سومین نمایشگاه تخصصی انرژی غرب ایران با حضور شرکتهای نفت گاز، پالایش ، پتروشیمی و نیرو در اراک گشایش یافت

سومین نمایشگاه تخصصی انرژی غرب ایران در محل نمایشگاه دائمی استان مرکزی در شهر اراک با حضور شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره)شازند افتتاح شد . . .

به گزارش روابط عمومی شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره)شازند ، سومین نمایشگاه تخصصی غرب ایران با عنوان نفت گاز، پالایش، پتروشیمی و نیرو با هدف ترویج انرژی های پاک و نو روز پنج شنبه، پنجم آبان ماه سال جاری فعالیت خود را در محل برگزاری دائمی نمایشگاه های استان مرکزی آغاز کرد .

بنا بر این گزارش ، پالایشگاه امام خمینی(ره)شازند با حضور پررنگ خود در غرفه پالایش و پخش ، بیشتر به معرفی طرح ها و پروژه های خود به ویژه طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) می پردازد. .

شرکت های ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران ، خطوط لوله و مخابرات استان مرکزی و شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران از دیگر شرکتهای حاضر در غرفه پالایش و پخش هستند.

در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری طی سخنانی با اشاره به مرکزیت تولید فرآورده های نفتی در استان مرکزی و وجود علم و تکنولوژی مورد نیاز این صنعت در این منطقه، علت برگزاری نمایشگاه انرژی را یادآور شد و گفت ارائه آخرین دستاوردهای حوزه انرژی و صنایع وابسته به آن هدف اصلی سومین نمایشگاه انرژی غرب کشور است. . . .

سخنران بعدی مدیرعامل شرکت پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند نیز گفت: ۹۰۰ متر مکعب در ساعت آب، ۲۵ مگاوات برق روزانه، تولید ۵۰۰ تن بخار در ساعت و مصرف ۲۵ متر مکعب سوخت مایع در ساعت از جمله نیازهای تولید محصول در پالایشگاه شازند محسوب می شود. . ‘مهندس مجید رجبی’ افزود: پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند در سال ۷۲ کار خود را با مصرف ۱۵۰ هزار بشکه نفت خام در روز آغاز کرد که با تغیراتی به ۱۷۰ هزار رسید و اکنون با اجرای طرح توسعه به۲۵۰ هزار بشکه در روز رسیده است. . . ویی در خصوص طرح توسعه این پالایشگاه بیان کرد: افزایش وزن و تنوع فرآورده های نفتی، بالا بردن کیفیت محصولات و افزایش تولید بنزین از مهمترین اهداف این طرح است. . رجبی از افزایش چهار برابری تولید بنزین در پالایشگاه امام خمینی (ره) خبر داد و افزود: با بهره برداری از تمام بخش های طرح توسعه این پالایشگاه حجم تولید روزانه بنزین به ۱۶ میلیون لیتر می رسد. . وی با بیان پیشرفت بیش از ۹۵ درصدی طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی شازند عنوان کرد: این طرح از سال ۸۵ آغاز و در سال گذشته از سرعت بالای برخوردار شده است . . مدیرعامل شرکت پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند در خصوص افزایش کیفیت محصولات تولیدی خاطر نشان کرد: تولید گوگرد روزانه از ۵۰ به ۷۰۰ تن افزایش می یابد که این نتیجه جداسازی بیشتر گوگرد از محصولات سوختی است . . رجبی از خودکفایی در خصوص تولید بسیاری از محصولات مورد نیاز شرکت پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند خبر داد و اضافه کرد: در سال ۸۶، هفت میلیارد ریال، سال ۸۷، ۱۰ میلیارد ریال، سال ۸۸ ، ۲۵ میلیارد ریال و سال ۸۹، ۳۸ میلیارد ریال صرفه جویی ارزی از این طریق صورت گرفته است. .

در ادامه معاون فنی خطوط لوله و مخابرات شرکت نفت منطقه مرکزی نیز گفت: یک هزار و ۷۰۰ کیلومتر خط لوله انتقال نفت خام در بین استان های اصفهان، مرکزی، همدان، قم و بخشی از استان لرستان تحت پوشش این شرکت است. . ‘سلمان خزایی’ از جشن خروج خطوط لوله نفت تا یک ماه آینده از مناطق مسکونی اراک خبر داد و گفت: در زمان حاضر دو خط لوله از سه خط لوله انتقال نفت که از مناطق مسکونی شهر اراک عبور می کرد خارج شده است. .

سومین نمایشگاه تخصصی انرژی غرب ایران با حضور ۵۶ شرکت داخلی و خارجی تا هشتم آبان ماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی غرب ایران در اراک آماده بازدید علاقه مندان است. .