برنامه‌ریزی ایران برای افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی میرکاظمی: جایگزینی گاز با سوخت مایع از اهداف مهم صنعت نفت است

وزیر نفت توسعه گازرسانی در کشور را با هدف جایگزینی این حامل انرژی به جای سوخت مایع یکی از اهداف صنعت نفت در سال های آتی خواند و گفت: با جایگزینی گاز به عنوان سوخت اصلی کشور می توانیم شاهد افزایش صادرات فرآورده های نفتی از محل کاهش مصرف آن باشیم.

به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به منطقه عملیاتی لاوان، دکتر سیدمسعود میرکاظمی بعد از ظهر امروز (دوشنبه ۱۲ اردیبهشت) در حاشیه مراسم افتتاح فاز نخست طرح افزایش تولید پالایشگاه نفت لاوان با بیان اینکه ایران از ذخایر نفتی و گازی زیادی برخوردار است، گفت: در برنامه پنجم توسعه اهداف بلندی برای صنعت نفت در نظر گرفته شده است که تنها با اعتقاد به برنامه ها، تلاش و برنامه ریزی برای جذب منابع مالی تحقق خواهد یافت.
وزیر نفت با اشاره به اینکه توسعه میدان های نفتی و گازی مشترک همچون میدان گازی پارس جنوبی از اهداف مهم دولت دهم به شمار می آید، گفت: در سال های آتی بایستی برنامه ریزی های صورت گرفته در زمینه توسعه این میدان ها تحقق یابد.
وزیر نفت با اشاره به موقعیت استراتژیک جزیره لاوان در منطقه خلیج فارس در زمینه صادرات فرآورده های نفتی و گازی گفت: صادرات فرآورده های نفتی از جزایر موجود در خلیج فارس به دلیل کاهش مسافت طی شده از سوی کشتی ها و سهولت بارگیری می تواند ارزش افزوده مناسبی برای کشور به همراه داشته باشد؛ از این رو توسعه پالایشگاه لاوان در این منطقه یکی از طرح های مهم برای صنعت نفت به شمار می آید.
وی افزایش ظرفیت تولید پالایشگاه های نفت کشور به دو برابر ظرفیت کنونی را از برنامه های وزارت نفت خواند و گفت: این امر سبب خواهد شد ایران در آینده نزدیک به یکی از بزرگ ترین صادر کنندگان فرآورده نفتی در منطقه تبدیل شود.
دکتر میرکاظمی با یادآوری اینکه در سال های گذشته تحریم فروش بنزین از سوی غرب برای کشورمان یک چالش بود، گفت: کشورهای غربی از تحریم بنزین در پای میز مذاکره با ایران به عنوان برگ برنده سود می جستند.
وزیر نفت تصریح کرد: هم اکنون با همت کارکنان صنایع پالایش و پخش و پتروشیمی چالش های تحریم بنزین به فرصت تبدیل شده است و با تولید تا مرز خودکفایی از واردات روزانه ۲۲ میلیون لیتر بنزین جلوگیری به عمل آمده است و به زودی ایران به یک صادر کننده فرآورده بنزین تبدیل خواهد شد.
وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در سفر به منطقه عسلویه در زمینه شرایط و نوع کار کارکنان صنعت نفت در مناطق عملیاتی گفت: کارکنان این صنعت حقیقتا در صحنه جهاد فی سبیل الله به سر می برند و همه تلاش خود را در جهت اعتلای ایران اسلامی انجام می دهند.
وزیر نفت گفت: تلاش می شود پروژه افزایش تولید فرآورده در پالایشگاه نفت لاوان تا پایان سال جاری به صورت کامل به بهره برداری برسد.
به گزارش شانا، دکتر سیدمسعود میرکاظمی امروز در راس هیئتی از تاسیسات گازی ان.جی.ال جزیره سیری و تاسیسات سکوی گازی میدان سلمان در آب‌های نیلگون خلیج فارس بازدید کرد.
وزیر نفت همچنین ساعتی پیش با حضور در پالایشگاه نفت لاوان، فاز اول طرح توسعه این پالایشگاه را افتتاح کرد.