ریاست جمهوری در مراسم تودیع و معارفه وزیر نفت: مأموریت ما تکمیل حلقه‌ های ملی شدن صنعت نفت است

دکترمحمود احمدی نژاد رییس جمهور در مراسم معارفه مهندس قاسمی وزیر جدید نفت و تودیع مهندس علی آبادی سرپرست وزارت نفت که صبح امروز در جمع زیادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیران ارشد وزارت نفت برگزار شد، حکم انتصاب مهندس قاسمی را به وی ابلاغ و از خدمات مهندس علی آبادی در دوره سرپرستی این وزارت قدر دانی کرد .

رئیس جمهور در این مراسم با تمجید از دست اندرکاران قطع واردات بنزین گفت: این امر از آن جهت که کشوری توانسته است در برابر زور سلطه‌ گران و تحریم‌ کنندگان بایستد بسیار مهم است وگرنه وارد نکردن روزانه ۲۰ میلیون لیتر بنزین شاید چیز مهمی نباشد.
وی افزود: باید به جایی برسیم که حتی یک قطره نفت خارج از حیطه ملی، نه تولید و نه مصرف شود و این آرزویی دست یافتنی است.
رئیس جمهور با بیان اینکه صنعت نفت همیشه برای مردم ما دارای انگیزه و امیدآفرین بوده است، گفت: مدیران این صنعت نباید دغدغه منابع مالی داشته باشند چرا که از زیر سنگ هم شده است منابع مالی را تأمین می‌کنیم و یکی از محل های تأمین منابع مالی خود وزارت نفت است.
وی با بیان اینکه هنوز حلقه‌های ملی شدن صنعت نفت تکمیل نشده است، گفت: با همکاری مدیران این صنعت با دانشگاه‌ها می توانیم دو حلقه باقیمانده یعنی ساخت تجهیزات و در دست گرفتن بازار را نیز در اختیار داشته باشیم.

‌آقای احمدی نژاد افزود: مأموریت ما تکمیل حلقه‌ های ملی شدن صنعت نفت است زیرا نهضت ملی شدن صنعت نفت که ۶۰ سال پیش اتفاق افتاد ناقص مانده است.
رییس جمهور با بیان اینکه تاکنون انصافاً‌ کارهای بزرگی در خصوص اجرای طرح‌های صنعت نفت انجام شده است افزود: اجرای این طرح‌ها و تأمین منابع آن ازجانب پیمانکاران داخلی کار و اتفاق بسیار بزرگی است، با این حال، باید به سمت تکمیل حلقه‌های ملی شدن صنعت نفت پیش برویم.
وی تصریح کرد: باید به سمتی برویم که تجهیزات نفت را خودمان بسازیم و می‌توانیم؛ فقط باید یک هماهنگی میان دانشگاه‌ها و صنعت نفت رخ دهد.
رئیس جمهور گفت: مدیران صنعت نفت در دوران دفاع مقدس و بعد از آن و نیز در دوران اخیر سخت تحریم توانستند صنعت نفت را به خوبی اداره کنند.
وی در ادامه به موضوع تعیین قیمت نفت در بازارهای جهانی اشاره کرد و افزود: این امر حلقه آخر ملی شدن صنعت نفت است که باید آن را نیز در اختیار بگیریم.
رئیس جمهور افزود: یکی از راه‌های خارج شدن از سیطره استعمارگران در بازار نفت راه‌اندازی بورس‌های موازی نفت است که این کار باید در کشور ما به سرعت انجام گیرد.
رئیس جمهور گفت: درآمد ما از نفت است و این را باید بشکنیم که این امر را می‌توانیم با راه‌اندازی بورس جدید نفت انجام دهیم تا سلطه دلار شکسته شود هر چند این شکسته شدن آغاز شده است.
آقای احمدی نژاد گفت: معتقدم اگر یک کشور بتواند خود را از زیر سیطره استعمار بیرون بکشد این سیطره در هم شکسته می شود که یکی از جاهای مهم اجرای این امر، نفت است.
وی در ادامه با بیان اینکه تعیین قیمت نفت در بازارهای جهانی فقط دست وزارت نفت نیست و باید کل دولت و دیپلماسی ما فعال شود، افزود: کارهای بسیار خوبی در صنعت نفت هم در اکتشاف هم در تولید و هم در برداشت و خدمات رسانی به مردم انجام شده است.