه صنعت نفت را کند کردن روند توسعه در این صنعت خواند و گفت: امروز با وجود همه مشکلات، طرح ها و پروژه های صنعت نفت با شتاب در حال اجراست.

وزیر نفت تصریح کرد: با وجود فشارهای اخیر برای تحریم نفت ایران موفق شده ایم با تمهیداتی خاص از این موانع عبور کنیم.

وی گفت: حذف نفت ایران از بازار، تعادل میان عرضه و تقاضا در بازارهای جهانی را بر هم می زند و در چنین شرایطی بی ثباتی و کمبود عرضه نفت در بازارهای جهانی افزایش می یابد.

وزیر نفت پیش تر نیز گفته بود: با اعمال تحریم های اخیر، دنیا به این نتیجه خواهد رسید که نبود بخشی از صادرات نفت ایران، تاثیر جدی بر افزایش قیمت نفت دارد و  کشورهای وارد کننده نفت به دنبال این مسئله هستند که پیامدهای ناشی از نبود نفت ایران در بازار جهانی را بر قیمت این محصول ببینند.

بر اساس این گزارش، اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز در گزارش جدید خود تصریح کرده است: ارزیابی آمار تولید و مصرف جهانی نفت در ماه های سپتامبر و اکتبر نشان می دهد حذف ایران از بازار نفت، تعادل عرضه و تقاضا در بازارهای جهانی را بر هم می زند و در چنین شرایطی بی ثباتی و کمبود عرضه در بازارهای جهانی افزایش می یابد.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا یک نهاد وابسته به وزارت انرژی ایالات متحده شنبه (۶ آبان) در گزارشی اعلام کرد: بدون احتساب ایران در آمارها، مصرف جهانی نفت خام ظرف دو ماه گذشته به طور میانگین روزانه دو میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه بیشتر از میانگین تولید جهانی نفت خام بوده است و چنانچه ایران را نیز در آمارها بگنجانیم، آمار مصرف جهانی نفت همچنان روزانه ۶۰۰ هزار بشکه کمتر از تولید این ماده بوده است.

با وجود انتشار آمار برخی موسسه های انرژی و جوسازی رسانه های خارجی در باره سطح تولید کنونی نفت خام ایران، مهندس رستم قاسمی، وزیر نفت ایران، دوم آبان، در حاشیه نشست مجمع جهانی انرژی در دبی اعلام کرد: ایران هم اکنون ظرفیت تولید روزانه چهار میلیون بشکه نفت خام را دارد.

وزیر نفت گفته بود: با توجه به افزایش ظرفیت پالایش نفت، ایران هم اکنون نفت خام بیشتری در داخل مصرف می کند.